به گزارش خبرآنلاین، تبیین فلسفی طرح صیانت از فضای مجازی که از سوی اقلیتی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطرح شده، حاکی از رویکرد بدبینانه حامیان این طرح به تکنولوژی است که ظاهرا، اینترنت را ابزار گمراهی و منشا ترغیب و اجبار گناه انسان ها می داند و از آنجا که بدبینی به تکنولوژی ، انسان را در وضعیتی ناتوان از کنترل چیزی می داند که خود ساخته، نگرانی و ترس خود را در لباس نادیده انگاری و حتی حذف تکنولوژی از صحنه زندگی آدمی به نمایش می گذارد. حامیان طرح صیانت از فضای مجازی با نادیده گرفتن اراده انسان که می تواند مقابل فضای اینترنت ، خود را از گناه یا هرگونه افکار و اندیشه های گمراه کننده حفظ کند یا نظارت‌کننده فسادها و خطاهای مسئولان باشد، به دنبال حذف ابزاری هستند که به خودی خود در جهت گناه یا گمراهی یا ارتکاب جرم نیست. بدین ترتیب، این تفکر که می‌توانیم اینترنت را کنترل کنیم و بنابراین، تلقی کردن اینترنت به عنوان ابزار تولید قدرت کاربران در فضای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه ایرانی، طبیعتاً به این طرز فکر منجر می‌شود که حامیان طرح صیانت از فضای مجازی باید دیگران را کنترل کنند، یعنی کسانی را که در اهداف و ارزش‌های آنها شریک نیستند و این افراد، کسانی که به همین دلیل ممکن است اینترنت را به اشکال دیگری که در اهداف خودی‌ها نبوده به کار گیرند.
از سوی دیگر و در اقدامی عجیب، موافقان طرح صیانت از فضای مجازی، منتقدان را یا به وابستگی به امریکا و سازمان سیا متهم می کنند یا در تلاش اند با توهین به منتقدان از فشار افکار عمومی بکاهند. گروهی دیگر نیز با نادیده گرفتن نظر منتقدان تلاش کردند همزمان با بررسی لایحه بودجه در مجلس، در جلسه رای گیری که به گفته غلامرضا نوری قزلجه نماینده مجلس، در ۱۰ دقیقه بدون شنیدن نظرات منتقدان رای گیری و به تصویب رسیده است.
در این راستا، مرتضی آقا تهرانی از نمایندگان وابسته به جبهه پایداری، گفته بود «۱۰۰ هزار پیج هم علیه طرح صیانت بسازند، کار خودمان را می‌کنیم!». بیژه نوباوه وطن، دیگر نماینده عضو جبهه پایداری هم مدعی شده «مخالفان طرح صیانت در پازل دشمن بازی می‌کنند». گزاره‌هایی به مرور تندتر می شود و در اوج آن مهرداد ویس کرمی نماینده خرم آباد منتقدان را به «گرگ های مجازی و سگ های قلاده بلند غربگرا» تعبیر کرده بود، توهینی که با واکنش نمایندگان مجلس و کاربران فضای مجازی همراه شد و او در پاسخ به انتقادها، توهین خود را تندتر کرد: افرادی که به توییت بنده حمله کردند از ول‌انگاری در فضای مجازی سوءاستفاده کرده، از آب گل‌آلود ماهی گرفته و مردم و مخاطبین ما را فریب می‌دهند. بنده این افراد را با عنوان «گرگ‌های مجازی» معرفی کردم. این افراد قماربازی را در فضای مجازی ترویج داده و به شغل قاچاق انسان مشغول هستند.
