ائمه جمعه علیه رفراندوم/تندترین حملات به رئیس‌جمهور از تریبون نماز جمعه

در یک‌هفته‌ای که از طرح ایده همه‌پرسی از سوی حسن روحانی می‌گذرد، یکی از تندترین واکنش‌ها را ائمه جمعه داشته‌اند.

آن هفته احمد خاتمی و این هفته احمد علم‌الهدی. خطیب نماز جمعه مشهد مقدس با انتقاد از طرح موضوع همه‌پرسی با استناد به اصل ۵۹ قانونی اساسی، گفته است: در این سیل چندمیلیونی که در حمایت از نظام برخاستند و در این سیل جمعیت که عکس رهبری در دستشان است، این حرف را می‌زنید، می‌دانید چه در ذهن‌ها تداعی می‌شود؛ اینکه شما طرفدار مردم‌سالاری سکولار هستید، نه مردم‌سالاری دینی… شما می‌آیید در این سیل جمعیت چندمیلیونی اصل ۵۹ را به رخ مردم می‌کشید؟ مردمی که عکس رهبری در دستشان است. توجه داشته باشید اساس نظام را به‌خاطر خوشایند یک اقلیت لاییک بی‌دین وابسته به غرب زیر سؤال نبرید. این سیل چندمیلیونی را که برای اسلام و دین آمدند، برای خوشایند یک اقلیت لاییک بی‌دین نادیده نگیرید».

احمد خاتمی هم هفته پیش گفته بود: «بنده به شبکه‌ دولتی ضداسلامی، ضدایرانی و ضدانقلاب فراری که دلخوش به برخی اظهارنظرها شده‌اند می‌گویم که آنها هرگز به آرزوی خود برای رفراندوم و همه‌پرسی عمومی نخواهند رسید… این جریان می‌خواهد سفره اسلام و ولایت‌ فقیه را با رفراندوم جمع کند». ایشان به اصل ١٧٧ قانون اساسی اشاره کرد و افزود: رؤیای ضدانقلاب در این زمینه هیچ‌گاه محقق نخواهد شد و اسلام و اهل‌بیت در این کشور ماندنی است.

این در حالی است که لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس‌جمهوری همه این اتهامات و واکنش‌ها را ناروا خوانده و با اشاره به اینکه قانون همه‌‌پرسی مصوب ١٣۶٨ مجلس شورای اسلامی تصریح می‌‌کند که رئیس‌جمهوری یا صد نفر از نمایندگان مجلس حق دارند برای برگزاری همه‌‌پرسی پیشنهاد دهند، گفته است: «رئیس‌جمهوری ابتدا حق همه احزاب و جناح‌ها و فراتر از آن حق همه باورمندان به قانون اساسی را برای مشارکت سیاسی در اداره کشور به رسمیت شناخت تا امید جمعی و وحدت ملی را تقویت کند و سپس برای فرض اختلاف بین جناح‌ها یا بروز برخی معضلات جدی عمومی، یکی از ظرفیت‌های موجود در قانون اساسی یعنی همه‌پرسی موضوع اصل ۵٩ این قانون را در کنار دیگر راه‌حل‌ها و ظرفیت‌ها مورد تأکید قرار داد. بنابراین، هرگونه سوءتعبیر یا سوءبرداشت از سخنان وی که متکی بر نصوص قانون اساسی است، روا نخواهد بود».

او در تبیین سخنان رئیس‌جمهوری در مورد رجوع به همه‌پرسی، گفت: «یکی از مظاهر اعمال حاکمیت در کشور قانون‌گذاری است. قانون، قاعده کلی، عام و لازم‌‌الاجرا درباره یکی از امور و شئون عمومی کشور است. برابر قانون اساسی جمهوری اسلامی، اعمال قوه مقننه از راه مجلس شورای اسلامی است (اصل ۵٨)، ولی برابر اصل ۵٩ قانون اساسی در فصل پنجم این قانون تحت عنوان حق حاکمیت مردم و قوای ناشی از آن آمده است: «در مسائل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه‌‌پرسی و مراجعه مستقیم به آرای مردم صورت گیرد. درخواست مراجعه به آرای عمومی باید به تصویب دوسوم مجموع نمایندگان مجلس برسد». همه‌‌پرسی می‌تواند درباره تصویب یا بازنگری در قانون اساسی، پیوستن یا عدم پیوستن به یک معاهده یا سازمان بین‌المللی یا در مورد قانون‌گذاری عادی باشد.

