نظامي‌در گفتگوی اختصاصی با روزنامه امین با اشاره به ظرفیت‌های فرهنگی اسکو گفت: شهر اسکو از قدیم‌الایام به یک شهر تاریخی و فرهنگی شهره بوده و در این مدتی در اینجا هستم این واقعیت انکارناپذیر را از نزدیک لمس کرده ام. شهروندان این شهر باسواد و البته مطالبه گر هستند و با پایش عملکرد شهرداری کاستی‌ها را مطالبه مي‌کنند. به شخصه این شهر را دارای قابلیت‌های بسیار و ظرفیت‌های قابل توجه در حوزه گردشگری دیده‌ام و مجموعه شهرداری این شهر را ایده‌آل مي‌دانم که از درآمدهای خوبی هم برخوردار است. چنانچه پتانسیل‌های بالقوه این شهر بافعل شود قطعا اوضاع درآمدی آن هم افزایش خواهد یافت و در خور شهرداری و شهروندان اسکو خواهد بود.
*سیمای شهر اسکو جلوه گری لازم را ندارد
شهردار اسکو افزود: چیزی که در دید مردم این شهر است و قابل لمس برای شهروندان اسکو مي‌باشد، نما و سیمای شهر است که با توجه به این که در مسیر روستای توریستی کندوان هم قرار دارد، آن گونه که باید و شاید جلوه گری لازم را ندارد. با توجه به ظرفیت‌هایی که وجود دارد انتظار به حق شهروندان هم این است که سیمای شهر بایستی بهتر از این مي‌بود! اشکالاتی در این حوزه وجود دارد که ما سعی خواهیم کرد تا در این دوره به کمک اعضای محترم شورا این کاستی‌ها را جبران کنیم تا در خور شان شهروندان فهیم این شهر باشد. ولی عمده ترین مشکل نبود برنامه در این شهر است! در حال حاضر هم این شهر طرح تفضیلی ندارد و این شهر در برنامه‌های شهرسازی و عمران شهری کم کاری و کم لطفی صورت گرفته و نبود طرح‌هایی از این دست مجموعه شهرداری را با مشکلات جدی در رابطه با شهرسازی در این شهر روبرو کرده است. همچنین در گذشته دیونی بر گردن شهرداری تحمیل شده که باید آن‌ها را حل کنیم. لذا همه سعی ما بر این است که مشکلات موجود در این حوزه را در سریع ترین زمان ممکن مرتفع نماییم.
*حقوق بگیران شهرداری اسکو سه برابر ظرفیت شهر است


وی افزود: با توجه به قدمت شهرداری که نزدیک به یک قرن است، امکانات شهری باید در شان قدمت و جایگاه شهری مثل اسکو باشد که چنین نیست. ما در حوزه آتش نشانی و مدیریت بحران آن گونه که باید در شان این شهر باشد، امکانات نداریم. از این رو با جدیت تمام تلاش مي‌کنیم تا این نفیصه‌ها را بر طرف کنیم. البته تلاش مي‌کنیم تا چارت سازمانی شهرداری را بر حسب جمعیت این شهر ارتقا دهیم. میزان حقوق بگیران شهرداری اسکو در بخش خدماتی نسبت به جمعیت این شهر زیاد است و در مقابل در حوزه کارشناسان حوزه شهرسازی با کمبود نیرو مواجه هستیم از این رو در سیستم تصدی گری و پرداخت حقوق و مزایا با مشکل مواجهیم. به بیان دقیق تر پرسنل شهرداری نسبت به بدنه جمعیت شهری سه برابر است که این موضوع بار هزینه ای را بر گردن شهرداری تحمیل کرده است.
*تفاهم خوبی بین اعضای شورای شهر وجود دارد
وی ادامه داد: اعضای شورای ششم تفاهم خوبی با هم دارند و تصمیمات شورا عمدتا به صورت جمعی گرفته مي‌شود و تا این لحظه مشکل خاصی وجود نداشته است. علی رغم وجود سلایق مختلف که موجب پویایی مجموعه مي‌شود، ولی این اختلاف نظرها هیچ گاه اخلالی در روند امور ایجاد نکرده است. مجموعه همواره یکجا تصمیم گرفته و ما هم بالطبع مجری این تصمیمات هستیم.
* خود را عضو ششم شورای شهر اسکو مي‌دانم
شهردار اسکو با اشاره به میزان استقلال کاری خود و دخالت اعضای شورا در امور اجرایی گفت: بر اساس قانون شهردار مدیر اجرایی شهر است و شورا سیاست گذار و ریل گذار آن! بر اساس قانون این ظرفیت ایجاد شده است که شورا در همه امور شهری تاثیر گذار باشد و حق اظهار نظر در تمامي‌ابعاد را دارد، از جمله پیشبرد اهداف فرهنگی و عمرانی و بررسی نیازهای جامعه در محدوده شهری خودشان. ما تا این لحظه شاهد حمایت‌های خوبی از طرف آنان بودیم و از طرفی بنده خود را عضو ششم شورای شهر اسکو مي‌دانم. اعضای شورای ششم از نظر استقلال کاری شهردار کاملا مقید به قانون هستند و قانون وظایف همه بخش‌ها را به صورت جداگانه مشخص کرده است. لذا ما با استقلال کاری کامل امور شهری را پیش مي‌بریم و هیچ درخواست غیر قانونی از طرف شورا مطرح نشده است.