بعد از ابطال آراء کمیسیون صیانت از فضای در جلسه ای که اعضای آن مدعی تصویب کلیات طرح شده بودند، حالا مهرداد ویس کرمی، دبیر اول کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت گفته که طرح صیانت حتما سه تا پنج سال به صورت آزمایشی اجرا خواهد شد زیرا اراده ای حاکمیتی پشت صیانت قرر داد که نهاد و فردی قادر به مقابله با آن نیست. در واقع، بعد از ناامید شدن اقلیت موافقان طرح صیانت از تصویب در کمیسیون و احتمال بازگشت طرح در صحن علنی به دنبال افزایش انتقادات افکارعمومی صورت گرفت، این احتمال تقویت می شود که موافقان طرح برای عادی سازی روند اجرای طرح صیانت که در پیامدهای اقتصادی، سیاسی و امنیتی آن بحث شد، با تاکتیک و ترفند «اجرای آزمایشی طرح»، حاکمیت را ملزم به اجرای طرح کنند.
عباس عبدی در این رابطه در توئیتی نوشت: چون قادر به دفاع از طرح خود نیستند، آن را حاکمیتی می‌نامند، تا هزینه چنین طرح نادرستی را از روی دوش خود بردارند؛ ادعای فدایی حاکمیت بودن را هم دارند.
در تازه ترین اظهارنظرها هم مرتضی آقاتهرانی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در همایش «جهاد تبیین» از طلاب حوزه خواست به ماجرا ورود کنند. به گزارش فارس وی گفت: تبیین ما ضعیف است و زمان هم بسیار کم است و باید موضوع مدیریت فضای مجازی هرچه زودتر در مجلس شورای اسلامی پیگیری شده و به نتیجه برسد. این مسئله حضور همگان را می‌طلبد، باید با استفاده از فضای مجازی از نمایندگان مجلس و رئیس مجلس شورای اسلامی مطالبه کرد و به آنها شجاعت بخشید؛ طلاب حوزه علمیه باید ورود کنند و گرنه مشکل خواهد شد.
رحیمی جهان آبادی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم درباره این طرح خاطرنشان کرد: طرح صیانت به صورت آشکار با قانون اساسی، حق آزادی ارتباطات و حقوق شهروندی ایرانیان در تضاد است و مرکز پژوهش‌های مجلس به عنوان بازوی کارشناسی قوه مقننه ایرادات بسیاری را به این طرح وارد کرده است.
وی با اشاره به این که روح طرح فعلی با قانون اساسی در تضاد است، افزود: به فضای اقتصادی و کسب ‌و کارها در فضای مجازی آسیب اساسی وارد می‌کند. در شرایطی که در کشور ما برای ایجاد یک شغل باید میلیون‌ها تومان هزینه شود چه اصراری است بستری که مردم در حال فعالیت اقتصادی در آن هستند و هزینه های زندگی خود را تامین می کنند، بسته شود.
یکی از ایرادهای اساسی این طرح بروز مشکلاتی برای پلتفرم‌ها و استارتاپ‌ها و کسب ‌و کارهای اینترنتی است؛ این طرح به دنبال منع کاری است که در جامعه رایج است. اصل مهم در قانون‌گذاری این است که قانونی که قاطبه مردم رعایت نمی‌کنند، مشکل دارد، نمی‌توان با تغییر وازه ها ماهیت اصلی طرح را تغییر داد.
به گزارش خبرآنلاین، اختلال سراسری در اینترنت روز جمعه باعث مشکلات زیادی برای کاربران شد. آن طور که گزارشهای مختلف از استان‌ها به خبرآنلاین رسیده، اشتراک اینترنت خانگی با کندی و قطعی فراوانی همراه است. همچنین اینترنت ارائه شده از سوی شرکت های مختلف نیز دارای اختلالات مشابهی است.
کاربران موبایل هم می گویند اینترنت ارائه شده از سوی دو اپراتور اصلی موبایل در کشور از صبح جمعه با اختلال و کندی همراه بوده است.
گزارش ها همچنین حاکی است، دسترسی به سایتهای خارج از کشور و شبکه های اجتماعی برای برخی کاربران محدود شده و آنها عملا فقط به سایت هایی دسترسی دارند که میزبان شان در داخل کشور مستقر هستند.