بودجه شهرداری تبریز بر اساس اسناد بالادستی، برنامه‌ پنج‌ساله، چشم‌انداز دوازده ساله و سیاست‌های ابلاغی شورای شهر تدوین شده است.

بر اساس این گزارش بودجه سال ۱۴۰۱ شهرداری تبریز به نسبت‌ سال گذشته ۳۳ درصد افزایش یافته و مبلغ کل آن ۸ هزار و ۲۰ میلیارد تومان است.

محوریت بودجه سال آتی شهرداری تبریز، توسعه زیرساخت‌های ناوگان حمل و نقل عمومی، مدیریت انقباضی هزینه‌ها، پروژه‌های خاص و اساسی، مناطق کم‌برخوردار، توجه به نظرات شهروندان، ارزش‌افزوده مناطق، برنامه‌های قرارگاه اقدام، درآمد پایدار شهرداری، توسعه شبکه فیبر نوری، توسعه پارک‌های محله‌ای و فضای سبز و توجه به خدمات محله‌ای که مورد تأکید شوراست.

بودجه عمرانی سال آینده ۷۱ درصد کل بودجه شهرداری است و ۶۰ درصد بودجه عمرانی شامل پروژه‌های کلان عمرانی است که توسعه مسیرگشایی‌ها، پروژه مقبره‌الشعرا، پارک بزرگ تبریز، پل‌های در دست احداث، بافت چوخورلار، تقاطع‌های غیرهمسطح  و سایر پروژه‌ها در ذیل این بودجه تعریف شده‌اند و ۲۹ درصد کل بودجه شهرداری شامل هزینه‌های جاری است.

برای اولین بار ۳۰۰ میلیارد تومان برای بهسازی بافت حاشیه در نظر گرفته شده است که که مسیرگشایی امتداد ۴۲ متری انقلاب و کوثر شرقی به ترلان دره‌سی در اولویت قرار دارد.

۵۳۵ پروژه در شهرداری مرکز و مناطق در دست اجرا داریم و ۱۳۶ پروژه نیز توسط سازمان‌ها اجرا می‌شود.با توجه به نیاز شهر و شهروندان، ۹۵ پروژه جدید در بودجه سال آتی تعریف شده است.

دولت برای سال آینده اوراق مشارکتی که سالانه پرداخت می‌کرد، در ردیف بودجه پیش‌بینی نکرده و سال ۱۴۰۱ نیز دریافتی از طرف دولت نخواهیم داشت.