ضرورت تقویت اتحاد ملی

#روزنامه امین
#سرمقاله

✅ضرورت تقویت اتحاد ملی
📝وحید خدادادی/ روزنامه نگار

دونالد ترامپ رییس جمهور تاجر مسلک آمریکایی بعد از ربط دادن یک سلسله اتهامات واهی علیه ایران رسما و طی یک فرمان اجرایی از برجام خارج شد! خروجی که همراه با انواع تهدیدها و ننه من غریبم بازی ها بود و البته سیاست نخ نمای دلسوزی برای ملت ایران.
موطلای آمریکایی در حالی برای شهروندان ایرانی دلسوزی می کرد که از بدو ورود به کاخ سفید از اعطای ویزا به ایرانیان خودداری می کند و در گفته های خود به تشدید تحریم های اقتصادی اشاره کرده است.
برجام به عنوان یک قرارداد بین المللی خاصیت های زیادی داشت و علی رغم ابتر ماندنش خیلی هم برای ایران بد تمام نشد. یک بار برای همیشه نشان داد که آمریکا کشور قابل اعتمادی برای گفتگو و دوستی نیست و ممکن است دیوانه ای سر کار آید و نه تنها برجام که تمام توافقات بین المللی را زیر پا بگذارد.
پیشنهاد می شود از این پس برای انعقاد قراردادهای مهم اقلا در طول مدت ریاست جمهوری ترامپ از کشور قابل اعتمادتری برای گفتگوها دعوت شود. از سویی این خروج سند قابل اتکا و محکمی است برای آن که بدعهدی این کشور را نشان دهد و باز قابل تکیه از آن جهت که نشان دهد ایران ناقض برجام نبوده و با تنش میانه ای ندارد.
چهره درهم و عبوس موگرینی در طی سخنان کوتاهش پس از تصمیم ترامپ نشان داد که متحدان اروپایی وی نیز از این تصمیم خرسند نیستند و نمی شود به یانکی ها اطمینان کرد.
اما از آنجایی که عمده وقت رییس جمهور تاجر مسلک آمریکا در کوچه پس کوچه های منهتن و دلار بازی گذشته و سر رشته ای از تاریخ ندارد، روشن ترکردن برخی اتفاقات تاریخی برای وی مفید خواهد بود.
یک بار در ۲۶ شهریور ۱۳۵۹ نه در ینگه دنیا در همین بغل گوش مان مردی با خصوصیات اخلاقی ترامپ قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر را پاره کرد و سه روز بعد به این آب و خاک دست درازی کرد و قول داد در ظرف چند روز به تهران خواهد رسید. مسیر خرمشهر تا تهران صعب العبور بود و نهایتا از داخل گودالی در منطقه آبا و اجدادی اش سر درآورد.
سران جنگ طلب آمریکایی هنوز مستحضر نیستند که ایران راحت الحلقوم نیست، گلو گیر است و ممکن است حوادثی به مراتب تلخ تر از ویتنام در انتظار آنان باشد. حمایت رییس دولتی غاصب از ترامپ نشان داد که این تصمیم چقدر منطقی و درست است. و البته روس ها که از زمان اجرای این تصمیم زبان در کام گرفته و منتظرند تا ببینند منافعشان در کجای این تصمیم نهفته است.
تصمیم بر نشستن پای میز مذاکره برجام در بزنگاه تاریخی، عقلانی و با تلاش دو چندان دولت صورت گرفت و امروز کسی نمی تواند این تصمیم را بهانه ای برای حمله به دولت قرار دهد. نیاز امروز همانطور که شخص رییس جمهور هم در سخنان خود اشاره کرد، جز اتحاد نمی تواند باشد و برای یک بار هم که شده دلواپسان باید کارت دعوت جشن ترامپ را پس بفرستند.
ناکام گذاشتن دشمنان ایران و ایرانی جز با تقویت اتحاد ملی در داخل امکان پذیر نیست.