دبیر علمی سومین کنفرانس ملی پدافند سایبری گفت: مقاله‌های مرتبط با بازی‌های رایانه‌ای که در این کنفرانس ارائه و برگزیده شود، با موافقت بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای مشمول حمایت مالی خواهند شد.
«بابک پورقهرمانی» افزود: همزمان با برگزاری این کنفرانس دو کارگاه آموزشی تخصصی هم شامل «آشنایی با قوانین و مقررات و سازوکارهای داخلی مقابله با حمله‌های سایبری» و «آشنایی با دنیای متاورس» برگزار خواهد شد و علاقه‌مندان برای شرکت در این کارگاه‌ها باید از طریق ورود به سامانه کنفرانس در قسمت پورتال شخصی از قسمت کارگاه‌ها و نیز بخش خدمات نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند. بر اساس تفاهم‌نامه صورت گرفته با دانشگاه آزاد اسلامی زنجان نیز مقالات تخصصی برتر این کنفرانس در فصلنامه سیستم‌های پردازشی و ارتباطی چندرسانه‌ای هوشمند(ISC) و طبق ضوابط و مقررات فصلنامه به چاپ خواهد رسید.
وی ادامه داد: جنگ نرم، دفاع سایبری، امنیت سایبری، اصول پدافند سایبری، دیپلماسی پدافند سایبری، مقابله با حمله‌های سایبری، پیشگیری و صیانت سایبری، نسل آینده تهدیدهای سایبری، شناسایی حمله‌های آینده سایبری، بومی‌سازی پدافند سایبری و پاسخ در قبال حمله‌های سایبری از محورهای این کنفرانس ملی است.
به گفته وی از دیگر محورهای این رویداد علمی می‌توان به «سرمایه اجتماعی ملی و پدافند سایبری»، «سرمایه اجتماعی بین‌المللی و پدافند سایبری»، «زیست‌بوم سایبری و نقش آن در پدافند سایبری»، «نقش سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی در قلمرو پدافند سایبری»، «نقد و بررسی قوانین و مقررات دخلی در حوزه پدافند سایبری»، «نقد و بررسی قواعد و مقررات بین‌المللی در حوزه پدافند سایبری»، «اولویت‌های برخورد در قبال تهدیدهای سایبری» و سایر موضوعات مرتبط اشاره کرد.
دبیر علمی سومین کنفرانس ملی پدافند سایبری اضافه کرد: «پدافند سایبری و پاندمی کوئید ۱۹» محور ویژه سومین کنفرانس ملی پدافند سایبری به شمار می‌رود و علاقه‌مندان به ارسال مقاله و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت این کنفرانس به آدرس hamayesh.iau-maragheh.ac.ir/cyber1401/fa مراجعه کنند.
معاون علمی دانشگاه آزاد اسلامی مراغه با بیان اینکه دو کنفرانس ملی نیز در این زمینه طی سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۸ در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه برگزار شده بود، اظهار داشت: برگزاری سومین کنفرانس ملی پدافند سایبری با تاخیر به دلیل شرایط کرونایی و در راستای سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی در برنامه کار قرار گرفته است.
به گفته «پورقهرمانی» برگزاری این رویداد ملی فرصتی فراهم خواهد کرد تا اندیشمندان و محققان بتواند به تبادل افکار در زمینه پدافند سایبری بپردازند.
دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه سه هزار دانشجو و ۱۱۰ عضو هیئت علمی تمام وقت دارد که در ۹ رشته مقطع دکتری، ۴۱ رشته کارشناسی ارشد و ۴۸ رشته کارشناسی در حال تحصیل و تدریس هستند.