داستان خسته شدن  و تسلیم نشدن!

#روزنامه امین
#سرمقاله
✅داستان خسته شدن و تسلیم نشدن!
✏️وحید خدادادی
سال‌هاست که شخص اول ورزش کشتی لقب گرفته و بارها هم از این که هم ریاست فدراسیون کشتی و هم سرمربی گری تیم ملی را بر دوش کشیده، از وی انتقاد کرده ایم. اما حرف حق حساب ندارد و این انتقادات هم باعث نمی‌شود تا در جایی که وی نیاز به حمایت دارد و حرفش، حرف حساب است تنهایش بگذاریم. این روزها نه تنها دوستان و هم‌رشته‌ای‌هایش او را تنها گذاشته اند، بلکه متاسفانه قهرمانان سایر رشته های ورزشی هم علاقه ای به اظهار نظر در این خصوص ندارند و به تماشای ایستادگی او نشسته اند.
داستان جایی غریب‌تر می شود که آقای سلفی بعد از آن شورای شهر پر حرف و حدیث در مقام مدعی العموم که دنبال فرصتی مناسب بوده، تا می بیند آب گل آلود است سریع تور پهن می کند تا ماهی اقبالش را بگیرد. چالش عدم حضور ایرانی ها مقابل ورزش کاران اسراییلی قصه امروز نیست! هر از گاهی تیتر اخبار است و جنجال های خاص خود را به همراه دارد. دو مورد آخری که بسیار هم جنجالی شد در نوع خود جالب توجه بود و واکنش خادم را به عنوان رییس فدراسیون کشتی به همراه داشت. مورد اولی مربوط به دو بازیکن تیم ملی فوتبال بود که با توجه به قرارداد حرفه ای با باشگاه یونانی ملزم به حضور در مقابل تیم اسراییلی در قالب مسابقات باشگاه های اروپا بودند و متعاقب آن اعلام شد که دیگر نباید رنگ پیراهن تیم ملی را ببینند و حاج صفی با انتشار نامه ای اظهار ندامت کرد و شجاعی زیر بار نرفت و از تیم ملی دور ماند! کار زمانی بیخ پیدا کرد که کشتی گیر اسراییلی بر حریف خود چیره گشت و رضایی اگر حریفش را می برد باید در مرحله بعدی به نبرد با این کشتی گیر می پرداخت. فریادهای بباز بباز مربی کنار تشک مشکل آفرین شد و نهایتا موجبات محرومیت کشتی گیر را فراهم آورد و خطر تعلیق از بیخ گوش ایران گذشت.
پی آمد این اتفاقات خادم واکنش نشان داد و از ورزشکارش حمایت کرد! حمایت از ورزشکار در مسائل این چنینی واژه غریبی است! کمتر می‌توان نمونه اش را پیدا کرد و نهایتا با سونامی در فدراسیون کشتی همراه بود و فدراسیون به استعفای دسته جمعی روی آورد. استعفا توسط وزارت ورزش رد شد اما خادم همچنان آماج فشارهاست. او در بیانیه هایی هم که منتشر کرده علی رغم همه این فشارها از مواضع قبلی اش عدول نکرده و داستانش به تعبیر خود خادم همان خسته شدن و تسلیم نشدن است! بر گفته هایش به حق ایمان دارد و معتقد است که هم حرف هایش بد تعبیر شده و هم با آن برخورد مغرضانه شده است.
خادم بلاشک حرف حساب می زند؟ می پرسید چرا؟ پاسخش ساده و گویاست. نظام جمهوری اسلامی ایران کشوری به نام اسراییل را به رسمیت نمی شناسد و این دیدگاه جزو مواضع لایتغیر و بنیادین آن است. جنایت های این رژیم هم بر همه آشکار است و در این خصوص کسی شکی ندارد، اما! دو نکته این جا از اهمیت ویژه ای برخوردار است و خادم دلایل خود را بر همین دو اصل استوار کرده است. وقتی موضوع سنگین و حساسی چون مذاکرات اتمی چاره دیپلماتیک داشت، چرا نشود از این پتانسیل برای قانع کردن مقامات ورزشی بهره جست! دنیای امروز دنیای لابی هاست، مسئولین دستگاه سیاست خارجی باید یک بار برای همیشه آستین همت بالا زنند و در این خصوص فیلا، کمیته جهانی المپیک و یا هر نهاد دیگری را لازم باشد، متقاعد نمایند! اما اگر این روش طرفی نبست و امکان حصول توافق میسر نبود، بایستی با صراحت کامل سینه سپر کرد و از مواضع ارزشی که به آن پایبند هستیم دفاع نماییم. او راست می گوید تا کی می شود با این شرایط ادامه داد؟ این بار خطر از بیخ گوش مان گذشت، اما معلوم نیست دفعات بعدی هم چنین خوش شانش باشیم!
هر چند خود تصمیم جای تامل دارد زمانی که ورزشکاران فلسطینی از روبرو شدن با طرف اسراییل ابایی ندارند و هستند بازیکنانی فلسطینی که در لیگ فوتبال اسراییل توپ می زنند! قانونی هم مبنی بر عدم مقابله با ورزشکاران کشور تا جایی که ما به خاطر داریم وجود ندارد! اکنون که شرایط به این صورت رقم خورده لازم است مجلس نشینان و دولت مردان تکلیف این داستان را روشن کنند تا اقلا اگر به صورت قانون مصوب گردید، توجیح جهانی داشته باشد!