کمتر از سه هفته به انتخاب سیزدهمین رییس جمهور ایران باقی مانده است. صبح ۲۸ خرداد تکلیف مرد شماره ۱۳ هم مشخص می شود و شاید وی با روندی که در ساختار سیاسی کشور شاهدیم، آخرین رییس جمهور نظام جمهوری اسلامی باشد! این را از این جهت عرض کردیم که روند تغییرات قانون در مجلس به سمتی پیش می رود که احتمال برچیده شدن بساط جمهوری و تغییر شاکله نظام سیاسی از ریاست جمهوری به پارلمانی بعید و دور از ذهن نیست. انتخاب رییس جمهور از آن جهت که در قانون اساسی به عنوان دومین شخص نظام تعریف شده و اصلی ترین سیاست گذاری های سیاسی و اقتصادی را اقلا طبق قانون اساسی بر عهده دارد، از اهمیت بالایی برخوردار است.
در این رابطه و بعد از ثبت نام های صورت گرفته، شورای نگهبان پریروز اسامی کاندیداهای تایید صلاحیت شده را به وزارت کشور اعلام کرد. حال بماند که قبل از اعلام این وزارتخانه چطور این لیست از خروجی یک رسانه خاص سر در آورد و منتشر شد! انتشار لیست همانا و تعجب و حیرت افکار عمومی، رجال سیاسی و حتی کاندیداهای تایید صلاحیت شده هم همانا!
آش به اندازه ای شور بوده که صدای همه را در آورده است. تا جایی که فرزند امام راحل را هم دست به قلم کرد تا ضمن اعتراض به وضع موجود در نامه ای سرگشاده رفتار شورای نگهبان را به باد انتقاد بگیرد و رییس جمهور هم در نامه ای به رهبری که از محتوای آن خبری نیست، به عنوان مجری انتخابات و حافظ سلامت قانون اساسی از ایشان درخواست کرده که تغییراتی در لیست اعلام شده از سوی شورای نگهبان انجام گیرد. حتی وی از وزیر کشور خواسته تا فعلا از اعلام لیست شورای نگهبان خودداری کند!
حال روحانی در یک پیچ تند تاریخی قرار دارد و همه منتظرند تا ببینند آیا رییس جمهور از حیثیت مجری قانون اساسی دفاع خواهد کرد و یا مشی خاتمی پیشه خواهد گرفت و به شرایط موجود تمکین خواهد کرد؟ روحانی اقلا برای ثبت در تاریخ هم که شده باید خودی نشان دهد و گامی اساسی در این رابطه بردارد. اختلاف بین قوا طبق بند ۷ اصل ۱۱۰ قانون اساسی نیازمند اظهار نظر رهبری می باشد و بایستی منتظر ماند و دید که آیا کار به حکم حکومتی خواهد کشید یا نه؟ لیست به اندازه ای خنده دار بود که حتی رئیسی هم طی توییتی از تلاش های خود برای ایجاد تغییرات خبر داد!
شورای نگهبان طبق یک رسم نامیمون و به تاسی از برداشت شخصی خود از صلاحیت افراد، هفت نفر را حائز شرایط دانسته است. به جز همتی و مهرعلیزاده که رجال بی آزاری هستند و برای اصولگرایان چالش آفرین نخواهند بود، و برادر محسن که محض خالی نماندن عریضه در لیست حضور دارد، بقیه دوستان نقش یار پوششی برای رئیسی را دارند و با این تفسیر باید شاهد بی محتواترین مناظرات سیاسی در طول همه این دوره ها باشیم. انتخاباتی صرفا درون جناحی و به تعبیری خانوادگی که تاثیر مستقیمی روی مشارکت آرا خاکستری و خاموش خواهد داشت. و بعید نیست که با این روند و عدم تغییرات در لیست میزان مشارکت همانی باشد که در انتخابات مجلس انقلابی یازدهم شاهد بودیم. این اقدام هدف گرفتن جمهوریت نظام است که خواسته یا ناخواسته از سوی شورای نگهبان صورت گرفته و امروز شورای نگهبان مهم ترین مانع برگزاری یک انتخابات پرشور است. رییس جمهوری که با ده میلیون یا کمی بیشتر و کمتر راهی پاستور شود، صلابتش هم به اندازه همان تعداد رای خواهد بود.
لیست پدر صدای پسر را هم درآورده و علی جنتی با تیتر کوه موش زایید، لیست پدر را به سخره گرفت. شورای نگهبان حکم داور بازی را دارد و باید مواضعی بی طرفانه اتخاذ کند و اگر به تعبیر علی دایی به یک سمت خاص غش کند، آش اینقدر شور می شود و اسباب طنز شبکه های اجتماعی.
برخی خواسته و ناخواسته تمام همت شان بر آن استوار است که از شور انتخابات بکاهند و آن را فرمالیته جلوه دهند، به هرحال هر جور که خود صلاح می دانید، اما چون هزینه برگزاری انتخابات زیاد است، بهتر نبود یک نفر را به صلاح خود انتخاب کنید تا این هزینه روی دست بیت المال نماند؟