حرف های خارجی نزن!

#روزنامه امین
#سرمقاله
*️⃣حرف های خارجی نزن!
📝وحید خدادادی
افشاگری از آنچه در بهشت قالیباف رخ می دهد را یاشار سلطانی کلید زد! جرقه زده شد، سناریوآماده فیلم برداری بود، متفاوت از همه سریال های پلیسی! کاراگاهی که بشود نقش اول را به او سپرد یافت می نشود! از همین رو فیلم در همان برداشت اول متوقف شد! البته در آن روزها با وجود شورای چمران و در جمع عده ای سلفی انداز که شورا را گاه با تشک کشتی اشتباه می گرفتند و سرشاخ می شدند! و البته حضور بانی دکترین لوله چندان انتظاری هم برای افشاگری و ادامه سریال نبود! املاک نجومی هم بعدا معلوم شد جنجال رسانه ای بوده است! و گرنه شهردار تهران که جزو ۴ درصدی ها نیست! انتخابات تمام شد، لیست امید از دم سر از شورا در آورد و نجفی بعد از مدت ها کاریابی عاقبت به خیر شد و با تاکسی دربستی به بهشت رفت. فرزند هاشمی هم به ریاست شورای پنجم قناعت کرد و افکار عمومی بی صبرانه منتظر برداشت های بعدی از سریال بودند! همه چی آروم بود تا این که یک باره شهردار برداشت دوم را شروع کرد! افشاگری ها ابعاد تازه ای یافت! اتهامات سنگین و کمر شکن بود! بخشی از آن مربوط به هزینه های انتخاباتی خلبان می شد و همین اظهارات واکنش های متعددی در افکار عمومی و رسانه ها به دنبال داشت. گزارش صد روزه نجفی از شهرداری تهران آنقدر مهم بود که ذرهبینی بر پرونده ۱۲ساله قالیباف گذاشته شد تا شورای شهر به عنوان وکلای مردم بدانند چه بر سر شهر تهران در ۱۲ ساله گذشته آمده است!
با این گزارش نجفی به نوعی نحوه گزارش دادن صد روزه را به رئیس جمهور هم یاد داد. او اشتباه روحانی را تکرار نکرد، وضعیت موجود را تشریح کرد تا بعدها این اتفاقات به پای وی نوشته نشود. نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران هم نسبت به محرمانه بودن پرونده نفر دوم شهرداری دوره قالیباف، گله کرده بود! هر چند این افشاگری از سوی جناح رقیب بی پاسخ نماند! واکنش روزنامه اصولگرا به افشای تخلفات مدیران سابق شهرداری توسط نجفی هم جالب بود که پرسیدند، به شما چه مربوط که پیگیری کنید؟! البته نباید ناگفته بماند که در مجلس دهم از ابتدا تا کنون بیش از ۱۲ طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران بررسی شده است و در دو نوبت در پارلمان مطرح شد که در هر دو نوبت از دستور کار خارج شد! مازنی دلیل این امر را لابی های پشت پرده می داند و از پس گرفتن امضای نمایندگان ابراز تاسف کرده است!
یاران قالیباف این روزها در تلاش بودند که به هر نحو ممکن سروته قضیه راهم بیاورند و این بحران را هم پشت سر بگذارند! سخنگوی دستگاه قضایی هم در نشست خبری چند روز پیش پیرو همین موضوع صراحتا اعلام کرد که اگر پرونده به دستگاه قضایی ارجاع شود، آن را پیگیری خواهیم کرد! برخی از دلواپسان هم موارد مطرح شده در گزارش صد روزه را اتهام زنی و قابل پیگرد دانشته اند که البته سخن متینی است! اتهامات مطرح شده در گزارش شهردار سنگین تر از آن است که بشود زیر سیبیلی رد کرد! بهرحال اتهامی مطرح شده است و باید بررسی شود.
این در حالی است که مجددا طرح تحقیق و بررسی رفتار ۱۲ سال گذشته شهرداری تهران در مجلس باز زمزمه می شود. بهتر است یه جای کشمکش رسانه ای یک بار مجوز این تحقیق صادر و اسناد و مدارک این ادعاها بررسی شود! که در این صورت هم به شفاف سازی منجر می شود و هم ظن اتهام از بین میرود. به هرحال امروز افکار عمومی بی صبرانه منتظر است تا ببیند مجلس توان تحقیق از بلدیه را دارد یا باز قدرت لابی بر مجلسیان خواهد چربید! در فرصت دوماهه تا نوروز می توان این موضوع را به سرانجام ممکن رساند تا اقلا به تعطیلات نوروز و در ادامه به تعطیلات تابستانی نخورد! خصوصا که این روزها نمایندگان تازه از تعطیلات … برگشته اند و با انرژی مضاعف می توانند پیگیر امور باشند! شفاف سازی در بلدیه پایتخت می تواند آغازی برای نهادینه کردن این امر در شهرستان ها هم باشد! مثلا مورد داشتیم که حواشی زیادی در مورد شهرداری مطرح بوده و با حکم وزیری ارتقا جایگاه یافته است و مبارکش باشد! ما که بخیل نیستیم! اما می شود پرسید که چرا در مجموعه ای که نزدیک به چهار هزار فرصت شغلی وجود دارد، دوازده هزار نفر جذب کار شده اند!؟ شرمنده، آخر هفته ای سرتان را درد آوردیم! به تعطیلات آخر هفته فکر کنید! سوالمان را پس گرفتیم! باز حرف‌های خارجی زدما!