دکتر آقاپور نماینده شبستر در گفتگو با روزنامه امین: من برای آقای بیگی متاسفم که جلسه را ادامه دادند!

*وحید خدادادی-سرویس سیاسی
از وی خواستم تا حاشیه جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی به عنوان یکی از پرکارترین و کوشا ترین نمایندگان استان با ما به گفتگو بنشیند. بدون لحظه ای درنگ قبول کرد و با پایان جلسه علنی بدون فوت وقت خود را به دفتر کارش در ساختمان مجلس رساند و به گفتگو با ما نشست. مصاحبه اختصاصی روزنامه امین را با دکتر معصومه آقاپور نماینده مردم شبستر و استان آذربایجان شرقی و عضو کمسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی میخوانید:

برای شروع بفرمایید ارزیابی شما از کابینه دوازدهم چیست؟ چرا دولت در پست وزارت سهمی برای زنان در نظر نگرفت؟
-کابینه دوازدهم همین چند روز پیش با رای اعتمادی که مجلس به دو وزیر پیشنهادی نیرو و اموزش عالی داد تکمیل شد. و هنوز در بخش هایی دولت محترم در حال چیدمان مهره های شطرنج است و به تعبیری با علم به همین موضوع قضاوت در مورد عملکرد دولت بسیار زود است و در خوش بینانه ترین حالت حداقل ۲۴ ماه زمان لازم است تا بتوانیم عملکرد کابینه و شخص رئیس جمهور را بررسی و در مورد رفتارهایش ارزیابی صورت دهیم! اما در مورد حضور زنان در پست وزارت من خود یکی از معترضین به این تصمیم بودم و معتقدم زنان همپای مردان می توانند در پست وزارت همچون سایر پست های کلیدی عملکرد موفقی داشته باشند! اما با بخش نامه اخیر آقای رئیس جمهور مبنی بر اینکه همه نهادهای زیر مجموعه دولت را مکلف کرد تا ۳۰ درصد از پست های کلیدی و مدیریتی را در اختیار جوانان و بانوان قرار دهد، عملکرد رو به جلویی بود و جای تقدیر داشت. اخیرا هم دیدیم که زنگنه وزیر محترم نفت یک زن را برای پست قائم مقامی وزارت نفت برگزید و این اتفاق مهم برای اولین بار در کشور ما رخ داده است. حتی در خود وزارت امور خارجه نیز با تدبیر شخص آقای دکتر ظریف تا این لحظه ۵۳ زن مشغول به کار شده اند. و همه این اقدامات نشان می دهد که دولت دوازدهم توجه به زنان را جدی گرفته است.

با توجه به این که در کمسیون اقتصادی مجلس حضور دارید، دلیل اصلی ورشکستگی موسسات مالی و اعتباری را در چه می بینید؟ آیا مجلس و عمدتا کمسیون اقتصادی در خصوص حل مشکل سپرده گذاران اقدامی صورت داده است؟
-بله، همین دیروز آقای لاریجانی جلسه خصوصی با کمسیون اقتصادی مجلس درباره حل معضلات بانک ها و موسسات مالی داشت. جلسه ای که به دلیل اهمیت آن بیش از سه سال به درازا کشید و البته نتایج خوبی به همراه داشت. اولین کار در کمسیون اقتصادی این خواهد بود که مقداری از بدهی دولت به بانک ها را پرداخت نماییم و البته سرمایه در گردش بانک ها را افزایش دهیم تا این ورشکستگی به صورت دومینویی دامن گیر سایر موسسات نیز نشود! از همین رو خبرهای خوبی تا یک ماه آینده در این خصوص خواهید شنید.
اما در مورد علت العلل این اتفاقات باید اشاره کنم که این موضوع رهاورد دولت گذشته است! دولت یازدهم هم برای حل مشکل فوق ابتدا بحث آوار برداری و ریل گذاری را صورت داد. عمده دلیل این اتفاق بخاطر حجم عظیمی از بدهی مالی دولت گذشته به سیستم بانکی است که متاسفانه تسویه نشد و از سویی به دلیل رکود اقتصادی و شرایط نابهنجار اقتصادی مقداری از منابع بانک ها به صورت سرمایه های منجمد درآمده است! و همین موضوع سبب شده است تا بانک ها به سفته بازی روی آورند!

