تفاوت ادبیات  یک حقوقدان با یک بازاری!

انتظارها به سر رسید! عقربه‌های ساعت روی هشت و بیست دقیقه آرام گرفته و خیال تیک‌تاک ندارد و کمی آن‌طرف‌تر قرار است اتفاقی بیفتد از جنس برجام! همه منتظرند! حتی همان بقال معروف سر کوچه محمود! همین چند روز پیش در سرمقاله‌ای تحت عنوان کلاه بی‌سر آمریکا که در این ستون چاپ شد و به موضوع برجام و سخنرانی پرزیدنت ترامپ اختصاص داشت گفته بودیم که آمریکا در قبال برجام عملاً مستأصل است و قطعاً از این قرارداد خارج نخواهد شد و قرار نیست اتفاق جدیدی بیفتد. این غرولندها هم صرفاً برای بستن دهان شیوخ میلیاردر منطقه و ایضاً رژیم صهیونیستی است. هر قدر که دیگران مضطرب و نگران بودند، ما آرام بودیم. اساساً برهم زدن یک قرارداد بین‌المللی که در شورای امنیت سازمان ملل هم تایید شده نیازمند فراهم کردن ساز و کار حقوقی آن است.
سخنرانی با مروری بر تاریخ انقلاب از سوی ترامپ آغاز می‌شود! البته چاره‌ای هم جز این نداشت هم اطلاعاتش از تاریخ ناقص بود و هم صبغه تمدنی‌شان در همین عصر معاصر خلاصه می‌شود این ما هستیم که تاریخی به بلندای چند هزار سال داریم! ما اقلاً در این فقره دست پیش داریم و تازه به دوران رسیده نیستیم.
ادامه سخنرانی با اتهامات واهی همراه است، حمله به یک نهاد نظامی که جایگاه آن در قانون اساسی یک کشور معلوم و وظایف آن نیز مشخص است. هر قدر که جلوتر می‌رویم یک احساس درونی می‌گوید انصافاً این متن را باید نتانیاهو یا همین ملک سلمان خودمان نوشته و ذیق وقت اجازه ویرایش آن را نداده است. عذابی که شهروندان آمریکایی از داشتن این پوپولیست می‌کشند انصافاً الیم است. از قدیم گفته‌اند که به دریا رفته می‌داند مصیبت‌های طوفان را!
از تاریخ پر غرور ما می‌گوید، سیاستی نخ‌نما که می‌خواهد مثلاً میان ملت و دولت انشقاق ایجاد کند! زهی خیال باطل که بخشی از تاریخ پر غروری که مو طلایی آمریکایی از آن سخن می‌گوید دکتر مصدق است. همانی که دولتش با دسیسه‌ها و دلارهای هم‌وطنش آیزنهاور ساقط شد! همان طور که اشاره کردیم اطلاعات تاریخی‌اش ناقص بود! جلوتر که رفت گاف بزرگ را داد! استفاده از اصطلاح جعلی خلیج ع ر ب ی چهره واقعی او را نشان داد! حالا دیگر مطمئن شدیم که شیوخ منطقه در متن سخنرانی دست برده‌اند! به تعبیر روحانی اقلاً از ملوانانی که در خلیج‌فارس خدمت کرده‌اند اسامی صحیح را یاد می‌گرفت خیلی بهتر بود! در همین لحظه یکی که ذوق بسیار داشت کارنامه تحصیلی او را رو کرد. جغرافیا را با تک‌ماده قبول شده و در حقوق بین‌الملل از تبصره استفاده کرده است! بهتر است بندی در قانون انتخاباتی ایالات متحده آمریکا قید شود به این مضمون که روسای جمهور اقلاً امتحان ورودی داشته باشند و نقشه خوانی بلد باشند! با دلارهای نفتی اعراب که نمی‌شود که به تاریخ دهن کجی کرد! سخنرانی دیشب نشان داد که به‌صورت فورس ماژور لازم است در برگه انتخاب واحد رئیس جمهور ترامپ به عنوان پیش‌نیاز دو واحد درسی جغرافیا و حقوق بین الملل لحاظ شود.
هر قدر که بلندتر و آسیمه تر حرف زد همان قدر استیصالش بیشتر نمایان شد. نه از برجام خارج شد! و نه توانست سپاه پاسداران را در لیست گروه‌های تروریستی قرار دهد! در مورد بند اول نهایتاً آن را به کنگره وا‌گذاشت و در مورد بند دوم هم به تحریم سپاه پناه برد! نهایتاً برجام زنده ماند! هنوز نفس می‌کشد، عمیق‌تر و مقتدرتر! انصافاً پاتکی که موگرینی به تک ترامپ زد ستودنی بود! محور حقارت اقلاً در این فقره آقای پرزیدنت بود! گل سر سبد حرف‌هایش همان بود که گفت: رئیس جمهور امریکا اختیارات زیادی دارد، ‌ولی لغو برجام از اختیاراتش نیست
متعاقب این سخنان روحانی هم پشت تریبون قرار گرفت. لحن گفته‌هایش ما را یاد سخنرانی هایش در موسم انتخابات انداخت! مقتدرانه و از موضع بالا با حفظ ادب سیاسی و قانون محور! نحوه ادای تکرار در سخنرانی روحانی از نکات جالب توجه بود. چه لذتی دارد رئیس جمهور خوب حرف بزند! رأی ۲۹ اردیبهشت کار خودش را کرده بود! تفاوت سخنرانی ترامپ با روحانی تفاوت ادبیات یک بازاری با یک حقوقدان بود! و دست مریزاد به تیم مذاکره کننده هسته‌ای! انصافاً دیروز همه دیدیدم شاهکار وزیر ۲۴ عیار را! بقول عادل چه می کنه این ظریف!
وحید خدادادی