بنا به اعلام روابط عمومی وزارت امور خارجه، در چارچوب برنامه سالانه نشست مقامات عالی رتبه مجمع عمومی، گرامیداشت روز بین‌المللی انهدام کامل سلاح‌های هسته‌ای (ششم مهر ماه) با حضور سران، وزرای امور خارجه و مقامات عالی‌رتبه کشور‌های عضو سازمان ملل متحد در مقر این سازمان در نیویورک برگزار شد.

در این نشست، رضا نجفی سرپرست معاونت حقوقی و امور بین‌الملل وزارت امور خارجه به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران سخنرانی کرد.

این دیپلمات ارشد کشورمان ضمن تشکر از برگزاری این نشست، مناسبت مزبور را فرصتی جهت تجدید پیمان جهانی برای پیگیری انهدام کامل سلاح‌های هسته‌ای به عنوان اولویتی عینی دانسته و اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران، حفظ، ذخیره سازی، توسعه، کاربرد و اشاعه سلاح‌های هسته‌ای را در سطح جهانی و منطقه‌ای قویا رد می‌کند.

وی اضافه کرد: از نظر ما، تحقق خلع سلاح هسته‌ای جهانی و رفع تهدید کاربرد این سلاح‌ها یک مسئولیت حقوقی، سیاسی و اخلاقی تمام دولت‌ها به طور عام و قدرت‌های هسته‌ای به طور خاص است.

نجفی با اشاره به این که همچنان شاهدیم قدرت‌های هسته‌ای و برخی از متحدین آن‌ها بر بازدارندگی هسته‌ای تکیه می‌کنند گفت: برنامه‌های آن‌ها برای مدرن‌سازی و تقویت زرادخانه‌های هسته‌ای نقض آشکار روح و مفاد معاهده منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای است.

نماینده کشورمان در این نشست، رد مذاکره برای خلع سلاح هسته‌ای را نیز مغایر تعهد صریح آن‌ها طبق ماده ۶ معاهده مزبور دانسته و امریکا را به عنوان مسئول بن بست مذاکرات مربوطه اعلام کرده و اظهار داشت: ما از امریکا و سایر قدرت‌های هسته‌ای می‌خواهیم به تعهدات بین‌المللی خود احترام بگذارند و در اسرع وقت به این تعهدات جامه عمل بپوشند.

نجفی در بخش دیگری از سخنرانی خود، گفت: اولین اولویت کنفرانس بازنگری آتی این معاهده بایستی اتخاذ تصمیم عینی در مورد خلع سلاح هسته‌ای باشد و در این راستا، ما از موضع گروه عدم تعهد برای آغاز مذاکرات یک کنوانسیون جامع در خصوص سلاح‌های هسته‌ای حمایت می‌کنیم.

طبق اظهار نجفی، ایران بر اهمیت اجرای قطعنامه سال ١٩٩۵ کنفرانس بازنگری در خصوص خاورمیانه تاکید کرده و سلاح‌های هسته‌ای رژیم اسرائیل را تهدیدی برای صلح و امنیت خاورمیانه و ورای آن می‌داند که مانع تحقق خاورمیانه عاری از سلاح‌های هسته‌ای است و جامعه بین المللی بایستی بر لزوم الحاق بی‌قید و شرط این رژیم به ان پی تی به عنوان یک عضو غیر هسته‌ای و پذیرش پادمان جامع آژانس مجددا تاکید کند.

وی در پایان ضمن ادای احترام به قربانیان سلاح‌های هسته ای، تنها راه اطمینان از عدم کاربرد این سلاح‌ها را انهدام کامل آن‌ها عنوان کرد.

شایان ذکر است که پیشنهاد اولیه گرامیداشت روز بین‌المللی انهدام کامل سلاح‌های هسته‌ای از سوی جمهوری اسلامی ایران مطرح و با حمایت گروه عدم تعهد و تصویب مجمع عمومی سازمان ملل در دستورکار سالانه مجمع قرار گرفته و هر سال برگزار می‌شود.

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در ژنو به اظهارات سخیف نماینده رژیم صهیونیستی، در چهل و هشتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پاسخ داد.

نماینده کشورمان در طی این نشست که از ۲۲ شهریور تا ۱۶ مهر برگزار می‌شود، در پاسخ به اتهام‌های بی‌اساس رژیم صهیونیستی علیه کشورمان، تصریح کرد: این واقعیت که یک موجودیت ذاتاً شرور که تشکیل آن وابستگی تام به اشغالگری، قتل عام، تروریسم، تجاوز و خونریزی بوده است جرات می‌کند از جایگاه شورای حقوق بشر برای دروغ پراکنی و نفرت انگیزی سوءاستفاده کند نمونه بارز عادی سازی شرارت و خباثت شیطانی است.

وی به کنایه یادآور شد: رژیم اسرائیل به بهترین وجه تحت لوای قطعنامه ۳۳۷۹ مورخ ۱۰ نوامبر ۱۹۷۵ مجمع عمومی سازمان توصیف می‌شود و اکنون زمان آن فرا رسیده است که شورای حقوق بشر با توجه به سیاست‌ها و جنایت‌های مداوم رژیم آپارتاید اسرائیل این واقعیت را مجدد شناسایی کند. چرا که واقعیت همان است که در قطعنامه ۳۳۷۹ نیز بر آن تاکید شده است: صهیونیسم مترادف نژادپرستی و تبعیض نژادی است.

نماینده کشورمان با بیان اینکه بیش از ۷ دهه است که مردم فلسطین شاهد جنایات مستمر از جمله قتل عام‌های مکرر، پاکسازی قومی، شکنجه سیستماتیک، قتل و بازداشت خودسرانه و … بوده‌اند، این اقدامات سبعانه را وفق قوانین بین‌المللی شامل کنوانسیون بین‌المللی منع و مجازات جنایت آپارتاید ۱۹۷۳ و اساسنامه دیوان کیفری بین‌المللی ۱۹۷۳ واجد اوصاف جنایت جنگی، نسل کشی و جنایت علیه بشریت دانست.

وی با تاکید بر این نکته که فقط یک سیستم نژادپرست آپارتایدی می‌تواند برخورد بی رحمانه را علیه کودکان بیگانه روا دارد و آن‌ها را بازداشت و زندانی کند، اظهار داشت: تنها جرم این کودکان این است که با دستان کوچک خود به سمت هیولای بی رحم اشغالگری و تجاوزگری سنگ پرتاب کرده اند.

نماینده جمهوری اسلامی ایران دلیل استمرار این جنایات را ۷۵ سال بی عملی و بی تفاوتی جامعه بین‌المللی در رسیدگی به فجیع‌ترین بی عدالتی تاریخ دانست و گفت: وضعیتی که در سایه حمایت برخی کشور‌ها به ویژه ایالات متحده، موجب شده است تا این رژیم در قبال عواقب اقدامات خود احساس مصونیت کامل کند.