معاون نخست وزیر اوکراین از گشوده شدن یک کریدور بشردوستانه از «ماریوپل» خبر داد و گفت تلاش می‌شود تا غیرنظامیان از ظهر امروز از این شهر بندری خارج شوند.
کی‌یف از افتتاح یک کریدور بشردوستانه از ماریوپل خبر داد و گفت تلاش خواهد کرد تا غیرنظامیان را از ظهر امروز (شنبه، به وقت محلی) خارج کند.

به گزارش «دویچه وله»، «ایرینا ورشچوک» معاون نخست‌وزیر اوکراین در پستی در فیس‌بوک گفت که اگر همه چیز طبق برنامه پیش رود، خروج از شهر محاصره شده ماریوپل از ظهر آغاز می‌شود. وی افزود: امروز ما دوباره برای تخلیه زنان، کودکان و سالمندان تلاش خواهیم کرد.

مقامات شهر ماریوپول پیش‌تر در کانال تلگرامی خود اعلام کرده بودند که تخلیه از مرکز خرید «پورت سیتی» به شهر «زاپوریژیا» انجام خواهد شد. تلاش‌های قبلی برای تخلیه شهر موفقیت‌آمیز نبود و مقامات اوکراینی و روس یکدیگر را مسئول آن می‌دانند.

دیروز (جمعه) وزارت دفاع روسیه اعلام کرد برای برقراری آتش‌بس انسانی در کارخانه فولاد «آزوف‌استال» واقع در شهر ماریوپل آمادگی دارد. وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: یک بار دیگر اعلام می‌کنیم که روسیه هر لحظه آمادگی دارد آرامش را برقرار کرده و آتش‌بس انسانی اعلام کند تا غیرنظامیان تخلیه شوند.

وزارت دفاع روسیه همچنین توضیح داد، غیرنظامیان پس از خروج از این مجموعه می‌توانند به اختیار خود به نواحی تحت کنترل اوکراین یا روسیه عازم شوند و اگر سربازان اوکراینی نیز تسلیم شوند، جان خود را حفظ خواهند کرد.

دولت اوکراین روز پنجشنبه خواستار بازگشایی فوری یک کریدور بشردوستانه برای خروج غیرنظامیان و جنگجویان مجروح از کارخانه آزوف‌استال در ماریوپل شد. وزارت خارجه اوکراین با انتشار بیانیه‌ای در شبکه‌های اجتماعی مدعی شد: صدها غیرنظامی، کودک، مدافعان اوکراینی مجروح در پناهگاه‌های این کارخانه گیر افتاده‌اند. آن‌ها تقریباً هیچ غذا، آب و داروی ضروری ندارند. یک کریدور فوری بشردوستانه از کارخانه آزوفستال با تضمین امنیت مردم مورد نیاز است.

«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه در دیدار روز پنجشنبه، به پوتین گفت کل شهر ماریوپل به استثنای کارخانه فولاد آزوف‌استال که حدود ۲۰۰۰ شبه‌نظامی اوکراینی هنوز در آن مستقر هستند، به تصرف نیروهای روس درآمده است.

وزیر دفاع روسیه همچنین خبر داد که روسیه بیش از ۱۴۲ هزار غیرنظامی را از ماریوپل تخلیه کرده است. به گفته وی، اوضاع در این شهر آرام است که امکان بازگشت غیرنظامیان را فراهم می‌کند.