اسحاق وارد می شود!

#روزنامه امین
#سرمقاله
✅اسحاق وارد می شود!
📝وحید خدادادی
معاون اول رییس جمهور در همایش استانداران، مدیران کل سیاسی و فرمانداران کل کشور با بیان ‏اینکه من راجع به دوره بد کشور خیلی صحبت کرده‌ام، گفت: از مقطعی به من توصیه به سکوت کردند و من هم گفتم چشم، ‏ولی الان سر تا ذیل حکومت را به بحث گرفته و می گویند انتخابات زودهنگام و بدون مهندسی برگزار شود. وقتی نگذاشتید ‏اقدامات او گفته شود الان باید به این حرف‌ها جواب بدهید البته اگر لازم باشد من موتور را مجدد روشن می کنم.‏
جهانگیری یک بار در جریان مناظرات انتخاباتی نشان داد که اگر بخواهد حرف بزند، حریف چندان راحتی برای جریان رقیب نیست. او یک تنه در مناظرات انتخاباتی در مقابل دو کاندیدای جریان اصولگرایی ایستاد و رییسش را ابدا تنها نگذاشت. هر چند حضور او به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری در سال ۹۶ بیشتر برای دفاع از حسن روحانی بود اما همین رویکرد باعث گردید تا از او به عنوان یکی از جدی ترین کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در دور بعد نام برده شود و حتی حدس هایی هم به ماندن او در سال ۹۶ زده می شد که البته چنین نشد.
هر چند در مناظرات دوم و سوم از حجم انتقاداتش کاست و در واقع فیتیله انتقاد را پایین کشید. در واقع اگر بخواهیم اظهارات دولت مردان تدبیر و امید را از سال ۹۲ مرور کنیم بی شک جهانگیری صریح ترین عضو کابینه به شمار می رود و برای دفاع از عملکرد دولت برخی مصلحت سنجی‌های رایج را رعایت نمی کند! در شرایط عجیبی که رجل سیاسی رغبتی برای اعلام مواضع اصلاح طلبانه ندارند وی بی محابا خود را اصلاح طلب خواند! هر چند قبل‌تر می شد وی را در قالب جریان فکری راست مدرن تعریف کرد. هر چند معاون اول رییس جمهور در مطالب اخیر خود دقیقا مشخص نکرده است که مصداق سخنانش با کیست!
اما از محتوای کلام او می توان رییس دولت‌های نهم و دهم را مخاطب این سخنان دانست. البته این نوع عتاب بر دولت گذشته مسبوق به سابقه است و یک بار نیز در مرداد سال ۹۴ وکیل محمود از شکایت رسمی او از اسحاق جهانگیری به اتهام «افترا و نشر اکاذیب» خبر داده بود!
هر چند اعضای فرقه نوظهور بهار این اقدام را در جهت اعاده حیثیت رییس دولت نهم و دهم و دفاع از عملکرد دولت قبل می دانند! اما شکایت احمدی نژاد تاثیری در ادامه افشاگری های جهانگیری نداشت و معاون اول با مواضع قاطعانه تری به سراغ عملکرد دولت بهار رفت.
اما اظهار نظر جدید معاون اول برخی نکات قابل توجه است. چه کسانی از افشای تخلفات مالی دولت قبل متضرر می شوند؟ دعوت به سکوت از سوی چه کسانی بوده است؟ چرا برخی همچنان سعی در ماست مالی کردن فجایع رخ داده در دولت قبل دارند!
بعد از پایان یافتن دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد از جایگاه شخص دوم نظام به یک مخالف تمام عیار سیاسی تبدیل شد و کمتر روزی است که با گفته هایش فضای سیاسی کشور را ملتهب نکند. باز علی رغم این اتفاقات برخی همه تلاش شان بر این است که ناگفته ها ناگفته بماند!
قصدی در این مقال برای پرداختن به وی نداریم، تاریخ انقضای او قبل تر زده شده است و پرداختن به او جز باز تولید وی سود دیگری ندارد. بحث بیشتر حول محور مصلحت سنجی های ناسنجدیده ای است که باعث ایجاد شکاف بین مسئولان و مردم می‌گردد.
و اما در دوئل جدید گویا شرایط به گونه ای دیگر رقم خواهد خورد! اظهارات اخیر جهانگیری، نشان می دهد که انتظار آغاز یک دوئل دیگر میان او و احمدی نژاد، پر بیراه ‏نیست؛ دوئلی که چه بسا در روزهای آینده آغاز شود و باید منتظر ماند و دید احمدی نژاد این بار کدام استراتژی را در برابر ‏آن برخواهد گزید.‏
شاید این دوئل فتح بابی باشد برای افشای گوشه ای دیگر از آنچه در آن ۸ سال رخ داده است. جهانگیری که حضور در ۱۴۰۰ چندان هم بی میل نیست، شاید برخی خط قرمز ها را برنتابد و از پرده برون افتد راز! اسحاق بار دیگر وارد می شود! البته اگر طرف مقابل میلی به تقابل داشته باشد، که البته بعید است!