اتحاد سری علیه ایران در خاورمیانه

روزنامه آمریکایی واشینگتن‌تایمز طی یادداشتی به قلم هربرت لندن، به تشکیل اتحادی سری علیه ایران در خاورمیانه پرداخت و نوشت: روزنامه سوئیسی باسلر زیتونگ، اخیرا گزارش داد که اتحاد سری بین اسرائیل و عربستان علیه ایران، به مرحله جدیدی وارد شده است. درحالی که بین ریاض و تل‌آویو روابط رسمی دیپلماتیک وجود ندارد، همکاری نظامی وجود دارد. در حقیقت، دولت سعودی چند ماه قبل هیئتی نظامی را برای بررسی نقش ایران به عنوان یک نیروی بی‌ثبات‌کننده به بیت‌المقدس اعزام کرد.

اکنون به نظر می‌رسد که مقامات عربستان در حال بررسی خرید سامانه دفاع موشکی اسرائیلی، گنبد آهنین، و همچنین سامانه محافظت فعال، تروفی، ساخت هوافضای اسرائیل، هستند.

لندن این تحولات در روابط عربستان و رژیم صهیونیستی را “کاملا قابل‌توجه” دانست و افزود: جریان اتحادسازی در حال حرکت در یک مسیر جدید و غیرقابل‌پیش‌بینی است.

لندن با ادعای اینکه ایران برای ریاض “خطر واقعی” است، تصریح کرد: اسرائیل با فناوری پیشرفته‌اش (برای عربستان) به یک متحد ضرورت تبدیل شده است. موشک اخیری که از یمن به ریاض شلیک شد، رهبران سعودی را نسبت به آسیب پذیری‌شان آگاه ساخت و آنان را به سامانه گنبد آهنین، علاقمند کرد. محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، ادعا کرده است این موشک یک “اقدام جنگی ایرانی” است. عربستان منابع دارد، اما علیرغم آموزش نظامی ولیعهد، سعودی‌ها هنوز برای جنگ با ایران، آماده نیستند. آنها، فناوری پیشرفته، خواهند خرید. این توضیح می‌دهد که چرا گنبد آهنین به عنوان دفاع استراتژیک، خیلی مهم است. دانستن اینکه آیا حوثی‌ها، مجددا موشک شلیک خواهند کرد، غیر ممکن است، اما نشانه‌ها حاکی از آن است که آن‌ها شلیک خواهند کرد.

تغییر در خاورمیانه، نقاط عطف و گام‌های اشتباه بسیاری خواهد داشت. در حال حاضر، این تغییر برای اسرائیل فرصت جالبی فراهم کرده است.