اولین نشست شهردار کلانشهر تبریز با اصحاب رسانه برگزار شد.

“یعقوب هوشیار” ابتدای این نشست قبل از پرسش خبرنگاران به بخشی از برنامه‌های خود پرداخت و گفت: در مدیریت جدید شهرداری تبریز ۵ راهبرد کلان داریم، اولین راهبرد تدوین الگوی صریح و مناسب جهت دستیابی به تعریف دقیقی از کلانشهر ایده آل و تبریز و سیاست‌گذاری بر این موضوعات با تکیه بر نیرو‌های انقلابی و متخصص – دومین راهبرد ما بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های درون سازمانی است در جهت نیل به اهداف و برنامه‌ریزی‌ها ایجاد انسجام به نفع مردم و شهر –سومین راهبرد حرکت به سمت همگرایی تمام دستگاه‌های خدمتگذار در جهت بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های دستگاه‌های مختلف مدیریت شهری به نفع شهر و مردم و تبیین لزوم مسئولیت‌پذیری تمام دستگاه‌ها در جهت تحقق رضایتمندی مردم – چهارمین راهبرد کلان ما توجه ویژه به مشارکت مردم، بستر سازی برای مشارکت پررنگ مردم در مدیریت شهری و نظام تصمیم‌گیری– پنجمین راهبرد ما حرکت به سمت شهر هوشمند و ایده آل با تکیه به فناوری‌های نوین و علوم روز است که برای نیل به این اهداف ۱۴ راهبرد و سیاست را تدوین کرده ایم. سعی خواهیم کرد تا برنامه‌های ما بر اساس ۱۴ محور باشد.
هوشیار با اشاره به ۱۴ راهبرد برای تبیین اهداف کلان خود به اولین راهبرد پرداخت و توضیح داد: تغییردر دیدگاه نظام مدیریت شهری اولین راهبرد ما خواهد بود، مدیریت جهادی لازمه تحقق اساسی در نظام مدیریت و پیشرفت شهر است، مدیریت ما همچنان که باید جهادی باشد در کنار آن باید آگاهانه و عالمانه باشد، اعتقاد به کار گروهی با تکیه بر شجاعت و پرهیز از تک محوری با استفاده از افرادی که دانش لازم را دارند، توجه ویژه به آموزش و بهره وری با تکیه بر خلاقیت‌ها و نو آوری، تعریف مناسب از تعامل در ارکان مدیریت شهری و در لایه‌های مختلف نظام شهری در جهت هم‌افزایی برای تسهیل امور به نفع مردم و نهایتا آماده سازی بدنه شهرداری نسبت به پذیرش الگو‌های جدید.
دومین راهبرد ایجاد نظام برنامه‌ریزی آتی شهر بر اساس مجموعه‌های دانش بنیان و گذر از تفکرات سنتی است که اکنون در مدیریت‌های کلانشهر ایران در گذر از تفکرات سنتی هستیم و تلاش خواهیم کرد بخشی از برنامه‌های خود را به شرکت‌های دانش بنیان محول کنیم.
سومین راهبرد تلاش در جهت شکل‌گیری اقتصاد پایدار شهری، تقویت درآمد‌های پایدار، بستر سازی جهت تحرک اقتصادی شهر خواهد بود، به دنبال الگوی پایدار در نظام مالی هستیم که بتوانیم هزینه‌های جاری شهرداری را با مقوله صدور پروانه جدا کنیم، بهره‌گیری از ظرفیت‌های شهرداری با نگاه مولد سازی ظرفیت‌های شهرداری که متاسفانه در این موضوع غفلت کرده ایم، کاهش هزینه‌های جاری باتوجه به فناوری‌ها و تکنولوژی‌های روز بعنوان مثال در حوزه پسماند که ماهانه رقم‌های زیادی را پرداخت می‌کنیم.
راهبرد چهارم توجه به عدالت اجتماعی است؛ عدالت جز ضرورت‌های مدیریت شهری و غیرقابل انکار است که باید در جامعه تبیین شود، بدنبال وضع یک سری قوانین برای اخذ عوارض در قشر‌های مختلف خواهیم بود تا توازن پخش ثروت و ظرفیت‌های شهری و ملی به درستی انجام شود، حمل و نقل عمومی‌ما امروز آسیب دیده و در ده سال گذشته ۱۰۰ دستگاه اتوبوس خریداری شده است که به سمت بحران در حوزه حمل و نقل حرکت می‌کنیم.
در حوزه کارخانه آسفالت، تولید و ظرفیتمان را ۳ برابر افزایش داده ایم ارزیابی ما این است در یک ماه گذشته آسفالتی که برای منطقه ۷ داده شده است حداقل باید دو برابر منطقه ۲ باشد، یعنی نظام بودجه‌ریزی باید به سمتی حرکت کند که خزانه داری متمرکز نظام بودجه‌ریزی برای مناطق براساس نیازمندی‌ها و برخورداری پخش شده وعدالت حاکم شود؛ بودجه مناطق کم برخورداراز سال آینده با دیگر مناطق متفاوت و چند برابر خواهد شد.
