نماینده کازرون: منشأ اعتراضات از نماز جمعه شروع شد

حسین رضازاده در حاشیه نشست امروز (یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگارارن در خصوص اتفاقاتی که اخیرا در کازرون رخ داده است، اظهار داشت: متاسفانه فعالان فضای مجازی واقعیت‌های مربوط به کازرون را منعکس نمی‌کردند، شهرستان کازرون حدود ۲۷۰ هزار نفر جمعیت دارد که شامل ۶ بخش می‌شود، به همین جهت دولت مصوب کرده است که ۲ بخش از ۶ بخش شهرستان کازرون به شهرستان ارتقاء پیدا کند و از حدود ۲۵ سال پیش تاکنون این موضوع مطرح بوده است.

نماینده مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ۲۰سال پیش مهندس نوذری نماینده پیشین کازرون، در جلسه‌ای که با مردم قائمیه و کوه مره داشتند به صراحت اعلام کردند که به زودی این ۲ بخش تبدیل به شهرستان می‌شوند که مردم بسیار خوشحال شدند.

وی افزود: متاسفانه در آن زمان امام جمعه وقت مردم کازرون پشت تریبون صحبت‌هایی را بیان کردند مبنی بر اینکه طرح این موضوعات بی‌مورد و بی‌جهت است و نباید چنین موضوعاتی مطرح شود، نماینده وقت کازرون در مجلس یعنی آقای نوذری این مساله را به نوعی جمع کرد اما مطالبه مردم همچنان باقی ماند.

رضازاده ادامه داد: در دوره‌های بعد آقای محمد صادقی و دهقان نیز همین مطالبه را داشتند و حتی ۶ سال پیش آقای دهقان چند ماه مانده به انتخابات دور بعد، در منطقه گفتند که کارها برای شهرستان شدن کوه چنار تمام شده است.

نایب رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بعد از انتخاب من به عنوان نماینده مردم کازرون در مجلس، مردم همچنان آن مطالبه را داشتند تا اینکه شرایط در وزارت کشور فراهم شد، گفت: وزارت کشور شرایط تشکیل شهرستان کوه چنار را به استانداری فارس ارائه کرد و پس از بررسی توسط استانداری، مسئولان منطقه با تشکیل این شهرستان موافقت کردند.

وی با بیان اینکه تشکیل شهرستان کوه چنار خواسته مردم و مسئولان بود، افزود: نام کوه چنار از تلفیق دو بخش “کوه مره” و “چنار شاهیجان” به دست آمده است.

رضازاده اظهار داشت: مسئولان بارها گفته‌اند که با چارت فعلی یعنی در قالب بخش نمی‌ توانند شهری مانند قائمیه را اداره کنند، برای مثال در این شهر نمی‌توانند دادستان منصوب کنند و جرایمی که رخ می دهد، باید به دادگاه بخش ارجاع شود.

من طرح تشکیل شهرستان کوه چنار را نداده‌ام

نماینده مردم کازرون با بیان اینکه کازرون ۲۷۰ هزار نفر جمعیت دارد و منطقه‌ای که قرار است شهرستان کوه چنار نام گیرد، حدود ۷۰ هزار جمعیت دارد، بیان کرد: من طرح تشکیل شهرستان کوه چنار را نداده ام و این طرح مربوط به ۲۵ سال پیش است، دیواری کوتاه تر از نمایندگان نیست و هر اتفاقی که رخ می‌دهد آن را مربوط به نماینده می‌دانند.

وی افزود: وزارت کشور پیشنهاد شهرستان شدن کوه چنار را بررسی کرده است و این پیشنهاد جزء معدود مواردی بوده است که تمام مسائل قانونی آن رعایت شده است، این شهرستان پیشنهادی، هم اکنون از نظر موقعیتی و جمعیتی از ۱۳ شهرستان دیگر در استان فارس وضعیت بهتری دارد.

