ترسم که اشک در غم ما پرده دَرشود!

* وحید خدادادی
حوالی ساعات ۲۲ یکشنبه شب، بخش بزرگی از مناطق غرب و جنوب غرب کشور و نیز برخی مناطق شرقی کشور عراق گرفتار زلزله ای شدید شدند که بیش از ۱۵۰ میلیون نفر این رخداد طبیعی خانمان برانداز را حس کردند؛ حادثه ای که هر چه زمان می گذرد، اخبار تلخ تری از جزئیات خساراتش منتشر می شود. این زلزله در ایران تا ساعت ۱۶ روز دوشنبه ۳۹۱ کشته و بیش از ۶۶۵۰ مصدوم داشته است.
استاندار کرمانشاه گفت: طبق هماهنگی صورت گرفته با نماینده ولی فقیه در استان، از روز دوشنبه (۲۲ آبان) سه روز در استان عزای عمومی اعلام می‌شود.
رودبار، بم، هریس و ورزقان و حالا کرمانشاه! رییس مرکز لرزه‌نگاری از وقوع صد ها پس لرزه گزارش می دهد! شدت رانش زمین به قدری بود که استان های همجوار و حتی دور دست هم آثار آن را احساس کردند. از ارومیه در غربی ترین قسمت کشور تا تهران و قم!
زلزله مختص ایران نبود! العالم نوشته است: ساعت ۲۰/۹ دقیقه زمین لرزه شهرهای نجف اشرف، کربلای مقدس و استان های دیگر عراق را لرزاند. قدرت زمین‌لرزه به حدی بود که در بغداد و کویت هم احساس شده است. مرکز زمین‌شناسی آمریکا زلزله ۷.۲ ریشتری در استان سلیمانیه عراق را گزارش کرده است.
شدت زلزله در کرمانشاه باعث می‌شود تا اداره کل اموزش و پرورش استان به دلیل خطرات احتمالی وقوع زلزله تمامی مدارس را در هر دو نوبت تعطیل کند. بیشترین خسارت ناشی از زلزله در مناطق ثلاث باباجانی، جوانرود، سر پل ذهاب و ازگله بوده است.
با گذشت زمان اطلاعات دقیق تر از راه می رسد، مرکز مطالعات زمین شناسی آمریکا می گوید که مرکز زلزله که ساعات دیروقت یک شنبه شب به وقت محلی روی داد در جنوب شهر حلبچه بوده است. مرکز زمین شناسی آمریکا عمق آن را ۹٫۳۳ کیلومتری از سطح زمین اعلام می کند.
به دنبال وقوع زلزله جلسه ستاد مدیریت بحران با ریاست وزیر کشور تشکیل شد. وزیر کشور در این جلسه در تماس با مسئولان اجرائی ذی ربط و استانداران استان‌های غرب کشور هماهنگی‌های لازم را به منظور امدادرسانی سریع انجام می دهد. برق و آب در مناطق آسیب دیده قطع شده و همین موضوع روند آوار برداری را به کندی پیش می برد. شواهد حاکی از آن است که قریب به اکثریت اپارتمان های موسوم به مسکن مهر آسیب کامل دیده اند!
مدیر کل راه و شهرسازی استان کرمانشاه اعلام کرده است: ما در این شهرستان دو پروژه ۵۰۰ واحدی و ۲۵۰ واحدی مسکن مهر داریم که پروژه اول با توجه به قرار گرفتن آن بر روی گسل آسیب جدی دیده‌اند! که این نشان از هوش سرشار و دقت در عمل مسئولان ذی ربط را نشان می دهد و دلیل آشکاری است بر حیف و میل منابع ملی به نام مسکن مهر!
همان‌هایی که روحانی با طرح عنوان کنایه آمیز” ساخت خوابگاه” نام برده بود! همان ساختمان هایی که در راستای هدف کلان و داهیانه بساز و بنداز ساخته و در اختیار اقشار کم درآمد قرار گرفت. همین یک نمایش ضعف سازه این ساختمان های تازه احداث شده، خود به خوبی گواه فاجعه ” هدر دادن منابع کشور” در پروژه ای است که حتی قادر نیست در حد واندازه یک سرپناه و خوابگاه به ساکنان و صاحبان خود سرویس و احساس امنیت و آرامش بدهد! گویا مسئولانی که در حوزه مطالعات مکان یابی طرح مسکن مهر فعالیت داشتند سود بیشتر را فدای انصاف کرده باشند.
مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه از اعزام ۵۰ روانشناس جهت اقدامات بهبودی خبر می دهد! و رئیس جمهور در دستوری معاون اول را مکلف می کند تا از همه امکانات کشور جهت کمک به زلزله زدگان بهره جویند. فرماندهان ارتش، سپاه، نیروی انتظامی در کنار وزرای کشور و بهداشت عازم منطقه می شوند. جهت تسریع در روند کمک رسانی سریعا بین نیروهای ارتش و سپاه تقسیم کار صورت می گیرد! در همین اثنا خیل عظیمی از پیام های تسلیت از سوی مسئولان عالی رتبه کشورهای مختلف صادر می شود! از انگلیس، ترکیه و آلمان گرفته تا افغانستان و جمهوری آذربایجان!
آب شرب منطقه وضعیت مناسبی ندارد و از همین رو امداد رسانان اقدام به توزیع بسته های آب معدنی کرده اند! مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه از آسیب به بناهای تاریخی دژ منیژه، قلعه یزدگرد، عمارت خسرو، کاروانسرای شاه عباسی و چهارقاپی خبر می دهد! در تهران نیز ۶۰۰ تخت بیمارستانی آماده ارائه خدمات درمانی به زلزله زدگان هستند. از اکثر مناطق کشور نیروی کمکی و تجهیزات درمانی و رفاهی به منطقه اعزام می شود. مناطق زلزله زده از بد اتفاق از کم برخوردارترین مناطق کشور هستند و کمبود امکانات بهداشتی و رفاهی در آنجا بیداد می کند. معاون بازسازی بنیاد مسکن کرمانشاه می گوید: در حال حاضر مردم این نواحی به شدت نیازمند چادر برای اسکان موقت و تامین مایحتاج اساسی همچون مواد غذایی هستند.
اینجا غرب ایران است، سرزمین تیشه، بیستون و فرهاد! پریشب اینجا خورشید به افق زلزله غروب کرده است! مادری جنازه فرزندش را از زیر خروارها آوار بیرون کشیده! کرمانشاه را نیازی به تسلیت نیست، فقط امکانات می خواهد، ستاد بحران از بی خانمانی قریب به هفتاد هزار نفر سخن می گوید! مروه خانواده اش را گم کرده! خانواده ای فرزندش را! ترسم که اشک در غم ما پرده در شود!