ابراهیم یخکشی، اظهار کرد: با ذخیره اب سدهای مازندران تا ۲۶ بهمن به ۲۱۰ میلیون مترمکعب رسید که نسبت به همین موقع در سال گذشته حدود ۴۰ درصد افزایش نشان می دهد.

وی ظرفیت سدهای مازندران را حدود ۳۳۰ میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: سال گذشته همین موقع معادل ۱۵۰ میلیون مترمکعب اب پشت سدهای استان بوده در حالیکه اکنون به ۲۱۰میلیون مترمکعب برابر با ۶۵درصد از ظرفیت رسیده است.
استان مازندران دارای ۲سد بزرگ شهید رجایی و البرز و هشت سد کوچک است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران مقدار آب ذخیره شده در سد شهید رجایی و سد البرز را به ترتیب ۶۰ و ۱۲۵میلیون متر مکعب اعلام کرد و بیان داشت: با توجه به روند مناسب و رو به رشد دبی آب ، روزانه شاهد افزایش قابل توجه ذخیره آب پشت سدها هستیم.
یخکشی از آب بندانها به عنوان ظرفیت های مهم مازندران در ذخیره آب اشاره کرد و گفت: ۸۰۰ قطعه آببندان با ظرفیت حدود ۳۷۰ میلیون متر مکعب در استان وجود دارد که در این مدت ۷۰ درصد از ظرفیت آب بندان ها آبگیری شده که در مقایسه با سال گذشته ۱۰درصد بیشتر نشان می دهد.
وی بر لزوم مشارکت کشاورزان در امر آبگیری آب بندانها،آماده سازی سردهنه ها و لایروبی انهار تاکید کرد و گفت: باید تلاش کنیم تا قبل از شروع فصل شالیکاری، آبگیری کامل سدها و آب بندان ها انجام شود.
یخکشی از توجه و انجام شخم زمستانه توسط شالیکاران در سال جاری قدردانی کرد و گفت: باید با مدیریت و همکاری کشاورزان از منابع آبی استان بیشترین بهره برداری را داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مازندران با بیان اینکه ۵۷هزار حلقه چاه کشاورزی که قبل از سال ۱۳۸۵حفر شده و هنوز تعیین و تکلیف نشده اند، گفت: در یک اقدام ضربتی و به دستور شخص استاندار، امسال ۲۰ هزار حلقه چاه برای تعیین و تکلیف و اخذ پروانه چاه عملیاتی شده است.

به گزارش ایرنا؛۲۰ درصد از آب کشاورزی استان مازندران از طریق سدها و اب بندان ها و مابقی از آبهای سطحی و زیر زمینی تامین می شود.
مازندران ۴۶۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد و سالانه ۶میلیون تن محصول از ان برداشت می شود.
از آنجاییکه سالانه حدود ۲۲۰هزار هکتار از زمین های مازندران زیر کشت برنج می رود تامین آب زمین های شالیزاری از مهمترین برنامه های شرکت آب منطقه ای است و رها سازی آب از پشت سدها و آب بندان ها و نوبت بندی آب رودخانه ها از ۲ سال گذشته در استان برقرار بوده است.