به گزارش ایرنا، رئیس‌جمهوری روز یکشنبه گذشته و در مراسم ٢٢ بهمن پیشنهاد انجام رفراندوم برای موضوع‌های مهم و خاص را اعلام کرد که با واکنش‌های مختلفی همراه بوده است.

دو هفته دیگر خطبه می‌خوانم!

خطبای جمعه در این سال‌ها همواره متهم بوده‌‌اند که علیه یک جریان و به نفع جریانی دیگر در خطبه‌ها موضع‌گیری کرده‌‌اند تا جایی که اضافه‌شدن ابوترابی به خطبای جمعه تهران هم از سوی برخی اصلاح‌طلبان با استقبال روبه‌رو شد و از او به عنوان خطیب اعتدال یاد کردند. این در حالی است که خروجی سخنان دیروز او چندان نشانی از این اعتدال نداشت. احمد خاتمی روز پنجشنبه با اشاره به همین موضوع گفته است: «شایعه کردند به دلیل اینکه ائمه ‌جمعه جناحی صحبت می‌کنند، نمازهای جمعه خلوت شده است؛ این تهمت است، ائمه جمعه ولایی صحبت می‌کنند نه جناحی. والله زیرسؤال‌بردن نهاد نماز جمعه سرمایه‌سوزی است، بله، ممکن است برخی از نمازهای جمعه خلوت‌تر هم شده باشد، اما اینکه بگوییم نماز جمعه خلوت شده باشد، چنین نیست، حداقل در نماز جمعه تهران که بنده خطیب آن هستم، می‌بینم جمعیت عظیم حاضر می‌شوند، نمازهای جمعه دیگر هم همین‌طور است». آمدن ابوترابی این شایعه را تقویت کرده بود که او احتمالا قرار است جایگزین احمد خاتمی شود. خطیبی که معمولا بیشترین و تندترین حملات را علیه دولت و اصلاحات دارد.

اما او دیروز گفته است: «نقد کنید، اما تحریف نکرده و دروغ نگویید، آقای ابوترابی همکار جدید ما شده است، میدان باز است، هیچ کدام از ائمه جمعه موقت تهران عزل نشدند، آیت‌الله مهدوی‌کنی چند خطبه خواند، اما همواره به ایشان امام جمعه موقت تهران می‌گفتند، آیت‌الله جنتی دیگر خطبه نمی‌خواند، اما هنوز به ایشان امام جمعه موقت تهران می‌گویند، هیچ امام جمعه‌ای در تاریخ انقلاب در تهران برکنار نشده است. بدخواهانی که خدا هدایتشان کند، در فضای مجازی نوشتند خاتمی چون تندروی کرد، برکنار شده است، بی‌معرفت‌ها لااقل به فکر آبروی خود باشید، من دو هفته دیگر خطبه می‌خوانم». او دیروز موارد دیگری هم گفته، مثلا گفته است: «روزنامه‌ای که سابقه اهانت به پیامبران و اهل بیت را دارد، تیتر زد خاتمی گفته اغتشاشگران را بکشید، من کِی گفتم اغتشاشگران را بکشید. من بیش از ۲۰ سال است خارج فقه می‌گویم و می‌دانم چطور حرف بزنم، گفتم آن افرادی که غارت کردند و لیدرها که آدم کشتند را بکشید، چرا تحریف می‌کنید، مرد باشید و عین حرف را بزنید».

منبع: شرق