مردم ناراضی اند؟!

#روزنامه امین
#سرمقاله
❇️مردم ناراضی اند؟!
📝وحید خدادادی
مشهد در دولت روحانی آبستن اتفاقات بعضا خارق‌العاده ای است که در تاریخ ثبت و ماندگار خواهد شد. از لغو اجرای کنسرت و تشکیل یک ساختار مستقل قانونی گرفته تا اعتراضات مردمی آخر هفته با هشتک مردم ناراضی اند! روندی که با کناره گیری وزیر ارشاد آغاز و به دستگیری معترضین ختم شده است! اساسا مشهد بزنگاه اعلام استقلال بود و قبل از آن که کردها در عراق و کاتالان ها در اسپانیا برای گرفتن استقلال از دولت مرکزی اعلام استقلال کنند، مشهد چنین روندی را آغاز کرده بود و حتی برخی معتقدند که ایده استقلال طلبی از خراسان به ذهن ها خطور کرد.
اصل تظاهرات و راهپیمایی و اعتراضات مردمی مستندا با عنایت به اصل ۲۷ قانون اساسی بلامانع است. نکته قابل اهمیت این قانون صراحت آن است. اصل ۲۷ قانون اساسی”تشکیل اجتماعات و راه پیمایی ها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است.” تبصره هم ندارد که علیه کدام بخش از حاکمیت یا دولت آزاد است و نیست! اقتصادی یا سیاسی یا اجتماعی و سازماندهی باشد یا نباشد! صراحتا می گوید آزاد است. پس بهانه غیر قانونی بودن تجمعات اخیر در شهرهای مختلف قابل قبول نیست!
اساسا مردم مشهد به روحانی رای داده‌اند، که هر زمان احساس کردند که قوانین مصوب دولت خلاف منافع عمومی است و یا دولت در مدیریت سیاسی و اقتصادی کشور دچار مشکل است، به راحتی بتوانند اعتراض کنند و در جهت احقاق حق خود قدمی بردارند! تصور کنید اگر رئیس دولت دوازدهم اهل لوله کردن و پیرو دکترین گاز انبری بود، اصلا صورت مسئله پاک می شد و حق اعتراض کان لم یکن تلقی می شد. هم چنان که در دولت قبل کسی اگر از سیاست‌های محمود گلایه ای داشت، یا رفتارهایش را پوپولیستی و وی را دروغگو می‌دانست فتنه گر خوانده می شد و امروز همه به وضوح می بینیم که جنابشان نه تنها دروغگو بلکه گنده گو و لات هم بودند! (مستندا طبق اظهارات سخنگوی محترم دستگاه قضایی) اما امروز به راحتی می توان شعار مرگ بر داد و منتظر واکنشی نبود. مطلب بعدی در مورد همگامی عجیب دلواپسان است! صداوسیما به تعبیر زیباکلام مستندهای تحریک آمیز پخش می کند و خبرگزاری فارس گزارشی از ناآرامی از سراسر کشور ارائه می‌دهد، سعید روضه تورم و گرانی می خواند، یامین پور از دولت می خواهد رفتار امنیتی را کنار بگذارد، انگار نهادهای نظامی و انتظامی را دولت ساماندهی می کند! آش آن قدر شور شده است که گفتن ندارد، همین دوستانی که در خطبه ها دوران محمود مردم را به خوردن اشکنه و پیاز توصیه می‌کردند، امروز نگران معیشت مردم شده اند! کیهان هم که دستور احضار رئیس کل بانک مرکزی را صادر کرده است! همین کیهان وقتی بانک مرکزی محمود فله ای مجوز موسسات اعتباری غیر قانونی را صادر می کرد، ماه عسل تشریف داشت! امروز که بانک مرکزی به استناد قانون موظف است با این شبهه موسسات یک شبه برخورد کند، سنگ مردم را به سینه می زند! نارضایتی مردم مشهد از روند تورم و رکود اقتصادی بجا و قابل بررسی و رفع مشکل است، اما سوال اینجاست، آن روز که دور نیست وقتی همین مردم حق داشتن کنسرت را برای خود قائل بودند، رفتارها همین بود؟ کار به جایی رسید که علنا گفتند هر کس کنسرت می خواهد باید از مشهد برود!
واقعیت مطلب همانی است که جهانگیری گفت، آغاز یک بحران شاید با یک نفر یا یک گروه باشد، قطعا پایانش با آن ها نخواهد بود! بخشی از شعارهای معترضین خصوصا در دو شهر مشهد و قم نشان داد که این ادعای ما تا چه حد درست است. خواسته ها فورا از حیطه دولت خارج و تمام بخش های کشور را شامل گردید.
اما این اتفاق به نوع خود مبارک است! خواسته اقتصادی مردم مورد حمایت رسانه های دلواپس قرار گرفت و سرمداران اصولگرایی از شرایط اقتصادی گله مند هستند.
گله وارد و معقول است، مبارک است از این لحاظ که مردم امیدوار شدند که اگر بر سر سایر خواسته های خود نیز بایستند و اعتراض کنند، حامیان خوبی در جریان اصولگرایی خواهند داشت. موضوع بعدی می تواند همین بحث مجوز کنسرت در مشهد، مجوز حضور بانوان در ورزشگاه ها و قس علی هذا باشد.