علی نوید نوشت: هفته گذشته به دعوت معاونت محترم پژوهش صدا و سیمای استان آقای دژم خوی به اتاق فکر صدا و سیما در موضوع شرکت‌های دانش بنیان مطالبی را عرض کردم که مجمل آن را با شما به اشتراک می‌گذارم.
در تعریف دانش بنیان باید بگوییم که هر ایده، فکر جدید، نواوری، تکنیک و هر چیزی که فرآیند تولید و یا محصول ارایه شده رو بهینه و متفاوت بکند دانش بنیان نام می‌گیرد و ربطی به اینکه کسی که اون رو ارایه می‌کند استاد دانشکاه باشد و یا تحصیلات عالیه داشته باشه ندارد. حتی افراد غیر دانشگاهی و افرادی که به صورت عملی حرفه و صنعتی را آموخته‌اند نیز می‌توانند به تولید دانش بنیان دست بزنند. با این تعریف از دانش بنیان ما در حوزه‌های مختلف در استان ظرفیت داریم.
در حوزه کشاورزی و دامپروری، کاشت، داشت،برداشت و سیستم‌های آبیاری و صنایع تبدیلی، مکانیزاسیون کشاورزی، کنترل آفات و اصلاح نژادی, زمینه برای ورود تکنولوژیک و دانش پایه کاملا مساعد است.
درحوزه معدن از معادن سنگ آذرشهر گرفته که مشکل تکنولوژیهای نو مشهود است تا معادن فلزات گرانبها در ورزقان و لزوم ورود دانش بنیان‌ها برای تغییر تکنولوژی استخراج و فراوری وجود دارد. و یا معادن فیروزه و سنگهای زینتی بستان آباد که دست نخورده و بکر باقیمانده و اهتمامی‌به حرکت‌های تکنولوژیک نسبت به آن وجود ندارد. و اما حوزه صنعت ماشین کاری و ساخت قطعه، پوشش دهی و جوش، ماشین‌سازی و زیرمجموعه‌سازی، صنایع غذایی و بهداشتی همه دارتی ظرفیت‌های تمام نشدنی برای تولید تکنولوژیک و دانشی هستند.
به زعم بنده مشکل عمده زیست بوم دانش بنیان در استان عدم وجود نقشه جامع دانش بنیان استان یا حداقل وجود و عدم ارایه که به خوبی بر مبنای ظرفیت‌هایی که گفته شده احصا نیاز کرده باشد و گروه‌های دانش بنیان رابه سمت حل این نیازها ترغیب کند و سوق دهد. از طرف دیگر فقر صندوق‌ها و ساز و‌کارهای مالی مناسب برای تامین سرمایه ثابت و در گردش دانش بنیان‌ها که نه بانک بلکه (ریسک پذیر واقعی) باشند.
عدم شکل گیری مجموعه‌های میانی که حلقه وصل بین نیاز و پاسخ باشند. یعنی نیاز صنعت را احصا کرده و برای صنعت جا بندازند و آنرا تبدیل به درخواست پیشنهاد(RFP) کنند و پاسخ دهنده مناسب به این نیاز را یافته و به آن وصل کنند.
فضای دانش بنیان‌ها در استان از حالت گلخانه‌ای هنوز بیرون نیامده و سر و شکل مناسبی به خود نگرفته هست. دانش بنیان‌ها هنوز اهرم‌های صنفی و جمعی برای پیگیری مطالبات و مشکلات خود پیدا نکرده اند و از مسوولین هم هر کسی از ظن خود یارشان می‌شود.