انتقاد شهرتی فر از عدم حضور فعال احزاب در سپهر سیاسی آذربایجان‌شرقی

در روزهای اخیر فرماندار تبریز در اقدامی جالب با حضور در گروه های تلگرامی خبرنگاران به بخشی از سوالات آنان در رابطه با مسائل شهری و استانی پاسخ داد.

رحیم شهرتی فر با اشاره به اینکه روند انتخاب فرماندار تبریز در چه مرحله ای قرار دارد، اظهار داشت: حکم فرمانداران را وزارت کشور صادر می کند و ما هم منتظریم.

وی افزود: امور فرمانداری را فعلا بنده نظارت و معاونین و همکارانم در فرمانداری سعی کرده اند، وقفه ای وجود نداشته باشد انشاالله بزودی فرماندار هم انتخاب می شود.

معاون سیاسی امنیتی استانداری آذربایجان شرقی، با اشاره به اینکه دریاچه ارومیه و احیای آن مساله اصلی برای شمالغرب کشور می باشد، گفت: در حوزه شهرستان تبریز لایروبی و ساماندهی رودخانه آجی چای، آغاز احداث تصفیه خانه دوم تبریز و آموزش کشاورزان و بهره برداران و بطور کلی هدایت روان آب‌ها به سوی دریاچه از اهم اقدامات بوده است.

وی ادامه داد: ضمنا مساله کنترل بهره برداری از چاههای کشاورزی، اصلاح الگوی کشت (مثلا کشت گلخانه ای و یا کشت کلزا در دشت تبریز و…) نیز از اقدامات دیگر بوده است.

شهرتی فر، در پاسخ به سوالی در رابطه با ارزیابی عملکرد احزاب و گروه های سیاسی در استان، خاطرنشان کرد: متاسفانه احزاب و تشکل‌های سیاسی در ایران عمدتا در موسم انتخابات فعال می شوند و در شرایط غیر انتخاباتی به کما می روند، اما در دوره اخیر بعضی از احزاب بصورت نسبی نسبت به گذشته فعال ترند. استان ماهم مثل بقیه کشور حضور احزاب در سپهر سیاسی فعال دیده نمی شوند.

وی در رابطه با برخی اعتراضات کارگران نسبت به پرداخت حقوق و مزایا، ادامه داد: خوشبختانه کمسیون کارگری شهرستان و استان فعال بوده و با کمک همه دستگاههای عضو واحدهای مشکل دار و بحرانی مورد توجه قرار گرفته است.

فرماندار تبریز ابراز داشت: در همین چند روز گذشته، کارخانه ماشین آلات صنعتی بعداز دوسال تلاش به گروه تراکتورسازی ملحق شد و بقیه واحدهای تولیدی هم همیشه تحت مراقبت و مساعدتهای ممکن بعمل امده است، مثلا به بلبرینگ سازی ۱۵ میلیارد تومان مساعدت شده است.

وی با اشاره به مجموعه امور بانوان استانداری افزود: اخیرا سرکار خانم صادق زاده بعنوان مشاور امور بانوان حکم گرفتند و فکر می کنم مدیرکل امور بانوان هم در هفته آتی معرفی بشود.

شهرتی فر، با اشاره به مشکل نظام آموزش و پرورش در تبریز، گفت: از نظر فیزیکی مشکل اصلی مدارس نیاز آنان به بازسازی و مقاوم سازی است اما از نکته نظر آموزشی هم مشکلات زیادی از قبیل حجم زیاد کتب درسی ، نبود امکانات کافی در قسمت نیازهای کمک درسی و عدم امکان تجهیز هنرستان‌ها، عدم نظارت کافی به کیفیت آموزش و امور پرورشی است. ضمنا نبود فضای کافی در مدارس غیر انتفاعی هم از زمره مشکلات است.

وی درباره عملکرد شورای شهر و شهرداری در دوره جدید، یادآور شد: فعلا دوستان شورا درگیر تهیه مساله تعرفه عوارض شهرداری و سپس تنظیم بودجه سال آتی خواهند بود جلسات پی درپی و موثری تسکیل می دهند و شهرداری تبریز نیز با چالش هزبنه های جاری و مشکل کاهش درآمد روبروست.

وی ادامه داد: بدون همکاری و تعامل سازنده امکان حل مشکلات نخواهد بود و ما هم سعی می کنیم حاشیه ای ایجاد نشود.

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی یادآور شد: البته اختلاف نطر و یا انتقادهایی هم در جلسات مطرح می شود که طرف خطاب آنها شهرداری و یا اعضا شورا هستند ولی در مقایسه با دوره قبلی شورای فعلی را جدی تر ارزیابی می کنم.