رضازاده با بیان اینکه قائمیه با ۳۰ هزار نفر جمعیت مرکز شهرستان کوه چنار در نظر گرفته شده است، ادامه داد: این پیشنهاد از سوی استانداری مطرح شد و مورد موافقت وزارت کشور قرار گرفت و بعداً در کمیسیون سیاسی دفاعی دولت نیز به تصویب رسید.

نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه پس از طی مراحل قانونی تشکیل شهرستان کوه چنار و انتخاب من به عنوان نماینده، عده ای از افراد وارد عمل شدند، گفت: در جریان ناآرامی های کازرون عده ای بودند که به دنبال به چالش کشاندن دولت بودند و عده ای دیگر می‌خواهند نماینده مردم در مجلس را به چالش بکشند و برخی نیز می‌خواهند خودی نشان دهند وعده ای نیز از ورشکستگان سیاسی هستند و جایگاهی ندارند، همه این افراد جمع شده اند و دست به فضاسازی می زنند و مسائل کذبی را به مردم القا کردند.

نماینده مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه به مردم می‌گفتند، آنهایی که می‌خواهند شهرستان کوه چنار را تشکیل دهند به دنبال غارت مردم کازرون هستند، مدعی شد: منشأ این اتفاقات تریبون‌هایی مانند نماز جمعه بود که مردم سخن آنها را باور داشتند.

وی در ادامه افزود: بارها با امام جمعه کازرون صحبت کردم و ‎گفتم چرا مسائلی که می‌دانید صحت ندارد را بیان می‌کنید؟ در حالی که می دانستند امامزاده سید حسین و بیشابور جزء طرح تشکیل شهرستان کوه چنار نیست ولی اعلام می کردند که این بخش ها قرار است به کوه چنار واگذار شود، وقتی به آنها اعتراض می کردیم سکوت می کردند.

رضازاده اظهار داشت: به امام جمعه اعلام کردم من نمی توانم به عنوان نماینده مردم در مجلس مقابل خواست آنها بایستم و اگر می توانید شما از مردم قائمیه بخواهید که از این خواسته خود دست بکشند.

وی افزود: فضای کازرون خاص است و اگر به گذشته برگردید می بینید هرگونه که حرکت کنید عموما با فرماندار و نماینده مشکل پیدا می‌کنند، عده ای فقط به دنبال فضاسازی هستند و در بین خودشان نیز مشکل دارند.

نایب رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس گفت: بعد از وقوع این اتفاقات هر چه با امام جمعه صحبت می‌کردیم، باز هم قبول نمی کردند و در مورد این طرح، اطلاق غیرقانونی را به کار می‌‍ بردند، در حالی که این طرح قانونی ترین طرح در وزارت کشور بود و مصوبه این وزارتخانه را داشت.

نماینده مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه عده‌ای القا می کردند که در طرح تشکیل شهرستان کوه چنار به دنبال آن هستند که هویت کازرون را از این شهر جدا کنند، بیان کرد: معاون استاندار، استاندار و… به شهرستان کازرون می‌آمدند و توضیح می‌دادند ولی پس از آن، عده‌ای که نفوذ کلام داشتند، می گفتند که این سخنان دروغ است و این شرایط سبب شد که مسائل ادامه پیدا کند.

وی افزود: در فروردین ماه استاندار و دیگران در کازرون صحبت کردند و همه رضایت بر حل موانع تشکیل شهرستان کوه‌چنار را بیان کردند.

رضازاده ادامه داد: اکنون پس از یک ماه گروه‌هایی از خارج کشور به دنبال تحریک بودند تا مردم به خیابان ها بیایند، متاسفانه این زمینه وجود داشت و چند روز پیش از اغتشاشات اخیر، پیام‌هایی مبنی بر تحریک مردم کازرون می رسید.

نماینده مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: روز چهارشنبه عده ای که جمعیت زیادی نبودند، تجمع کرده و در حرکتی مردم را به اعتراض دعوت کردند، ولی مردم عنوان کردند، ما مشکلی نداریم که بخواهیم برای اعتراض جمع شویم، این عده با هدف خاص جمع شده بودند و آرام آرام متفرق شدند، پس از آن نیروهای اطلاعاتی و امنیتی برای آن که متوجه شوند این موضوع از کجا نشات گرفته است و شاید این اقدامات مقدمه مساله خرابکارانه ای باشد، چند نفری را دستگیر کردند.

