لطفا ۵ اردیبهشت تمدید نشود!

#روزنامه امین
#سرمقاله

✅لطفا ۵ اردیبهشت تمدید نشود!
📝وحید خدادادی/ روزنامه نگار

میزبانی از گردشگران خارجی در سال ۲۰۱۸ به تبریز رسید! گوی رقابت را از یزد ربودیم و بسی امیدوار که در بحبوحه رکود صنعتی می توان با گردشگر خارجی شرایط را بهینه نمود! اما اوضاع آن گونه که انتظارش می رفت پیش نرفت و عملا حرکت خاصی در راستای این میزبانی صورت نگرفت.
سال ۲۰۱۸ از راه رسید و خبری از افتتاح نشد! با وجود کوهستانی بودن منطقه و استفاده از پتانسیل گردشگر زمستانی، افتتاح به نوروز ۹۷ موکول شد! تا با حضور سران کشورهای خارجی و ایضا مسئولان رده بالای کشور این مهم جامه عمل بپوشد.
با این ایده شگفت انگیز و در نوع خود منحصر به فرد فرصت استفاده از سه ماه آخر سال مهیا نشد تا نوروز را به انتظار نشینیم.
در روزهای منتهی به نوروز رییس تشریفاتی تبریز ۲۰۱۸ همانی که کلی در دور اول دولت برای صنعت کشور تلاش کرد و به مددش کلی کارخانه تعطیل شد، یک باره در جلسه ای با حضور بخش خصوصی اعلام کرد که از این خبرها نیست و بعد از ساعتی سرکوفت زدن نهایتا با کلی منت اعلام کرد که رییس دولت محترم قرار است ۵ اردیبهشت مراسم افتتاح را کلید بزند!
بنا بر اعلام رسمی در فرجه نوروز رییس جمهور جای خالی برای عزیمت به تبریز نداشت و ظاهرا حضور در مراسم نوروز کشور همسایه مهم تر بود. یا این که مسئولان استانی ما دیر از خواب بیدار شدند و تازه متوجه شدند که باید دعوتنامه تنظیم نمایند.
نهایتا همان طورکه اشاره شد از فرصت نوروز برای جذب گردشگر هم دست شستیم و در صداوسیما کیش و ترکیه را تبلیغ کردیم و اردیبهشت را به انتظار نشستیم تا شاید این افتتاح میسر شود.
امروز مصادف با ۲۰ فروردین است و به زمان موعود دو هفته ای باقی است. به تاسی از «ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است» می شود باز آستین همت بالا زد و طرحی دگر انداخت. شاید بهتر باشد از نقی بخواهیم اگر به سلامتی از چنگ داعش رها شدند، تبریز را مقصد بعدی گردشگری خود انتخاب نماید و بالن پایتخت به جای سوریه در تبریز سقوط کند!

بهرحال این جا هم امنیتش بیشتر است و هم از داعش خبری نیست. از این ها بگذریم می شود برای افتتاح از همین حالا اختلافات ریاستی را کنار گذاشت و غوغا کرد. فقط باید مکاتبات مان به گونه ای باشد که دعوت از مسئولان رده بالا با مراسم عید قبایل آفریقایی همزمان نباشد، شاید تبریز در اولویت حضور قرار گیرد.
حضور مسئولان بلند پایه اجرایی جز برای توجیه هزینه کرد ردیف بودجه تبریز ۲۰۱۸ در لایحه بودجه سال ۹۷ نیست و مسئولان بلند پایه استانی و درگیر در امر تبریز ۲۰۱۸ فکر تمدید مجدد زمان افتتاح را از سر بیرون کنند!
نیامدن مسئولان اقلا باعث می شود که در اوضاع بی ریخت اقتصادی ردیف بودجه مورد نظر صرف سایر امور شود و به نوعی نذری هم محسوب می شود و ذخیره آخرت است. در همین راستا اگر قرار است مسافر رده بالای سیاسی هم داشته باشیم باید از همین حالا فکری برای سکونتش نمود! برای جلوه نمایی این مهم کافی است کمی به استراتژی های جنگ رسانه ای اشراف داشت و سروصدا به پا کرد.

این که مترو آماده نیست و مقبره الشعرا در دست تعمیر است و کف بازار تا اطلاع ثانوی خاکی و آسفالت خیابان ها قمر در عقرب است، چیزهایی است که من و شما می دانیم و آن گردشگر بخت برگشته که نمی داند! می شود با تبلیغ و غلو کلی گردشگر در روزهای کاری و غیر تعطیل که هیچ مناسبتی هم وجود ندارد! جذب کرد. به هرحال روزهای آتی برای جذب گردشگر و افتتاح مراسم بسیار حیاتی است که امیدواریم به روزمرگی سپری نشود.