به گزارش ایرنا، هیات مذاکره‌کننده کشورمان به ریاست علی باقری مذاکره‌ کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران طی شب‌ها و روزهای گذشته در حال دیدار و رایزنی در سطوح مختلف بودند تا مذاکرات را با محوریت لغو تحریم‌ها و در جهت انتفاع اقتصادی ملت ایران پیش ببرند.
این دیدارهای فشرده پس از ماه‌ها تلاش، پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است و در صورتی که خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران از سوی طرف‌های غربی پذیرفته شود، کمیسیون مشترک برجام برگزار و توافق نهایی اعلام می‌شود.
روز جمعه، استفانی القاق رئیس هیات مذاکره‌کننده انگلیس در توییتی اعلام کرد که مذاکره‌ کنندگان سه کشور اروپایی به منظور در جریان قرار دادن وزرای خارجه کشورهایشان، برای مدت کوتاهی وین را به مقصد پایتخت‌های خود ترک می‌کنند و به زودی برای ادامه مذاکرات به پایتخت اتریش بازخواهند گشت.
میخاییل اولیانوف در گفت‌ وگوی اختصاصی با خبرنگار اعزامی ایرنا با بیان اینکه هیات‌های سه کشور اروپایی برای وقفه‌ای جزئی وین را ترک کرده و به پایتخت‌های خود بازگشته‌اند، اظهار کرد: تا جایی که من می‌دانم وقفه‌ای جزیی در مذاکرات اتفاق افتاده است. سه نفر از همکاران ما تصمیم گرفتند تا وین را برای یک دوره زمانی کوتاه ترک کنند.
وی ادامه داد: ظاهراً این سه همکار ما جایی برای خود در این مقطع از مذاکرات نمی‌دیدند و باور داشتند که کار خود را انجام داده و حضورشان در این مقطع ضروری نیست.
این کشورهای غربی در روزهای اخیر تلاش کرده‌اند که با تعیین ضرب‌الاجل و القای به پایان رسیدن زمان برای ایران، تیم مذاکره‌کننده کشورمان را توسط افکار عمومی تحت فشار قرار دهند تا بتوانند مطالبات جمهوری اسلامی ایران را به حداقل برسانند.
اما روز شنبه همه نگاه‌ها به سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران دوخته شده بود تا بتوان آینده مذاکرات را با توجه به گفت‌ وگوها و دستاوردهای این سفر، پیش‌بینی کرد.
به نظر می‌رسد که دیدارهای گروسی در تهران با توجه به فشارهایی که از سوی رژیم صهیونیستی و کشورهای اروپایی بر آژانس انرژی اتمی وارد می‌شود، بی‌تأثیر نباشد و آینده مذاکرات جاری در وین بین ایران و کشورهای گروه ۱+۴ را تحت تأثیر قرار دهد.
با توجه به بدعهدی‌های گذشته آمریکا در مسیر اجرایی کردن توافق ۲۰۱۵ بین ایران و کشورهای ۱+۵، همه طرف‌های حاضر در مذاکرات، از جمله ایران، چین و روسیه، درخواست تضمین می‌کنند.
رییس سازمان انرژی اتمی پس از دیدار با مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: مسایل باقی مانده که در سفرهای گذشته ایشان و در وین گفت‌وگو شده بود را مرور و جمع بندی کردیم تا مبادله مدارکی که باید بین آژانس و ایران شود حداکثر تا خرداد ماه انجام و برای روز «باز اجرا» که از مفروضات مذاکرات وین است اینها حل و فصل شود و همان طور که در ۲۰۱۵ تصمیم گیری شده بود این مسایل هم بسته شوند.
اسلامی گفت: امیدواریم این نفوذهایی که بر سر راه کشور ما ایجاد کردند و نمونه بارزش اقدامات تروریستی و ترور دانشمندان هسته ای بوده است را دیگر شاهد نباشیم. امیدواریم در رفتار و تعامل جدید آقای گروسی تلاش کنند برنامه توسعه اتمی ایران سرعت یابد به ویژه که ایران برای فعالیت هسته‌ای خود برنامه بلندمدت دارد.
در حالی که نمایندگان ارشد مذاکره کننده بریتانیا و فرانسه روز جمعه اعلام کردند که دستیابی به توافق برای احیای برجام نزدیک است، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه روز شنبه ۱۴ اسفند گفت: «روسیه از واشنگتن خواسته است تا قبل از به نتیجه رسیدن مذاکرات وین بر سر احیای برجام تضمین کند که تحریم‌های اخیر علیه مسکو به همکاری این کشور با ایران ارتباطی پیدا نمی‌کند.»
به گزارش یورونیوز، وی در یک نشست خبری گفت: «از سوی روسیه مشکلاتی وجود دارد. ما از همکاران آمریکایی خود ضمانت‌های کتبی خواسته‌ایم تا تحریم‌ها بر حق ما برای تجارت کامل و آزاد اقتصادی، سرمایه‌گذاری و همکاری‌های فنی- نظامی با ایران تاثیر نگذارد.» انتشار این خبر واکنش‌های بسیاری از فعالان سیاسی را برانگیخته است. برخی عنوان کرده‌اند که با این اقدام «رسما گروگان روسیه شدیم.» یا اینکه «تا چه زمانی قرار است ایران فدای منافع دیگران شود؟»
تابناک، رسانه اصولگرا نوشت: در دقیقه ۹۰ که مذاکرات به سمت توافق می‌رود، امروز سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه مطرح کرد که از ایالات متحده آمریکا تضمین‌های کتبی می‌خواهیم که تحریم‌ها علیه روسیه آسیبی به همکاری‌های روسیه و ایران وارد نکند.
از سوی دیگر میخاییل اولیانوف، مذاکره‌کننده ارشد روسیه در وین در توئیتر خود نوشت که از اروپایی‌ها خواسته به پرسش‌های او در مورد چگونگی ادامه همکاری روسیه در شرایط تحریم با برنامه هسته‌ای ایران که بخش مهمی از برجام است، پاسخ دهد.
اما سوال اساسی اینجا این خواهد بود که اینکه روسیه خواستار تضمین کتبی از آمریکا است در واقع سنگ‌اندازی در روند مذاکرات است یا خیر؟

  • نویسنده : فرانسیس فوکویاما