جزئیات نامه محرمانه ترامپ به نتانیاهو/توافق اردن، روسیه و آمریکا به ضرر تهران؟
منابع اسرائیلی مدعی شده‌اند که ایالات متحده و روسیه بر سر دور کردن ایران از بلندی‌های جولان و نزدیکی مرز سوریه با اسرائیل با یکدیگر به توافق رسیده‌اند. 
 
روزنامه تایمز اسرائیل به نقل از منابع مطلع اسرائیلی مدعی شده است که ایالات متحده، اردن و روسیه در مورد توافق آتش‌بس در جنوب سوریه با یکدیگر به اجماع رسیده‌اند؛ توافقی که طبق آن شبه‌نظامیان مورد حمایت از سوی ایران بایستی از مرز سوریه با اسرائیل در ارتفاعات جولان عقب‌نشینی کنند. 
 
 
 
خبرگزاری رویترز نیز گزارش داده که مقام‌های امریکایی روز یکشنبه اعلام کرده‌اند که این توافق‌نامه ظاهرا روز شنبه امضا شده است و طبق آن تمام جنگجویان غیر‌سوری از جمله مستشاران ایرانی که از اسد حمایت می‌کنند بایستی مناطق مرزی سوریه و اسرائیل را ترک کنند. 
 
براساس گزارش‌هایی مشابه در کانال ۱۰ و رادیو اسرائیل، مقام‌های مطلع نگفته‌اند که جزئیات این توافق و دوره‌های خروج نیروهای غیر‌سوری و مدت زمان آن چگونه خواهند بود. 
 
تایمز اسرائیل اشاره کرده که مقام‌های اسرائیلی هیچ واکنش سریعی نسبت به این خبر از خود نشان نداده‌اند. پیش از این نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل و اویگدور لیبرمن وزیر دفاع آن رژیم گفته بودند که اسرائیل حضور ایران در جولان در مرز با اسرائیل را تحمل نخواهد کرد. 
 
محمد مومنی سخنگوی دولت اردن نیز تایید کره است که طبق آتش‌بس صورت گرفته جنگنده‌های غیر سوری در منطقه تنش‌زدایی شده قرار خواهند گرفت. او گفته که این توافق گامی اساسی برای پایان دادن به جنگ در سوریه است و به راه‌حل سیاسی برای اتمام جنگ در آن کشور کمک خواهد کرد. 
 
جزئیات نامه محرمانه ترامپ به نتانیاهو/توافق اردن، روسیه و آمریکا به ضرر تهران؟
 
تایمز اسرائیل در این گزارش مدعی است در حالی که تهران و مسکو هر دو حامی اسد هستند اما پوتین قصد دارد به اسرائیل اطمینان دهد که ایران و حزب‌الله موجودیت آن رژیم را تهدید نخواهند کرد. اواخر هفته گذشته نیروی هوایی اسرائیل یک پهپاد را در ارتفاعات جولان سرنگون کرد. 
 
در ارتباط با تحولات منطقه، رسانه‌های اسرائیلی هم‌چنین خبر داده‌اند که ترامپ رییس‌جمهوری امریکا در نامه‌ای محرمانه و شخصی برای نتانیاهو از او به دلیل حمایت اسرائیل از شخص ترامپ قدردانی کرده است. 
 
نشریه اسرائیلی «اروتز شوا» در این‌باره اشاره کرده است که در این نامه از نقش نتانیاهو برای حمایت از ترامپ در جریان برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد قدردانی به عمل آمده و ترامپ وعده داده که همکاری‌ها را با اسرائیل برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران افزایش خواهد داد. 
 
جزئیات نامه محرمانه ترامپ به نتانیاهو/توافق اردن، روسیه و آمریکا به ضرر تهران؟
 
براساس گزارش کانال ۱۰ اسرائیل، نتانیاهو این نامه را نخستین‌بار در دیدار با مقام‌های ارشد حزب لیکود در روز یکشنبه مطرح کرده است. 
 
در این نامه ترامپ از اسرائیل به عنوان «یکی از چند کشوری در جهان» یاد کرده که در ماه سپتامبر از سخنرانی او در مجمع عمومی سازمان ملل متحد حمایت کردند. این شبکه اسرائیلی گفته است که ترامپ خطاب به نتانیاهو نوشته است: «از حمایت شما سپاسگزارم. با هم با ایران مقابله خواهیم کرد».