پنجمین راهبرد تحول و توسعه تبریز بصورت جهشی با تکیه بر دانش و روحیه‌های جهادی با تاکید بر مشارکت مردم خواهد بود، متاسفانه برنامه‌ریزی ما مبتنی بر ارزیابی‌ها و شاخص یابی‌های مناسب نشده است و نتوانسته ایم از ظرفیت‌های شهری بصورت مستمر، موثر و بجا بهره‌مند شویم در نظر داریم نظام جامع برنامه‌ریزی جهت ارزیابی‌ها که بر آن اساس شکل یافته باشد تا از مدیریت‌های هیجانی، روزمره و بلاتکلیفی پرهیز کنیم و امیدواریم طبق برنامه‌ریزی‌هایی که انجام داده ایم حرکت کنیم، تلاشمان این است که موضوعات بصورت هوشمند رصد شود، هم از سوی مردم و هم از سوی رسانه‌ها.
از هفته آینده پروژه‌ها را روز شمار خواهیم کرد تا برای خود تکلیف کنیم که پروژه باید تا این زمان تمام شود، باید از کلی گویی پرهیز کنیم، تیم‌های ویژه ای تشکیل خواهیم داد تا در حوزه‌های تخصصی مثلا در گردشگری که اکنون در نقطه صفر هستیم براحتی ظرفیت‌های فرهنگی و گردشگری ما تعطیل و مورد غفلت واقع می‌شود؛ موضوعات در این حوزه رصد شود.
مقبره الشعرا باید در سطح بین المللی ایفای نقش کند که متاسفانه در این مدت مورد غفلت واقع شده است که در اولویت خود قرار دادیم و تا سه ماه آینده ضلع شمالی این مجموعه قابل بهره برداری برای مردم عزیزمان خواهد بود، از تجارب ارزنده شهر‌های مختلف و مدیران استفاده خواهیم کرد تا دچار خود محوری و رفتار‌های سلیقه ای نباشیم.
ششمین راهبرد ما توجه و ارتقای سرمایه‌های اجتماعی و مشارکت مردم و نخبگان در اداره شهر است، متاسفانه اکنون نظام جامع ترافیک نداریم اما برای ساخت پل‌ها طراحی و اجرا می‌کنیم حتما باید در اداره جامعه سرمایه‌های اجتماعی را بکار بگیریم.
“قرار خدمت” در روز‌های پنجشنبه یکی از برنامه‌های ما است، علاوه بر آن دیدار با نخبگان، خانواده‌های شهدا جز برنامه‌های ثابت ما خواهند بود، رویکرد بنده با محوریت مساجد خواهد بود و تلاش خواهیم کرد مساجد محور مشارکت مردم باشند.
در تمامی‌برنامه‌های خود در جامعه باید توجه ویژه ای به بانوان داشته باشیم، برنامه‌های خود را بر اساس گام دوم انقلاب و تحقق بخشی منشور‌ها مثل اقتصاد مقاومتی، الگوی مصرف و… انجام خواهیم داد، توجه ویژه به کارگران عزیز که در لایه‌های متوسط به پایین نقش آفرینی می‌کنند و دردمند هستند.
راهبرد هفتم ما با توجه به نبود مدیریت واحد شهری نهادینه سازی مدیریت مطلوب هماهنگ شهری است، تلاش می‌کنیم تمامی‌مجموعه‌های شهری که موثر در زندگی روزانه دارند درقالب “قرار خدمت” با حضور استاندار و مدیران ادارات در آن منطقه تصمیم‌گیری شود.
هوشیار در ادامه با اشاره به نشاط اجتماعی در جامعه گفت: یکی از راهبرد‌های مهم بنده که از هفته آینده خواهید دید حوزه سلامت، ورزش و جوانان است که ظرفیت‌های آن موجود اما مورد غفلت واقع شده است، باید در جامعه تحرک قابل قبولی را بدهیم، توجه به استعداد یابی کودکان و نوجوانان در دیگر حوزه‌ها علاوه بر ورزش که بصورت هوشمند نیز رصد خواهد شد، آموزش یکی از ارکان مورد توجه ما خواهد بود، حوزه‌های اجتماعی و ngo ‌ها را بعنوان خانواده خواهیم شناخت.
