گشت ارشاد ۳

#روزنامه امین
#سرمقاله

✅گشت ارشاد ۳
📝وحید خدادادی/ روزنامه نگار

دو نمونه اولی که از فیلم گشت ارشاد دیده بودیم، گرچه به بیان گوشه ای از واقعیت های اجتماعی پرداخته بود اما در نهایت، قالب طنز داشت و البته اسمش فیلم بود!
برای تهیه بخش سوم این فیلم نیازی به کارگردان و تهیه کننده و بازیگران پولی نبود! مواد لازم یک دوربین موبایل بود! اما با وجود آن که نه فیلمبرداری حرفه ای داشت و نه بازیگرانش دوره‌های بازیگری دیده بودند، تاثیراتش به مراتب بیشتر و تاسف برانگیز بود از آن رو که نه چون دو مورد قبلی با واقعیت بیرون تطابق داشته باشد بلکه بخش بسیار کوچکی از واقعیت قابل لمس بود.
صحنه ها به قدری انزجارآور است که حتی ساکن دائم السکوت صندلی شماره ۱۸۴ را به واکنش واداشت.
مضمون داستان تکراری است، چالشی است که به بلندای چهار دهه در ژانر اجتماعی در گوشه گوشه این آب و خاک بارها دیده شده و این بار به برکت وجود فضای مجازی منتشر گردیده است. نه این که کسی بخواهد حال که انگشت اتهام به سمت پلیس است، یک سویه به قاضی رفته و تلاش‌های این نیرو را در جهت برقراری نظم و امنیت نادیده بگیرد.
از سویی همان طور که قبل ترها نیز اشاره شده بود، مشکلات و معضلات اجتماعی را یک بعدی دیدن و از دوربین زاویه دار خود به محاکمه نشستن جز شکست سرانجامی ندارد.
اما پلیس نیز در کنار وظیفه حفظ امنیت بایستی مواردی را لحاظ نماید و کرامت شهروندی در پیچ و خم بعضی خودسری ها لکه دار نشود. چه اینکه پلیس در همان بدو انتشار فیلم اتفاق رخ داده را مضموم شمرد و قطعا با مامور خاطی برخوردهای لازم صورت خواهد گرفت.
انتشار این فیلم حدودا دو دقیقه ای که با هشتگ گشت ارشاد در فضای مجازی دست به دست شد، موجبات آزار روحی و روانی جامعه را فراهم کرده است. وزیر کشور دستور بررسی فوری جریان و ارائه گزارش را داده است و سخنگوی پلیس رفتارهای فوق را مورد تایید ناجا ندانسته است. در کنار واکنش های مردمی و سلبریتی ها، دولتی ها و برخی از نمایندگان مجلس (همانی که ندای دختر خوشگله از تریبونش برآمد) نیز واکنش هایی در این خصوص داشته اند! از طیبه سیاوشی و عارف و خداکرمی عضو شورای شهر تهران گرفته تا علم الهدی که در خطبه های این هفته گریزی نیز به این موضوع داشت.
صدا به سرعت پیچیده و به گفته سردار اشراق موضوع در مرحله بررسی است و با مامور متخلف برخوردهای لازم صورت خواهد گرفت. اما نکات مهمی در متن و حاشیه این جریان آزار دهنده وجود دارد که لزوم بررسی آن لازم می نماید. انتشار فوری فیلم قدرت فضای مجازی را نشان داد و دلیل برخی مخالفت ها با ادامه فعالیت آن را به وضوح آشکار کرد.
سوال اساسی در این بین آن است که اگر نبود چنین فضایی، تکلیف چنین برخوردهایی به چه صورت خواهد بود! فصل گرما از راه می رسد و به هر حال پوشش ها شاید همسو با منویات شخصی برخی نباشد، چه تضمینی برای تکرار این گونه اشتباهات فاحش وجود دارد!
پلیس نیروی اجرایی است و صرف محکوم کردنش ره به جایی نخواهد برد! دوستان یک بار برای همیشه بایستی مواضع خود را نسبت به نوع پوشش و دستوراتی که به نیروهای امنیتی صادر می کنند، مشخص نمایند. پلیس نیروی تحت نظارت وزارت کشور است، همان وزارتی که قرار بود اولین مجری منشور حقوق
شهروندی باشد!
نمایندگان زن مجلس به انتشار توییت در فضای مجازی بسنده کرده اند! ساعی دیگر عضو فراکسیون زنان هم این اقدام را ناپسند تشخیص داده، گلی به جمالتان! پدرآمرزیده نکوهش این رفتار را که همه بلدند! اقدام عملی چه می شود!