آیا در نهایت دولت دوازدهم موفق به یکسان سازی قیمت ارز خواهد بود؟
-خیر، در شرایط فعلی با وضعیت تحریم ها و کسری بودجه دولت و تنش های سیاسی و همچنین نوسان قیمت نفت و ایضا پرداخت بدهی های دولت در خصوص سر رسید اوراق اسناد خزانه اسلامی قاعدتا این مهم صورت نخواهد گرفت و این شرایط زمینه مناسبی برای یکسان سازی نرخ ارز فراهم نکرده است.

ابر چالش های اقتصادی ایران از نگاه شما به عنوان عضوی از کمسیون اقتصادی مجلس چیست؟
۱-مالیات، در واقع هم نحوه پرداخت و هم نوع قانون های حمایتی از تولید باید کاملا بازنگری شود.
۲- حل مسئله FATF و ارتباط بانک های داخلی با بانک های خارجی و مبادله پول از طریق سیستم بانکی و ایجاد شعب بانک های خارجی در ایران.
۳-ارزیابی مجدد مناطق ازاد و ویژه اقتصادی با شاخص های جدید و حذف مناطق بدون عملکرد و اضافه نمودن مناطق ازاد و ویژه اقتصادی که دارای پتانسیل لازم هستند.
۴-جلوگیری از قاچاق ارز و کالا با آمایش اطلاعات دقیق و تصویب قوانین مشوق و افزایش صادرات کالاهای غیر نفتی و محصولات شرکت های دانش بنیان.
۵- افزایش نقش زنان در توسعه اقتصاد روستایی، زیرا این اقتصاد می تواند فقر را محو کند و انسان های توانمند را به جامعه تحویل دهد و این امکان پذیر است. زنان ریشه های درخت توسعه و رشد اقتصادی هستند و تا زمانی که بستر لازم برای رشد ریشه ها وجود نداشته باشد انتظار درخت تنومند با شاخ و برگ و محصول پر بار امکان پذری نیست.
۶-استفاده از پتانسیل سرمایه های ایرانی خارج از کشور و آشتی سرمایه گذار داخلی با سرمایه گذاران ایرانی خارج از کشور با اقدام عملی بدون شعار زدگی (روش مودی)

علت بحران در حوزه صنعت استان آذربایجان شرقی را چه می دانید و شرایط برون رفت از آن چگونه ممکن خواهد بود؟
-بحران حوزه صنعت در استان آذربایجان شرقی یک شبه به وجود نیامده است که بشود آن را یک شبه حل کرد! قطعا باید برای تبیین وضعیت فعلی و چرایی آن باید تحولات و تصمیمات یک دهه اخیر را مورد بررسی و تحلیل کارشناسی قرار داد. البته بخشی از آن را باید در تعصبات مردمی و بینش اقتصادی فعالان حوزه اقتصاد در منطقه یافت. از سویی متاسفانه در ۱۲ سال اخیر به بخش صنعت کم توجهی شده است و همین امر باعث شده است تا امروز با شرایطی روبرو باشیم که صنعت استان هم به بازنگری در نحوه تولید و به بازنگری در تکنولوژی کارخانجات نیازمند باشد و این دو لازم و ملزوم یکدیگرند و باید توامان آن ها را انجام داد. به اعتقاد بنده همه باید نقش خود را در این خصوص درست انجام دهند! من نماینده باید در تخصیص بودجه تلاش و دقت نمایم و مدیران اجرایی در تغییر رویکرد ها و نگاهی نو به این حوزه و البته مردم نیز با اعتماد به دولت! تا دست در دست هم بتوانیم این مشکل را حل کنیم. در این استان صنعت سنتی قدیمی جوابگوی نیازهای فعلی و خروج از رکود نخواهد بود! چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید. در وضعیت فعلی صنعت آذربایجان در حال حاضر واقعا جایی برای نفس کشیدن وجود ندارد!
اما در بخش بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط دولت موفق عمل کرده است، بخصوص در حوزه صنایع غذایی! علت آن هم بازار سنجی و مشتری مداری و البته تولید سهم بازار کشورهای همسایه بوده است. بقیه صنایع هم باید چنین دیدگاهی داشته باشند یعنی کالاهایی تولید کنند که رقابت پذیر باشد! یعنی هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ قیمت و مشتری مداری و تعیین بازار هدف صحیح، موفق عمل کنند.

