پورمهدی: مردم باید از وضعیت بحرانی منابع آب در آذربایجان شرقی مطلع شوند

محمدصادق پورمهدی عصر امروز در جلسه شورای حفاظت از منابع آب آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه شورای حفاظت منابع آب باید در تمامی شهرهای استان به صرت مرتب تشکیل شود اظهار داشت: موضوع مدیریت منابع آب و به ویژه موضوع دریاچه ارومیه برای ما اهمیت دارد و باید در این زمینه تصمیمات جدی و قاطعی بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه باید وضعیت بحرانی منابع آبی استان به مردم اطلاع رسانی شود افزود: بنابه دلایلی اجازه اطلاع رسانی موضوع آنفولانزای مرغی را ندادند ولی تبعات آن را مردم در افزایش قیمت تخم مرغ دیدند که باید در مورد آب هم مردم را از وضعیت کمبود منابع آبی مطلع کنیم تا حوادث اجتماعی احتمالی پیش نیاید.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به کاهش ۲۵ درصدی بارندگی در استان، گفت: باید مردم از این وضعیت اطلاع داشته تا در مصرف آب اصلاح الگوی مصرف را در اولویت قرار دهند و به میدان دار صرفه جویی تبدیل شوند.

وی فعالیت اکیپ ماموران کنترل آب را ناکافی و ناکارآمد دانست و ابراز داشت: باید خودکنترلی در مردم ایجاد شود تا خودشان پیشگام صرفه جویی باشند.

پورمهدی با تاکید بر اینکه در موضوع تصفیه پساب فاضلاب باید از تکنولوژی نوین برای تصفیه استفاده کنیم ابراز داشت: اینکه از این آب تصفیه شده به جز آب شرب استفاده کنیم اجتناب ناپذیر است وی می‌تواند به عنوان جایگزینی در پتروشیمی و پالایشگاه و… استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه موضوع آب مسئله‌ای فرا بخشی و فرا قوه‌ای است تصریح کرد: حفاظت از منابع آب، نیازمند عزم ملی است و همه به ویژه مردم باید همکاری کنند.

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی در پایان به جلسه فردای استان‌های آبریز حوضه دریاچه ارومیه با کلانتری اشاره کرد و گفت: در مورد موضوع دریاچه ارومیه باید اختیارات لازم به استان برای تصمیم گیری و مدیریت ماجرا داده شود.