امیر هامونی در گفت‌وگوی ویژه خبری از هفت برابر شدن ظرفیت هسته معاملاتی بازار سرمایه خبر داد و گفت: با تلاش مهندسان ایرانی، تعداد تراکنش‌ها به ازای هر ثانیه از سوی هسته معاملات هفت برابر شده و به ۲۰ هزار تراکنش در ثانیه رسیده است. بر این اساس بازار دیگر بازار دو شیفته نخواهد بود بلکه به زودی معاملات تمامی اوراق بهادار در یک جلسه معاملاتی انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: حتی عرضه‌های اولیه نیز بعدازظهر معامله نخواهد شد و تمامی معاملات هم‌زمان انجام می‌شود.

قیمت سهم‌های دارادوم بر اساس قیمت معاملات فردا

مدیرعامل فرابورس در ادامه با اشاره به پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌گذاری دارادوم در بازار سرمایه اطهار کرد: طی هفته‌های اخیر موضوع پذیره‌نویسی و یا عدم پذیره‌نویسی واحد‌های این صندوق که شامل سهام برخی شرکت‌های پالایشی و پتروشیمی است موجب شد سهامداران برخی ناهماهنگی‌ها را در این خصوص به سایر بخش‌ها نیر تعمیم دهند. این موضوع دلیل مالی، رفتاری داشته، ولی تاثیری در ارزش‌گذاری سهام این شرکت‌ها به همراه ندارد.

هامونی ادامه داد: عرضه واحد‌های صندوق دارا دوم بر مبنای تخفیف ۲۰ درصدی روی قیمت پایانی قیمت سهام این شرکت‌ها در بازار سهام در معاملات فردا خواهد بود.

وی در ادامه در مورد تغییر سقف سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت در سهام، توضیح داد: در حال حاضر سقف این صندوق‌ها برای سرمایه‌گذاری در سهام به ۱۵ درصد افزایش یافته است که می‌تواند به بهبود شرایط بازار کمک کند.

سازمان بورس و اوراق بهادار همواره در شرایط مختلف به عنوان نهاد ناظر و رگولاتور اقدام به تنظیم‌گری می‌کند.

ادامه حمایت حقوقی‌ها از بازار سرمایه

مدیرعامل فرابورس با اشاره به رفتار معاملات حقوقی‌ها در جریان مبادلات سهام طی روز‌های اخیر اظهار کرد: از ۲۱ مردادماه که روند ریزشی بازار سهام آغاز شد مجموع معاملات اوراق بهادار در بورس و فرابورس رقم ۱۶۷ هزار میلیاردتومان بوده است که ازین میزان سهامدارن حقیقی مشارکت ۱۴۰ هزار میلیاردتومان در سمت خرید داشته‌اند.

هامونی با تاکید بر اینکه نقدشوندگی فاکتور مهمی در بازار سهام است، گفت: روز جاری ارزش معاملات بورس و فرابورس ۱۵ هزار میلیارد تومان بود که حقوقی‌ها ۱۰ هزار میلیاردتومان در سمت خرید مشارکت داشته و از بازار، سهام جمع‌آوری کردند.

وی ادامه داد:حمایت حقوقی‌ها از بازار سهام در روز‌های آتی ادامه دارد. در روز‌های پس از شهادت سردار سلیمانی نیز شاهد حضور پررنگ و نقش اثرگذار آنان در حمایت از بازار بودیم.

مذاکره برای امکان ارائه کارت اعتباری به همه سهام‌داران

مدیرعامل فرابورس همچنین با ارائه کارت اعتباری به مشمولان سهام عدالت اشاره کرد و افزود: درحال مذاکره با بانک مرکزی هستیم تا این قانون شامل همه سهام‌داران شود تا هر سهام‌دار با توجه به پرتفویی که دارد بتواند برای خرید کالای ایرانی کارت اعتباری دریافت کند.