کد ناآشنا از آشنا

#روزنامه امین
#سرمقاله

✅کد ناآشنا از آشنا
📝وحید خدادادی/ روزنامه نگار

از بدو آغاز به کار دولت دوازدهم بحث تشکیل دولت در سایه از سوی برخی از چهره های شاخص جریان اصولگرایی مطرح گردید و به طبع آن واکنش‌هایی در بستر سیاسی جامعه از سوی شخصیت‌ها و جریانات مختلف صورت گرفت! برخی چنین تشکیلاتی را خلاف قانون و در راستای دست اندازی در روند فعالیت های دولت تعبیر کردند و به دخالت در کار اجرایی دانستند و اما باز برخی در جریان مقابل بر وجود چنین تشکیلاتی اصرار داشتند.
هر چند بعد از معرفی وزرا به مجلس مشخص شد که رییس جمهور تقریبا در تشکیل کابینه رویکرد ائتلافی اتخاذ کرده و همین رفتار روحانی بزنگاه اختلاف او با اصلاح طلبان بود.
کابینه ای متشکل از چهره های معتدل جریان کارگزار و البته اصولگرا و باز در بین شان افرادی بودند که در هیچ کدام از دو جریان محور قرار نگرفته و جایگاه سیاسی شان اساسا مستقل(خنثی) می بود. بعد از معرفی کابینه موج تشکیل دولت در سایه هم خود به خود آرام گرفت!
اساسا دولتی که همه سلایق جز اصلاح طلبان را در کابینه خود داشت، چالش کمتری داشت و روحانی مصلحت سنجی های دور اول را در دور دوم هم به همان میزان لحاظ کرد. او در طی ۵ سالی که از عمر دولتش می گذرد سعی داشته تا کمترین اصطکاک را با جریان مقابل داشته باشد و در دست اندازهای پیش رو هم عمدتا هوای حریف را داشته است.
حریف که یک بار در دی ماه سال قبل قصد داشت با فن سه امتیازی دولت را بازنده جلوه دهد و در این مهم تا حدودی هم موفق عمل کرد، امروز در چالشی به نام ارز پیکان انتقاد را به سمت دولت نشانه رفته است. دولت از شانتاژ در بازار ارز سخن می گوید و حریف از بی کفایتی اقتصادی دولت! در بینابین این اتهامات یک کد ناآشنا از آشنا توییت شد و شبهات را دو چندان کرد. کد رمزدار آشنا واکنش برخی چهره های اصلاح طلب را به دنبال داشت، زیدآبادی به کد رمزدار منتقد و معتقد بود که حاضرین در عرصه قدرت اجرایی نه در لفافه که صریح با مردم سخن بگویند! موضوعی که هیچ گاه روحانی و دولتش به آن تن نداده و واقعیت های اقتصادی کشور را آن گونه که هست، ابراز نکرده است.
توییت تاج زاده بر ابهامات افزود! وی اخیرا با انتشار متنی کدنویسی شده عنوان کرده که ” به نقطه عطف/حذف یکی از دو دولت نزدیک می‌شویم. یا دولت پنهان از مستوری دست می‌کشد و با کنارزدن دولت قانونی ارکان حکومت را کامل در دست می‌گیرد یا مجبور به عقب‌نشینی از قلمروهای مختلف به ‌ویژه در عرصه اقتصاد و سیاست‌ خارجی می‌شود، اجازه ندهیم جامعه مدنی از حزب پادگانی شکست بخورد”. متن منتشره تاج زاده برخی از کدهای نامفهوم آشنا را باز کرد! اما این مقدار برای آگاهی عموم کافی نبود!
در جامعه از آن رو که صراحت هزینه داشته، ایهام گویی رواج یافته است! دولت های محترم دوازدهم و در سایه نیز امروز در نقطه ای خاص دچار تضاد منافع شده و به شدت با هم اصطکاک دارند! دولت بدون توجه به تبعات این اختلافات که موجب افزایش یاس و ناامیدی در سطح جامعه است، در تلاش است تا روسفید از این کارزار بیرون آید.
آینده اقتصادی کشور در دالان رودربایستی روحانی با دولت در سایه پا در هواست. دولت نتوانست اصلاحات ساختاری اقتصادی را همانی که رییس جمهور از آن به جراحی اقتصادی یاد می کرد عملی نماید، امروز با مشکلات بودجه ای که بعد از تغییرات در لایحه بودجه در شش ماهه دوم سال به وجود خواهد آمد، روزهای پیش رو افق روشنی را برای دولت مستقر ترسیم نمی کند و باید دید روحانی تا کی حاضر خواهد بود، در پرده حیا و مصلحت باقی بماند و البته مردم را نامحرم بداند.
مرتفع شدن مشکل ارز پایان داستان جدال دولت با عناصر نامریی نیست و لباس رزم دولت به این زودی ها از تن بدر نخواهد شد.