وی افزود: دستگیرشدگان در مقر پلیس بودند و ظاهرا عده‌ای تجمع کردند تا بازداشت شدگان و به زعم آن‌ها اُسرا را آزاد کنند و گفته می شود که اصطکاکی بین مامورین و مردم به وجود آمده و در نتیجه مقر پلیس را به آتش کشیدند و منجر شد چند جوان بی‌گناه، مصدوم و یک نفر در آن شب کشته شود. به نظر من گناهکار آن‌هایی هستند که واقعیات را به مردم نمی‌گفتند، بروز این اتفاقات ربطی به مساله تشکیل شهرستان کوه چنار ندارد.

رضازاده ادامه داد: برخی محرکات وجود داشت، پیام‌های فردی که در یکی از وزارتخانه‌ها مسئولیت دارد و در تهران ساکن است، وجود دارد که پیامی را با این محتوا ارسال کرده، “شما به خیابان ها بروید و این موضوع باید تا امشب جهانی شود”. منظور این فرد چیست؟ همه این مسائل پیگیری می‌شود که البته باید در فضای آرام پیگیری شود.

نایب رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه من به عنوان نماینده به اندازه یک شهروند در تقسیمات کشوری دخالت دارم ولی هیچ گاه به موکلینم خیانت نمی کنم، گفت: با توجه به کارهایی که استاندار و مسئولین انجام دادند، رضایت مردم را جلب کردند و ظاهرا در این قضیه مشکلی وجود نداشت.

وی در خصوص شرایط فعلی طرح تشکیل شهرستان کوه چنار و وضعیت کازرون، گفت: از طرح اطلاعی ندارم ولی شهر کازرون آرام است.

رضازاده بیان کرد: مردم کازرون شریف، بزرگوار و فهیم هستند و اموال عمومی را در خیابان آتش نمی زنند.

نماینده مردم کازرون در خصوص علت سکوت خود در این روزها، گفت: شرایط کازرون خاص است و بارها در چارچوب وظایف خود با شورای شهر کازرون و امام جمعه صحبت کردم، وقتی که پیشنهاد مطرح شد آنها موافقت کردند اما عده‌ای فضاسازی کردند و شرایط ناآرامی را به وجود آوردند.

وی افزود: طرح تشکیل کوه چنار متوقف شده تا یکسری موضوعات مورد بررسی قرار گرفته و اصلاحیه‌های وزارت کشور انجام شود و توقف این طرح ربطی به اعتراضات ندارد.

نایب رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ریشه اعتراضات در جایی دیگر است و یک ماه پیش اعتراضات مربوط به تشکیل شهرستان کوه چنار حل شده بود، گفت: رسانه‌ها باید تلاش کنند تا مردم بدانند چه کسانی پشت صحنه اتفاقات رخ داده در کازرون است.

رضازاده ادامه داد: برخی فعالان فضاهای مجازی به شدت سعی می کردند تا واقعیات را وارونه جلوه داده شود و در همین زمان امام جمعه موقت گفت نغمه‌های شومی از جدایی می‌آید و این موضوع محرکی شد تا مردم به این سمت حرکت کنند. سپس بعضی آقایان بیان کردند که مردم نمی‌گذارند شهرستان کوه چنار تشکیل شود، این سخن به این معناست که مردم به خیابان بیایند و برخی از همین آقایان گفتند کفن می‌پوشیم و به خیابان می‌آییم این به معنای لشکرکشی خیابانی است.

نماینده مردم کازرون در مجلس گفت: جمیع این شرایط بستر را فراهم کرد تا مردم تحریک شوند. من به عنوان نماینده از حقوق مردم دفاع کردم اما به گونه‌ای جلوه می‌دهند که من مقصر اتفاقات کازرون هستم.