به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش مازندران، بهروز منصور کیائی افزود: با هدف جلوگیری از ازدحام جمعیت دانش‌آموزی و والدین، ثبت‌نام دانش‌آموزان ورودی پایه اول ابتدایی، هفتم در مقطع متوسطه اول و دهم در مقطع متوسط دوم از طریق سامانه «پادا» انجام می‌شود و دانش‌آموزان و والدین می‌توانند با مراجعه به این سامانه نسبت به ثبت‌نام فرزندانشان اقدام کنند.
وی اظهار داشت : در مناطق کم برخوردار و فاقد زیر ساخت‌های اینترنتی ثبت نام دانش‌آموزان در صورت ضرورت به شیوه حضوری و از طریق نوبت‌دهی انجام می‌شود تا از ازدحام خانواده‌ها و دانش‌آموزان جلوگیری شود. منصور کیادهی همچنین در خصوص شرایط سنی دانش آموزان پیش دبستانی توضیح داد : سن مجاز برای ثبت نام در مقطع پیش دبستانی یک حداقل چهار سال تمام است که کودکان متولد حداکثر تا نیمه اول ۱۳۹۶ به استثنای اول مهر ۹۶ را شامل می شود. وی افزود : برای پیش دبستانی ۲ هم حداقل سن پنج سال تمام است که حداکثر متولدین تا نیمه اول ۱۳۹۵ به استثنای اول مهر ۹۵ را در بر می گیرد. معاون آموزش و پرورش مازندران گفت : دانش آموزانی که برای پایه اول ابتدایی ثبت نام می شوند باید حداقل سنشان ۶ سال تمام باشد که در این صورت متولید نیمه دوم سال ۱۳۹۳ و نیمه اول ۱۳۹۴ و حداکثر تا اول مهر ماه سال ۹۴ را شامل می شود ضمن این که حداکثر سن ثبت نام برای این دسته از دانش آموزان در مناطق شهری ۹ سال تمام و در مناطق روستایی نیز ۱۱ سال تمام است. وی افزود : ثبت نام دانش‌آموزان به استثنای دانش‌آموزان عشایری و مدارس خاص تنها بر اساس محدوده‌ جغرافیایی تعیین شده از سوی ستاد ثبت نام شهرستان منطقه انجام می‌شود و از جا به جایی و انتقال دانش‌آموزان با ایجاد نگرانی و مزاحمت برای والدین باید خودداری کرد و در صورت مشاهد با متخلفان برخورد قانونی می‌شود.
منصور کیادهی با اعلام این که اصل شناسنامه یا مدرک معتبر از سوی مراجع ، ملاک عمل ثبت نام نوآموزان و دانش آموزان برای مقطع ابتدایی است ، گفت : والدین برای ثبت نام فرزندانشان در پایه‌ اول دبستان باید اصل شناسنامه یا مدرک معتبر، کارت سلامت، سنجش بدو ورود، فرم تکمیل شده گواهی تطبیق شناسنامه با قید تاریخ و امضا و مهر مدرسه و گواهینامه گذران دوره‌ی یک ساله پیش دبستانی را به همراه داشته باشند.
وی با بیان اینکه برگزاری هر گونه آزمون ورودی، مصاحبه و تعیین سطح عملکردی برای ثبت نام دانش آموزان در دوره‌ ابتدایی مجاز نیست، افزود: نباید هیچ دانش آموزی بنا به دلایل یاد شده از ثبت نام محروم شود. معاون آموزش و پرورش مازندران حداکثر سن ثبت نام در دوره‌ی ابتدایی در مناطق شهری را ۱۵ سال تمام و در مناطق روستایی را نیز ۱۷سال تمام اعلام کرد. مازندران در سال تحصیلی گذشته در مقاطع مختلف تحصیلی ۵۱۸ هزار و ۲۵۵ هزار دانش آموزان داشت.