قطعنامه جدید شورای امنیت علیه ایران

بریتانیا برای محکوم کردن ایران، قطعنامه‌ای به شورای امنیت ارسال کرد.

به نقل از رویترز، بریتانیا، آمریکا و فرانسه به دنبال این هستند که ایران را به خاطر آنچه که آن‌ها نقض تحریم‌ها و دادن موشک بالستیک به حوثی‌های یمن خواندند، محکوم کنند.

پیش‌نویس این قطعنامه، تحریم‌های سازمان ملل علیه یمن را برای یک سال دیگر تمدید می‌کند و به ۱۵ عضو شورای امنیت اجازه می‌دهد، تحریم‌هایی به خاطر «هرگونه فعالیت مرتبط با استفاده از موشک‌های بالستیک در یمن» اعمال کنند.

به گفته دیپلمات‌ها، بریتانیا پس از مشورت با آمریکا و فرانسه پیش‌نویس این قطعنامه را تهیه و روز جمعه آن را به شورای امنیت ارسال کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، ضمن تهدید به خروج از برجام در صورت عدم «اصلاح» آن، برای ماه‌ها جهت ایجاد اجماع علیه ایران لابی کرده است.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل طی یادداشتی که دیروز در روزنامه نیویورک‌تایمز منتشر شده، ایران را به حمایت از تروریسم متهم کرد و نوشت: «از زمان امضای توافق هسته‌ای، حمایت رژیم ایران از شبه‌نظامیان و گروه‌های تروریستی، به طرز قابل توجهی افزایش یافته است. موشک‌ها و سلاح‌های پیشرفته‌اش در مناطق جنگی در خاورمیانه پیدا می‌شوند.»

ادعا‌های هیلی در حالی مطرح می‌شود که ایران هرگونه ارسال سلاح به حوثی‌های یمن را رد می‌کند.

قرار است در ۲۶ ماه فوریه در باره این قطعنامه رأی‌گیری شود. تصویب این قطعنامه مستلزم حصول ۹ رأی موافق و عدم وتو از سوی اعضای دائم شورای امنیت است. به گفته خبرگزاری رویترز، احتمالا تصویب این قطعنامه با مقاومت روسیه مواجه خواهد شد.

در ژانویه گذشته، کارشناسان سازمان ملل طی گزارشی به شورای امنیت مدعی شدند که آن‌ها بقایای موشکی، تجهیزات مرتبط نظامی و پهپاد‌هایی در یمن شناسایی کرد‌ند که منشأ ایرانی داشته‌اند. اگر چه این کارشناسان اعلام کردند که هیچ مدرکی درباره تامین‌کننده موشک‌های یمنی شلیک شده به عربستان پیدا نکرده‌اند، اما مدعی شدند که ایران در جلوگیری از تامین، فروش و انتقال موشک‌ها و پهپادهایش به حوثی‌ها ناکام مانده است.

شورای امنیت در گذشته، تامین سلاح به حوثی‌ها را ممنوع کرده بود.

پیش‌تر در ماه ژانویه، هیلی در تلاشی برای تقویت ادعاهایش علیه ایران، اعضای شورای امنیت سازمان ملل را به واشینگتن دعوت کرد تا از قطعات سلاح‌هایی بازدید کنند که ادعا می‌شد ایرانی بودند. با این حال، واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل، پس از این بازدید اعلام کرد که این سازمان برای اقدام علیه ایران دلیلی ندارد. ایران نیز سلاح‌هایی که در واشینگتن به نمایش گذاشته شده را جعلی توصیف کرد.