اهداف پنهان لودریان  در تهران!

#روزنامه امین
#سرمقاله
✅اهداف پنهان لودریان در تهران!
📝وحید خدادادی
بعد از آمریکا که با روی کار آمدن ترامپ سیاست خارجی خود را تغییر داده، فرانسه نیز در صدد تغییر در استراتژی های خود در حوزه سیاست خارجی است.
اوضاع و احوال خاورمیانه در یک سال گذشته نشان داده که ایالات متحده آمریکا همچون گذشته علاقه ای به حضور مستقیم در مذاکرات و درگیری ها ندارد و منافع خود را از طریق سایر دولت ها و گروه ها تامین می کند. سیاستی که امروز در سوریه به عینه شاهد هستیم و در داستان کره شمالی هم همین رویکرد دنبال گردید. اما آنچه فرانسه با رییس جمهور جوانش دنبال می کند حضور مستقیم در مسائل مختلف است. به یاد داریم که تنش به وجود آمده فی مابین لبنان و عربستان بعد از حضور بازداشت گونه سعد حریری با وساطت پاریس حل و فصل شد! از سویی در طی ماه های اخیر فرانسه بیشترین علاقه را برای ارتباط با ایران نشان داده و حضور روحانی در الیزه و امروز حضور لودریان در تهران نشان از علاقه پاریس برای نزدیکی به ایران و حل و فصل تنش‌های موجود مابین ایران و غرب است.شاید بیراه نباشد که فرانسه را نماینده آمریکا و غرب برای حل مشکلات خاورمیانه خطاب کنیم و البته فرانسه هم در این بین برای تقویت جایگاه بین المللی خود تلاش می کند و به نوعی سعی دارد حرف اول را در قاره سبز از الیزه بشنویم تا بکینگهام! در کل اروپا با سیاست های ضد برجامی ترامپ مخالف است و در طول این ماه ها اعتراض خود را به مواضع وی نشان داده است.
در بهمن ماه رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا برای قانع کردن متحدان آمریکا به اروپا سفر کرد، اما به نتیجه دل خواه نرسید! اما اروپایی ها هم علی رغم تلاش برای حفظ برجام در موارد متعددی نگرانی خود را از بحث تاسیسات موشکی ایران به گوش مقامات ایرانی رسانده‌اند.
عربستان هم این روزها ساکت و منفعل نیست! مقامات سعودی راه تعامل سازنده با غرب و برای اطمینان از پشتیبانی آنان اصلاحات داخلی را از ماه‌ها قبل شروع کرده اند.
عربستان قصد دارد با انجام این اصلاحات هم اتهامات حقوق بشری را مرتفع نماید و هم چشم امید به حمایت غرب دارد. پریروز تهران میزبان لودریان وزیر خارجه فرانسه بود! کمی آن طرف تر ولیعهد عربستان عازم لندن و واشنگتن است! تا از تیرگی این روزهای روابط تهران-لندن نهایت استفاده را ببرد!
مکرون در تماس تلفنی که قبل از سفر لودریان با روحانی داشت با وجود اصرار بر حفظ برجام نگرانی هایش را در باب تاسیسات موشکی به رییس جمهور روحانی منتقل کرد. شاید شرایط این گونه به نظر می رسد که بعد از حل مقطعی موضوع کره شمالی امروز غرب ششدانگ حواس خود را متوجه ایران و خاورمیانه نموده باشد.
با توجه به این که در هفته‌های اخیر دیدگاه آمریکا و اتحادیه اروپا درباره ایران نزدیک‌تر شده است، باید از فرصت های به وجود آمده برای تعمیق روابط بیشترین بهره را برد. گویا سفر همتای انگلیسی لودریان به تهران نتیجه لازم را برای لندن در پی نداشت و رفتارهای انگلستان در طول این چندماه حکایت از صحت این ادعا دارد. هر چند گفتگوهایی بین مقامات دو کشور حول موضوع یمن در روزهای اخیر صورت گرفته باشد.
این بار نوبت فرانسه است تا شانس خود بیازماید، فرانسه به عنوان موسس و رهبر اتحادیه اروپا بازی چند گانه ای را آغاز کرده است، پاریس ضمن حفظ ارتباط با اسراییل و عربستان، گوشه چشمی هم به نزدیکی روابطش با تهران دارد.
لودریان در سفر به تهران دو موضوع اساسی را با مقامات ایرانی مطرح کرده و قصد دارد دست پر به فرانسه بازگردد. مسائل منطقه‌ای از جمله بحران سوریه و یمن و تاسیسات موشکی! در مورد مسائل منطقه خیلی کار سختی است که ایران بخواهد عقب نشینی انجام دهد. چرا که ایران سال هاست سیاست منطقه‌ای واحدی را پیگیری می‌کند، تعدادی زیادی شهید داده است و کلی هزینه اقتصادی داشته است!
ایران اگر بخواهد در هر دو زمینه پاسخ منفی به اروپا بدهد، شاید با تهدید آنان مبنی بر خروج از برجام همراه باشد!
این روزها دستگاه سیاست خارجی و در کل دولت کار بسیار سختی پیش رو دارد، از آن جهت که اگر قرار است مخالفتی با پیشنهادات اروپایی ها داشته باشد بایستی پلن B ارائه دهد، به تعبیر صریح‌تر بسته پیشنهادی ارائه دهد که نظر مساعد اروپایی‌ها را جلب نماید. در نهایت باید اشاره کرد که ایران باید در این شرایط حساس تصمیم عاقلانه‌ای درباره این وضعیت بگیرد در غیر اینصورت شرایط خطرناک خواهد شد!