صفحه ثبت نام سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری روز گذشته بسته شد و محمد جواد ظریف همان طور که از دو سال قبل و خصوصا در این چند وقت اخیر و بعد از انتشار آن فایل صوتی و البته مذاکرات وین اعلام کرده پا به صحنه رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری نگذاشت تا خاطر دوستان دلواپس از نامزدی‌اش آسوده شود و آن‌ها خود را به حضور در پاستور نزدیک تر ببینند.
شنبه ۲۵ اردیبهشت غوغایی در تالار وزارت کشور برپا بود و خیابان فاطمی شاهد خیل عظیم احساس تکلیف کنندگان بود که در مطالب بعدی به صورت مبسوط به آن خواهیم پرداخت.
اما داستان ظریف با همه کسانی که در این چند روز برای ثبت نام به وزارت کشور رفتند، متفاوت است. دستگاه دیپلماسی و در راس آن شخص ظریف این روزها درگیر یکی از حساس ترین و حیاتی ترین پرونده های سیاسی در عرصه بین الملل است و در چندین جناح به صورت شبانه روز در حال تلاش است. از یک طرف درگیر مذاکرات وین و به سرانجام رساندن برجام و در سوی دیگری در حال عادی سازی روابط با کشورهای منطقه من جمله عربستان سعودی است.
از همین رو و با توجه به نیاز مبرم کشور خصوصا اقتصاد بی ریخت آن به ترمیم از طریق برچیده شدن بساط تحریم ها اصل ایجاد آرامش سیاسی در داخل و عدم سنگ اندازی اصلی بسیار مهم و حیاتی است. در این فرایند برخی که متاسفانه تعداد آنها اندک نیز نبود در راستای پیشبرد اهداف جناحی و شخصی خود تلاش کردند که سطح اهمیت مسائل سیاست خارجی کشور را به کمترین میزان ممکن تنزل داده و از بیم موفقیت ظریف در آوردگاه وین و متعاقب آن کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری سعی در مانع تراشی داشتند تا این موفقیت به نام ظریف رقم نخورد.
اکنون دیگر بساط کاندیداتوری برچیده شده و ظریف مرد و مردانه و طبق قولی که داده بود کاندیدای ریاست جمهوری نشد تا خیال دلواپسان از بابت رای آوری او راحت شود. در حال حاضر در کنار دیگر مسائل، چند اولویت مهم در عرصه سیاست خارجی کشور وجود دارد که یکی از آنها که به نوعی نتایجش ارتباط مستقیمی با زندگی مردم و معیشت آنها دارد و مردم چشم انتظار ارسال اخبار خوب و امیدبخش در ارتباط با آن هستند، مذاکرات مربوط به احیای برجام و رفع موثر تحریم‌های آمریکا علیه ایران است. اکنون با توجه به شرایط فوق این انتظار وجود دارد که با توجه به عدم نامزدی ظریف در انتخابات ریاست جمهوری، گروه‌های مختلف سیاسی و بخصوص دلواپسانی که قرار بود ماهی انتخابات را از آب گل آلود برجام بگیرند، کم‌تر مسائل سیاسی خارجی کشور را به رقابت‌های داخلی گره زده و آلوده کنند و این زمینه را فراهم کنند که این وزارت‌خانه با آسودگی بیشتر و با اطمینان از حمایت مردم و گروه‌های سیاسی مختلف، پرونده های پیش رو را با امید تحقق منافع مردم و کاهش تحریم‌های خارجی به پیش ببرد و شعله‌ای از امید به آینده‌ای بهتر را در دل این مردم منتظر و خسته از ناکارآمدی‌های داخلی و فشارهای خارجی ایجاد کند.
قطعا موفقیت برجام و برچیده شدن تحریمهای ظالمانه از یک سو و عادی سازی روابط با کشورهای منطقه از سوی دیگر می تواند شرایط بهتری را برای هر عزیزی که قرار است جانشین حسن روحانی باشد، ایجاد نماید و موفقیت کشور و روبراه کردن شرایط اقتصادی هم افتخارش نصیب شما شود. ظریف بهره برداری از موفقیت های پی آمد رفع تحریمها را برای شما گذاشت، مدال افتخارش بماند برای شما، آن مرد نیامد تا شما نفس راحتی بکشید و شب ها کابوس نبینید، اما خداوکیلی اجازه دهید در این دو ماه باقی مانده این مرد کارش را بکند و چوب لای چرخش نگذارید. از مرداد ماه که دولت را تحویل گرفتید میتوانید هر بلایی که خواستید، سر دستاوردهای ظریف بیاورید، اما اقلا دو ماه اجازه نفس کشیدن به مردم و دستگاه دیپلماسی را بدهید، اصلا نذر پیروزی در انتخابات را همین قرار دهید که در مسائلی که به آن علم ندارید، ورود نکنید.