ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی کلانشهر تبریز همچون همه استانها صبح روز ۲۸ خرداد برگزار خواهد شد. هر چند تا آغاز رسمی فرصت تبلیغاتی کاندیداها فرصتی باقی نمانده است، اما گزارش های میدانی و فضای حاکم بر شبکه های اجتماعی نشان می دهد که این فرصت یک هفته ای صرفا برای تبلیغات در محیط شهری است و دوستان کاندیدا که از قضا قرار است یکی از مهم ترین وظایف شان قانون گذاری باشد، در بستر فضای مجازی از هم اکنون بی قانونی را شروع کرده اند.
البته این بی قانونی صرفا به تبلیغ کاندیدا در شبکه های اجتماعی خلاصه نمی شود و حرکت های ستادی و دورهمی های متعدد نیز از گوشه و کنار شهر گزارش شده است. بخواهیم صریح تر و واضح تر سخن بگوییم، منطقه چایکنار تبریز پر از ستادهای انتخاباتی است که عصرها محل تجمعات انتخاباتی است.
داستان زمانی جالب می شود که پیج های شخصی و مرتبط با شخص کاندیدا در اینستاگرام را سری بزنیم و از مطالب و محتوای آن ها نهایت لذت را ببریم. استفاده از یک سلسله مطالب قلمبه سلمبه که بعضا احساس می شود که شخص کاندیدا هم معنای آن را نمی داند، سعی در باسواد جلوه دادن خود هستند. در صورتی که بسیاری از این عزیزان اندر خم یک کوچه اند و حتی اغراق نیست بگوییم که فرق بین ماده ۷۷ و ماده ۱۰۰ را نمی دادند. هر چند نگارنده معتقد است که این مطالب عمدتا به دست دوستان رسانه ای تحریر می شود و خود این عزیزان نه فرصتی برای نوشتن این مطالب دارند و نه احتمالا سواد این کار را .
از این بحث که بگذریم موضوع مهم تر و اساسی تر بحث تصاویر کاندیداها در پیجهای شخصی و منتسب به آن ها است. گاهی احساس می شود که دوستان کاندیدا خصوصا بانوان محترمه سالن مدلینگ را با انتخابات شورای شهر اشتباهی گرفته اند و تصاویر منتشره بیشتر سازگار با مزون های لباس است و چهره بزک شده این مدعیان مدیریت شهری، بیشتر برای تبلیغات شامپو و لوازم آرایشی بهداشتی مناسب است تا پوستر تبلیغاتی.
این تصاویر ضد ارزش های دینی و مناسبات حاکم بر فضای اجتماعی کشور و خصوصا کلانشهر تبریز است. چرا فکر کرده اید که هر چه آرایش و بزک تان بیشتر باشد، رای آور می شوید؟ چرا این توهم در شما ایجاد شده که بینش سیاسی و اجتماعی شهروندان ما در همین چند عکس بزک شده که هیچ شباهتی به چهره واقعی شما ندارد، خلاصه می شود؟ می ترسیم این خود زیبا پنداری و اشتباه گرفتن عرصه رقابت انتخابات شورای شهر با مزونهای زیبایی کار دستتان دهد.
کاش محدوده نظارت بر صلاحیت افراد تا پایان پروسه رای گیری ادامه داشت تا کسی جرات نکند از این جلف بازی ها در بیاورد. این تصاویر چه تناسبی با فرهنگ غالب و نوع پوشش و آرایش زنان این شهر دارد؟ درباره ما چه فکر کرده اید که چنین تصوری در شما شکل گرفته است؟ صریح بگوییم این تصاویر ضد ارزش های اخلاقی، عرفی و اجتماعی ماست و متاسفیم که چنین فکری درباره ما کرده اید.
این شهروندان به برنامه، پاکدستی، تخصص و تعهد رای خواهند داد و این عکسها هم به درد لایک جمع کردن در اینستاگرام و بیلبوردهای تبلیغاتی می خورد و تنها نفعش نصیب آرایشگاه ها و آتلیه های عکاسی است. به شعور ما توهین کنید، نهایتا برای خودتان بد خواهد شد، عزیزان!

  • نویسنده : وحید خدادادی