اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری از شبکه یک سیما پخش شد، مناظره ای که ۵ کاندیدای اصولگرا به همتی حمله می کردند و مهرعلیزاده هم به رئیسی. این یک خط چکیده مناظره روز شنبه بود و گزارش های میدانی نشان می دهد که علی رغم همه تنش های موجود در مناظره، اقناع افکار عمومی میسر نشده است. این مناظره نشان داد که مردم دیگر از سروکله هم زدن کاندیداها خسته شده اند و با این ترفندها که دیگر قدیمی شده دیگر به پای صندوق کشیدن مردم ممکن نخواهد بود.
موضوع پرسش‌های نخستین مناظره زنده تلویزیونی نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، درباره مباحث اقتصادی بود. مبحثی که در شرایط فعلی مهم ترین بحث در میان سایر مباحث است و انتظار بر این بود که کاندیداهای محترم به جای متهم کردن یکدیگر و استفاده از الفاظ ناشایست درباره مسائل مبتلا به روز برنامه ارائه کنند.
در واقع مناظره روز شنبه بهترین فرصت برای دو کاندیدای متخصص در حوزه اقتصاد یعنی همتی و رضایی بود تا برتری فکری خود را به رخ بقیه نامزدها بکشند و با ارائه ریز برنامه های خود گوی سبقت را ربوده و توجه بخش قابل ملاحظه ای از مردم را به سمت خود جلب نمایند! این دو عزیز به جای بهره بردن از این فرصت مغتنم در مقام دو مامور امنیتی و قضایی ظاهر شدند و سخن از بازداشت و محاکمه به میان آمد گویی که دستگیری متخلفان اقتصادی از وظایف رییس جمهور است.
هفت بزرگواری که خواسته یا ناخواسته باید سیزدهمین رییس جمهور این کشور باشند، بسیاری از مسائل کلان و مهم حوزه اقتصاد را به باد فراموشی سپردند و صحنه مناظره بیشتر به یک جدال لفظی و بی محتوا می ماند و گویی چند نفری در گوشه کنار این کشور بر سر یک مسئله خاص به عامیانه ترین شکل ممکن مباحثه می کنند!
در مناظره روز شنبه خبری از طرح ها و برنامه ها برای احیای پول ملی، لیست سیاه اف ای تی اف، تحریم های اقتصادی در کنار گرانی و بیکاری نبود. سطح مناظرات به همت رد صلاحیت های فله ای به شدت پایین آمده بود و این مهم در طول مناظره به شدت هر چه تمام قابل رویت و اسباب افسوس بود!
در این مناظره کسی از کسری از ۲۰۰ میلیارد دلاری بودجه ۱۴۰۰ حرفی نزد و نهایتا مشخص نشد که این وعده های نجومی در باب یارانه های نقدی که بیشتر جنبه فریب افکار عمومی را دارد، قرار است از چه منابعی تامین شود.
همتی تمام همتش برای لاپوشانی ضعف های اقتصادی دولت روحانی بود و بقیه نامزدها هم فقط نقد کردند! اگر همه آن نقدها را درست و بجا باشد، باز مشخص نشد با چه برنامه ای قرار است این ضعف ها و مشکلات رفع رجوع شود!؟
این مناظره به قدری کسل کننده بود که گاهی لازم بود وسط برنامه آبی به سر و صورتمان بزنیم تا از کسالت خوابمان نبرد. این حد و شان واقعی کسانی که قرار است در چهار سال آینده برای مردم بزرگ ایران تصمیم بگیرند، نبود. اگر نبود وظیفه رسانه ای برای دنبال کردن مسائل روز قطعا دیدن یک برنامه پیش پا افتاده شبکه چهار به دیدن این مناظره ارجحیت داشت و اقلا در آن صورت از این باب که قرار است اینان برای چهار سال بعدی ما تصمیم بگیرند، متاسف نمی شدیم.
این چه طرز مناظره کردن بود، چرا کسی از حیف و میل پول مردم در بورس حرفی نزد؟ چرا نگفتید قرار است با چه طرحی پول های هاپولی شده مردم را به آنها برگردانید؟ اما دریغ از یک توضیح یک خطی، و فقط هیاهو برای هیچ!

  • نویسنده : وحید خدادادی