*مردم نباید از شهرداری انتظارات فراقانونی داشته باشند
وی اجرای احسن وظایف شهرداری را از مهم ترین اولویت‌های خود برشمرد و افزود: ارائه بهتر خدمات به شهروندان در حد وسع شهرداری و اجرای احسن وظایفی که برای شهرداری قانون لحاظ شده است. قطعا ما که نمیتوانیم فراتر از قانون پیش برویم و مردم هم نباید چیزی فراتر از قانون از ما انتظار داشته باشند. لذا همواره سعی کرده ام تا طبق قانون بهترین خدمات را برای شهروندان ارائه دهیم. مردم از بدو تولد تا لحظه فوت با شهرداری به نوعی سروکار دارند و در همین باب تلاش مي‌کنیم تا به شهروندان عزیز خدمات بهتری ارائه دهیم.
*تنها ۶۰ درصد بودجه تا پایان نه ماهه سال محقق شده است
شهردار اسکو افزود: بودجه شهرداری اسکو در سنوات گذشته ازقام مختلفی بوده ولی در سال جاری ۲۰ میلیارد تومان مصوب شده است که تا این لحظه ۶۰ درصد آن محقق شده است. این در حالی است که در ۶ ماهه اول فقط ۲۵ درصد یعنی حدود ۵ میلیارد تومان آن وصول شده بود و در واقع ما در سه ماهه دومي‌که در خدمت مردم اسکو بودیم این رقم را به بیش از ۱۱ میلیارد تومان رسانده ایم. و سعی داریم تا در سه ماهه آخر سال آن را به ۱۸ میلیارد تومان برسانیم ولی امکان تحقق کامل آن بعید است. در ۶ ماهه اول سال قصورهایی در باب تحقق معوقات شهرداری صورت گرفته و اگر از همان ابتدای سال در اسکو بودیم همه رقم بودجه محقق مي‌شد.
*رقم بودجه سال بعد را واقع‌بینانه‌تر خواهیم کرد
نظامي‌خواه ادامه داد: در حال تدیون است چون هنوز به زمان اتمام مهلت تقدیم آن به شورا مانده است و تا زمان قانونی این امر میسر خواهد شد و انتظار داریم تا شورا به موقع آن را مصوب نماید تا جهت اجرا به شهرداری ابلاغ نماید. اما در باب رقم بودجه سال آینده ما سعی کرده ایم بر اسا تجربیات سال‌های گذشته رقم آن را واقع بینانه تر کنیم و لذا احتمالا پیش بینی مي‌شود که رقم بودجه سال آینده حدود ۱۶ الی ۱۸ میلیارد تومان خواهد بود . اگر چنانچه افزایش درآمدی هم بود مي‌توانیم از طریق قانون متمم بودجه از آن برای ارائه خدمات بهتر استفاده کنیم. البته با توجه به تلاش‌هایی که در حوزه سرمایه گذاری انجام مي‌دهیم چه بسا که این رقم را به سی یا چهل میلیارد هم برسانیم.
*رقم بودجه فعلی صرفا کفاف هزینه‌های جاری را مي‌دهد
وی در خصوص پروژه‌های عمرانی اسکو هم گفت: تا این لحظه پروژه عمرانی خاصی برای سال جاری در نظر گرفته نشده است و فعلا روی پروژه‌های جزیی متمرکز شده ایم مثل تکمیل ساختمان شهرداری، تکمیل ساختمان شورای شهر، تکمیل المان شهدای گمنام و آسفالت ریزی برخی از کوچه‌ها و محلات! لذا پروژه خاصی که درخور شهر باشد فعلا وجود ندارد ولی سعی می‌کنیم برای سال بعد مطالعات فضای سبز و ابیاری قطره ای و ساماندهی بلوارهای ورودی شهر و در نهایت در صورت امکان یک یا دو پروژه مشارکتی هم در دستور کار قرار دارد. به بیان ساده تر با توجه به مشکلات اقتصادی که در کشور وجود دارد شهرداری از وصول مطالبات خود عاجز است و لذا باید به سمت جذب سرمایه گذار و درگیر کردن آنان در پروژه‌های مشارکتی برویم. این ظرفیت در شهر اسکو وجود دارد و اگر بتوانیم آن را بالفعل نماییم، بودجه شهرداری سه برابر رقم فعلی خواهد شد. طبق قانون ۴۰ درصد بودجه مربوط به پروژه‌های عمرانی است و اگر شاهد اتفاقات خوبی در حوزه جذب سرمایه گذار باشیم مي‌توانیم در بخش عمرانی هم کارهای بزرگی انجام دهیم. در وضعیت فعلی رقمي‌یک میلیارد دویست میلیون تومان هزینه حقوق مزایای پرسنل شهرداری که در آخر سال این رقم به ۱۵ میلیارد تومان مي‌رسد و بودجه فعلی صرفا کفاف هزینه‌های جاری را مي‌دهد. و رقم باقیمانده جز برای لکه گیری و کارهای دم دستی کفاف نمي‌دهد و از رقم فعلی بودجه نمي‌توان انتظار پروژه عمرانی خاصی را داشت. از این رو یکی از برنامه‌های اصلی بنده و مجموعه در راستای جذب سرمایه‌های بخش خصوصی است . در این رابتاط در حال تدیون یک بسته تشویقی سرمایه گذاری هم هستیم و به زودی آن را ارائه خواهیم کرد.
وی در پایان ضمن انتقاد از بالا بودن هزینه‌های جاری نسبت به درآمدها گفت: در خصوص شفافیت مالی شهرداری هم سعی کرده ایم تا ریز هزینه کردها و درآمدها را به صورت مستمر در اختیار اعضای محترم شورا قرار دهیم و روند گزارش مالی به صورت ماهانه ادامه خواهد داشت.