سرهنگ قاسم دهقانی، رئیس پلیس امنیت اقتصادی استان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در ۹ ماهه سال جاری ارزش ریالی کشفیات کالای قاچاق در استان ۲ هزار میلیارد ریال بوده است.

وی اظهار کرد: در همین مدت تعداد پرونده‌های تشکیل شده در حوزه قاچاق کالا یک هزار و ۳۶۰ فقره بوده است که ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی آذربایجان شرقی ادامه داد: در این بازه زمانی تعداد ۷۶۷ دستگاه خودرو شوتی _ یعنی خودرویی که در ارکان آن دستکاری شده است _ در استان از قاچاقچیان کشف شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸ درصد در این خصوص افزایش وجود داشته است.

سرهنگ دهقانی به تعداد قاچاقچیانی که در ۹ ماهه سال جاری در استان دستگیر شده اند اشاره کرد و گفت: یک هزار و ۴۶۵ قاچاقچی دستگیر شده اند که نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد در این زمینه افزایش وجود دارد.

وی افزود: بیشترین کشفیات پلیس امنیت اقتصادی آذربایجان شرقی از لحاظ درصدی در سه حوزه تجهیزات پزشکی، لوازم خانگی و دارو بود.

وی اضافه کرد: تمام دستگاه‌های رمز ارز در ایران غیرقانونی است و به محض کشف برای صاحب آن پرونده قاچاق و سرقت برق تشکیل می‌شود و بیش از ۹۹.۵ درصد دستگاه‌های رمز ارز نیز برق را به صورت غیرقانونی مصرف می‌کنند.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی استان خاطرنشان کرد: در ۹ ماهه سال جاری تعداد ۴ هزار و ۸۰۳ دستگاه رمز ارز توسط پلیس در استان کشف شده است که ارزش ریالی آنها ۶۲ میلیارد ریال است.

سرهنگ دهقانی اعلام کرد: پلیس امنیت اقتصادی استان ۲۴۲ فقره پرونده نیز در حوزه‌های فرار مالیاتی، زمین‌خواری، تسهیلات غیرمجاز بانکی، پولشویی، اختلاس، احتکار، تبانی در معاملات دولتی و ارتشا تشکیل داده است.

وی ادامه داد: قاچاق گوشی‌های تلفن همراه در استان با راه اندازی رجیبستری تقریباً به صفر رسیده است.

سرهنگ دهقانی گفت: بیش از ۹۰ درصد پوشاک‌هایی که در بازار با برند‌های خارجی وجود دارد، در واقع پوشاک داخلی هستند.

پلیس امنیت اقتصادی آذربایجان شرقی از دو سال گذشته کار خود را آغاز کرده است و در سه حوزه قاچاق، جرایم اقتصادی و پلیس گمرک فعالیت می‌کند.

انتهای پیام/