نهمین راهبرد ما تلاش در جهت ارتقای کیفیت زندگی شهروندان خواهد بود، اوقات فراغت شهروندان ما سالهای سال است که مورد غفلت واقع شده است؛ متاسفانه دچار روزمرگی شده ایم و سین برنامه ای نداریم تلاشمان این است که بصورت مدون آگاهی بخشی به شهروندان بدهیم و برای شهروندان برنامه بدهیم، توزیع عادلانه زیر ساخت‌های شهری در مناطق، توجه ویژه به ورودی‌های شهری که در شان و منزلت تبریز نیست. دقت کامل در رابطه با بهبود و کیفیت زیست شبانه تبریز که مشخص نیست و شریان‌های اصلی و دیگر مناطق در تبریز رها شده است، در این راستا برای مناطق عنوان شهردار شب را ابلاغ خواهیم کرد تا در این رابطه نقش ایفا کنند و معضلات را پیگیری کرده و خصوصا در بحث منظر شبانه تلاش کنند.
حمل و نقل عمومی‌شهر، پیاده‌راه، زیر ساخت‌های هوشمند شهر که تاکنون هیچ حرکتی انجام نشده است؛ امیدواریم در یکی دو ماه آینده حرکت خوبی در حوزه هوشمند سازی انجام دهیم.
دهمین راهبرد برجسته سازی ظرفیت‌های شهر تبریز در سطح ملی مثل فرش تبریز، مقبره الشعرا و…. که مورد غفلت واقع شده است.
وی خطاب به اصحاب رسانه گفت: خود زنی و خراب کردن تبریز چاره ساز نیست، ظرفیت تبریز کم نیست، اشکالاتی داریم که باید رفع شود اما نه با خود زنی، تلاش خواهیم کرد جز شهر‌های هوشمند در سطح دنیا باشیم.
از ۴۰۰ شاعر مدفون در مقبره الشعرا غفلت میکنیم و از نقاط منفی آن نشان میدهیم، هر چند در بین خودمان باید این انتقادات سازنده مطرح شود تا سریعتر رفع شود اما در حوزه بین المللی خصوصا در حوزه رسانه باید به این ظرفیت قدر داده و به رشد آن کمک کنیم.
توجه ویژه به بحث حاشیه‌نشینی و بافت فرسوده که در سنوات گذشته همه از این دغدغه سخن گفته اند، اولین کاری که بعد از عید فطر انجام خواهیم داد ایجاد قرارگاه مسکن با رویکرد مولد سازی شهری و ایجاد صندوق برای رفع حاشیه‌نشینی است تا در سالهای بعدی بصورت هدفمند بخشی از آن را حل کنیم، قرارگاه مسکن در پنج محور خواهد بود که بعد از تصویب در شورای شهر به اطلاع رسانه‌ها خواهیم رساند.
یکی از مشکلات ما در شهرداری تبریز عدم توجه به نیرو‌های جوان و مدیر پروری است که حتما در سال‌های آینده از این موضوع عبور خواهیم کرد، متاسفانه کسی که بازنشسته‌ می‌شود دیگر نفری بجای او نمی‌توانیم پیدا کنیم، نباید اینچنین باشد بلکه باید بعد از اتمام مدیریت فردی باید چند نفر وجود داشته باشند که بتوانند همان کار را انجام دهند و نیازی به تربیت نیرو از ابتدا نباشد.
شهر را به ۳۴ ناحیه شهرداری تقسیم میکنیم که شرط اصلی برای انتخاب مدیران جوانان زیر ۴۰ سال خواهد بود، از ظرفیت‌های دانشگاه و مجموعه‌های علمی‌در این جهت استفاده خواهیم کرد.
یکی از موضوعات ما ارزیابی خواهد بود بعنوان مثال سه ماه بعد در منطقه ۷ خواهیم بود برای ارزیابی برنامه‌های اعلام شده، بدون تعارف مسائل را ارزیابی خواهیم کرد، با کسانی که در یک مجموعه هستیم تعارف نخواهیم داشت کار‌ها باید به نفع مردم جلو برود.
سیزدهمین محور ما زیرساخت‌های عمرانی ترافیکی و حمل و نقل شهری است و تلاش خواهیم کرد طرح جامع ترافیکی، طرح جامع محیط زیستی تدوین شود تا نقشه راه را تعیین کنیم. بحث زير ساخت‌های هوشمند سازی را تا سه سال آینده تمام خواهیم کرد و اکنون در نقطه صفر هستیم.
چهاردهمین راهبرد ما توجه ویژه به بحث پدافند غیرعامل که اولین کار بانک اطلاعاتی در این حوزه، آموزش و شهرک‌های امن خواهد بود.
تلاش می‌کنیم تا ادعا کنیم که تبریز مال ما است و مطمئن هستیم که با کمک مردم میتوانیم به جایگاه اصلی تبریز برسیم.
جلسات ما بصورت دو ماهه با اصحاب رسانه برگزار خواهد شد، ولی خواهش ما این است که شفاف سوالشان را بپرسند تا ما نیز شفاف پاسخ دهیم.