بعد از لغو مناظره آقایان پزشکیان و بیگی حرف و حدیث های زیادی پیرامون این موضوع شکل گرفت و رسانه های اصولگرا این گونه در افکار عمومی شرایط را پیش بردند که در واقع این اقدام به نوعی فرار از برزخ مناظره بود، با توجه به اینکه شما هم در جلسه حضور داشتید نظرتان در این خصوص و این ادعاها چیست؟
-ما و در واقع شخص آقای دکتر پزشکیان در این خصوص تابع نظر آیت الله آل هاشم بودند و گرنه برای این مناظره هم بنده و هم شخص آقای پزشکیان امادگی کامل داشتیم. اما از آنجایی که باید همه ما تابع نظر رهبری باشیم و ایشان هم نماینده رهبری در استان هستند بی اعتنایی به نظر ایشان شایسته نبود. و من برای آقای بیگی متاسفم که جلسه را ادامه دادند! وقتی ادعا داریم که سرباز ولایت هستیم باید این ادعا را در عمل ثابت کنیم.

در کل عملکرد مجموعه نهادهای ذیربط را در خصوص آمادگی استان برای رویداد تبریز ۲۰۱۸ تا چه حد می دانید؟ آیا در این باب موفق بوده ایم؟
-راننده این ماشین تازه عوض شده است(استاندار محترم) اما با تعاملی که مجمع نمایندگان با مسئولین کشوری و مسئولین استانی دارند انشاالله آنچه در لیاقت هر ایرانی و ایران است در تاریخ ۱۰/۱۰/۱۳۹۶ اتفاق بیفتد.

استان ما از چه فرصت ها و پتانسیل های ویژه برخوردار است که می شود روی آن ها مانور داد؟
-برای درک این فرصت ها و بوجود اوردن انها ابتدا باید دیدگاه هایمان را عوض کنیم. همانطور که امروز دیدگاه جوانان در قرن ۲۱ تغییر کرده است و در نتیجه فرصت ها هم باید بر اساس این دیدگاه ها پیش برود. از نظر بنده به عنوان یک اقتصاد خوان اولین اقدامات ذیل می تواند در این خصوص صورت گیرد:
۱- تقویت صنایع غذایی
۲-اقتصاد سلامت گردشگران
۳-اقتصاد گردشگری
۴-اقتصاد دیجیتال و فن آوری اطلاعاتی و دانش بنیان

به عنوان سوال آخر، از آن جهت که جنابعالی به جد پیگیر بحث انتقال آب ارس به دشت شبستر بودید، اخیرا عنوان شد که این انتقال صورت نخواهد گرفت چنین موضوعی اگر صحت دارد دلیلش چیست؟
-تقریبا تمام کارهای کارهای مربوط به انتقال انجام شده است، انشاالله با هماهنگی هایی که با آقای اردکانیان وزیر جدید انجام شده است مرحله فاینانس و عملیاتی آن به زودی اتفاق می افتد. قسمت اعظم کار از ۱۶/۰۹/۱۳۹۵ تا ۲۷/۰۶/۱۳۹۶ صورت گرفت که جا دارد از زحمات سایر عزیزان هم در این خصوص از جمله آقای پزشکیان، چیت چیان و شخص دکتر جهانگیری تشکر نمایم. ادعاها در مورد لغو انتقال اشتباه است و با توکل بر خدا حتما پیگیر این انتقال خواهم بود.
ممنون از اینکه در این گفتگو شرکت کردید.