سو قصد به جان اصلاحات!

#روزنامه امین
#سرمقاله

✅سو قصد به جان اصلاحات!
📝وحید خدادادی/روزنامه نگار

بالاخره پس از چند ساعت تائید و تکذیب، محسن هاشمی رییس شورای شهر تهران اعلام کرد که محمد علی نجفی از سمت خود استعفا داده است. البته این برای اولین بار نیست که بحث استعفای شهردار تهران مطرح می شود! اما این بار خبر تایید شد و نجفی دیگرتمایلی برای ماندن در بهشت ندارد. بعد از تایید صحت استعفا توسط شورای شهر تهران گمانه زنی ها در مورد علت این تصمیم در محافل خبری و سیاسی آغاز شده است. اما در میان همه این حدس و گمان‌ها دو دلیل اساسی بیشتر از سایر دلایل خودنمایی می کند. برخی شنیده‌ها بیماری سرطان شهردار تهران یکی از دلایل استعفا ست!
محسن هاشمی رفسنجانی رییس شورای شهر تهران مصر است تا استعفای نجفی را به بیماری او ربط دهد! اما اگر چنین ادعایی صحت داشته باشد، باید پرسید که چرا مسئولیتی را پذیرفت که توانش را نداشت؟! حالا که استعفای نجفی تائید شده است، سوال مهم این است که او چرا استعفا داده است؟! او با رای قاطع اعضای شورای شهر انتخاب شد، اما در تایید حکم شهرداری اش توسط وزیر کشور وقفه ای کوتاه مدت به وجودآمد. امروز هم که موضوع استعفایش مطرح شده است، برخی دوست دارند با موضوع بیماری شهردار داستان خود را متقاعد نمایند ولی مرور اتفاقاتی که در این چند وقت اخیر در پایتخت رخ داده، وجود ابعاد سیاسی پشت پرده استعفا بسیار محتمل است. حافظی عضو پیشین شورای شهر تهران در توییتی خبر داد: نجفی که پیرو دلواپسی های برج میلادی به توسط مقام قضایی احضار شده بود، با قید وثیقه آزاد شده است! تقریبا همه اعضای شورا به جز هاشمی معتقدند که فشارهای بیرونی دلیل این استعفا بوده است.
شواهد و قرائن نشان می دهد که استعفای نجفی به گونه ای هاشمی که عنوان می کند نیست، هر چند شاید این مورد هم دخیل باشد اما بیماری تمام داستان کنار رفتن نجفی نیست. آشکار است که اصلاحات هزینه دارد و مبارزه با فساد هزینه ی دوچندان! همان روزی که در صحن شورا گزارش صد روزه اش را قرائت می کرد، باید حدس می زدیم که او رفتنی است! بعدها شاید در تاریخ پزشکی بنویسند یکی از علل ابتلای به سرطان پروستات دست گذاشتن روی ۲۷۸ حساب شهرداری است! افشای وجود ۲۷۰۰ کارمند در مجموعه شهرداری که کارت نمی کشند، اما حقوق می گیرند چنین پی آمدهایی را هم به دنبال دارد! این واقعه را باید سو قصد به جان اصلاحات تعبیر کرد! تاوان افشاگری و کمی آن طرف تر خلبان راست راست برای خود می گردد!
از اظهار نظرهای نجفی و اعضای شورا چنین بر می‌آید که استعفا جدی است و نجفی ماندنی نیست! بعد از اطمینان خاطر از رفتن نجفی نجواها در مورد جانشین وی شروع شده و در این بین برخی تعمدا از هاشمی رییس شورای شهر به عنوان گزینه بعدی یاد می کنند! با این اتفاق چمران راهی شورای شهر می شود و ترکیب یکپارچه شورا بهم خواهد خورد. چمران همانی است که یک تنه ایستاد تا خدمات ارزنده دوران شکوه مند مدیریت محمود و محمد باقر! افشا نشود. شورای شهر حق ندارد با این چنین تصمیماتی به رای مردم دهن کجی کند. شورا حق ندارد به تشخیص مردم اهانت کند! روند تصمیم گیری در شورا نباید تحت تاثیر جو ناسالم این روزها قرار بگیرد! شورای شهر موظف است تا پاسدار امیدی باشد که مردم را در اردیبهشت امسال پای صندوق کشاند. این تصمیم خیانت به اصلاحات است و موجبات روی گردانی مردم از این منش سیاسی!
فرزند آیت الله هم لازم نیست با سرهم کردن داستان نجفی، برای جناح رقیب خود شیرینی کند! او حق رفتن به بهشت را ندارد! امروز وظیفه شورای شهر بسیار حساس شده است، انتخاب اشتباه و عقب گرد همانی است که آن ها می خواهند و مردم نمی خواهند! هستند چهره های شاخصی که می توانند با همین رویکرد پایتخت را مدیریت کنند و کافی است لنز دوربین اعضای شورا صرفا روی چند چهره منفعل زوم نکند و دایره دید خود را وسعت بخشد. راه مبارزه با فساد ادامه دار است، رفتن نجفی نباید این روند را تعطیل یا کند نماید، تهران مدیری کاربلد، سالم و شجاع می خواهد. اصلاحات در کارگزاران و جریان سازندگی خلاصه نمی شود! شورا منوهای دیگر را هم ببیند!