خراسان نوشت: سازمان نظام پزشکی از میزان افزایش تعرفه های خدمات درمان ناراضی است و درباره تاثیر آن در کاهش کیفیت خدمات هشدار داده است .
با تصمیم هیئت دولت، میزان افزایش تعرفه‌های خدمات پزشکی برای سال جدید مشخص شد؛ افزایشی که در راستای حمایت از مردم و کمتر از میزان پیشنهادی شورای عالی بیمه سلامت و سازمان نظام پزشکی است، اما نگرانی‌هایی را هم با خود به همراه داشته است.
طبق مصوبه هیئت دولت، تعرفه خدمات پزشکی در بخش دولتی به طور متوسط۵/۱۹درصد و در بخش خصوصی ۲۴ درصد افزایش یافت و جزئیات آن طی روزهای آینده ابلاغ خواهد شد. البته تفاوت این مصوبه با مطالبه متولیان حوزه سلامت قابل توجه است، چراکه دکتر رئیس‌زاده رئیس سازمان نظام پزشکی، افزایش ۵۰ درصدی را معقول دانسته بود و شورای عالی بیمه سلامت هم ۲۸٫۵ درصد را منطقی می‌دانست. هرچند که وزیر کار هم مدعی شده بود میزان این افزایش باید حداکثر ۱۰ درصد، یعنی معادل افزایش حقوق کارمندان باشد.
حالا دولت افزایش ۱۹٫۵ درصدی برای بخش دولتی و ۲۴ درصدی برای بخش خصوصی را تصویب کرده و دکتر عین‌اللهی وزیر بهداشت هم گفته «سازمان نظام پزشکی این افزایش تعرفه‌ها را پذیرفته است»؛ اما دکتر جعفری نمین رئیس شورای عالی سازمان نظام پزشکی، این ادعا را رد کرده و گفته است: «درصد افزایش تعرفه‌ها مورد تایید شورای عالی نیست». طبق خبر رسمی این سازمان، جعفری نمین تصریح کرده: «در شرایطی که دولت ناتوان از مهار تورم افسارگسیخته و نابسامانی در کنترل قیمت تجهیزات پزشکی و… است، تصویب تعرفه بسیار کمتر از تورم، آسیب‌های آشکار و پنهان خود را در ارائه کیفی خدمات پزشکی خواهد گذاشت». اشاره او به افزایش قیمت‌های تمام شده خدمات درمانی است که سازمان نظام پزشکی در نامه‌ای بر آن تصریح کرده و از دولت خواسته بود به نحوی آن را جبران کند. صحبت‌های معاون حقوقی سازمان نظام پزشکی هم مشخص می‌کند که پیشنهاد این سازمان برای حل مشکل چیست: «ما به شدت مخالف پرداخت هزینه‌های سلامت از جیب مردم هستیم و از دولت و مجلس می‌خواهیم با افزایش منابع مالی بیمه‌ها، رابطه پولی بین مردم و پزشک، صد در صد قطع و فقط توسط بیمه‌ها انجام شود».
با این اوصاف، اگرچه مصوبه دولت در راستای جلوگیری از افزایش هزینه‌های سلامت مردم است اما به نظر می‌رسد هزینه‌های تمام‌شده ارائه خدمات درمانی را تامین نخواهد کرد؛ حالا برخی از احتمال افزایش دریافتی‌های خارج از تعرفه سخن می‌گویند و برخی از احتمال ورشکسته شدن بخش خصوصی درمان.
از طرف دیگر یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گران شدن دارو را بدیهی خواند و ادعا کرد که در آینده کمبود و گرانی دارو خواهیم داشت لذا باید دست اندرکاران هر چه سریع تر ورود پیدا کنند.
به گزارش ایسنا، مسعود پزشکیان ادعا کرد: گران شدن دارو بدیهی است و حتی بدتر هم خواهد شد. دلیل آن هم تنها اختصاص پیدا نکردن ارز به دارو از بهمن سال گذشته نیست.
وی توضیح داد: نگاهی در دولت درباره دارو وجود دارد که در ظاهر می گویند ارز ترجیحی برای دارو حذف نشده اما در واقعیت اساسا ارزی اختصاص داده نشده است. از طرف دیگر ارز را حذف کردند و می گویند ریال به بیمه ها می دهند تا بتوانند خریداری کنند. با فرض اینکه این حرف هم درست باشد به نظرم به این سادگی نیست چون پولی وجود ندارد که بخواهند اختصاص دهند. بودجه بسته شده و درآمدها هم مشخص است پس از کجا می‌خواهند ریال پرداخت کنند؟
این عضو کمیسیون بهداشت و درمان در عین حال اظهار کرد: با فرض اینکه پولی پیدا کرده و چاپ کنند و بخواهند به دارو بدهند، مشکل بعدی تولید دارو است. بیش از ۹۵ درصد داروها در داخل تولید می شود اما باید مواد اولیه آن از خارج بیاید. شرکت هایی که تولیدکننده دارو هم هستند باید ریال داشته باشند تا بتوانند مواد اولیه بخرند اما آنها آنقدر سرمایه ندارند که بتوانند با ارز آزاد مواد اولیه خریداری کرده و تولید کنند. پس مواد اولیه را نمی خرند و نمی توانند هم تولید کنند. حتی اگر قیمت هم بالا رود باز هم قدرت تولید ندارند چون پولی ندارند. نتیجه اینکه کمبود دارو خواهیم داشت، حتی اگر نقدینگی هم باشد مردم نمی توانند یکسری از داروها را پیدا کنند.
پزشکیان با این پیش بینی که در آینده کمبود دارو و گرانی دارو وجود دارد، گفت: دولت می گوید ارز حذف نشده اما بین گفته و عمل تفاوت وجود دارد. طبق گزارشات رسیده تاکنون ارزهایی که باید به دارو می دادند تا مواد اولیه وارد شود، داده نشده است لذا در آینده هم به احتمال زیاد مشکلاتی در دارو وجود خواهد داشت.
روزنامه جمهوری اسلامی هم نوشت: ما مردم کوچه و خیابان این روزها به خوبی حس می‌کنیم که همان کاری که در دولت قبلی در تراز کفر ابلیس سند می‌خورد، امروز عین حقیقت معنا می‌شود. گرانی سابق، بی‌عرضگی و بی‌غیرتی مسئولان بود ولی امروز امتحان الهی است و بستری برای تربیت انسان و تزکیه نفوس! از آن جناح اگرکسی با چمدان از هواپیما پیاده می‌شد، آستین‌هایش را بادبان می‌کردند و کوس رسوایی به آسمان برمی‌خاست و امروز آن را به هزار توجیه، موجه‌سازی می‌کنند و تازه می‌شود دام دشمن تا مردم متوجه خدمات دولت سیزدهم نشوند! آن دیگری و دیگری و دیگری وضع را چنان خوب تصویر می‌کنند که آدم به سلامت عقل خود شک می‌کند. حال ما خوب نیست اما خوشحالیم که حال دوستان خوب است. خوشحالیم و خدا قوت می‌گوئیم به مسئولان بزرگوار که حاصل تلاش‌هاشان شادمانی و رضایت دوستان است. آنان که راضی باشند لابد همه چیز درست است و خدا هم راضی. ان‌شاالله دامنه این تلاش‌ها و رضایتِ پیامد آن همه کشور را در بر بگیرد.

  • نویسنده : نسیبه پیرایش