در جمع ایرانیان مقیم آمریکا؛ روحانی:به تجاوزگر حقوق ایران در برجام پاسخ مقتضی و مناسب می دهیم

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی شامگاه یکشنبه به وقت محلی در جمع نخبگان و فرهیختگان ایرانی مقیم آمریکا، افزود: بسیار برای من و هیات همراه خوشحال کننده است و افتخار می کنیم که امشب در محضر شما ایرانیان عزیز که از سراسر گیتی و به ویژه در آمریکا همواره به یاد وطن، منافع وطن و فداکار در راه ایران عزیز و سرزمین خود بوده اید و هستید.
وی ادامه داد: مردم ایران در مقاطع حساس و مختلف همواره افتخار آفرین بوده اند و در انتخابات اخیر ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا بدون اغراق حماسه بزرگی را آفریدند.
روحانی ادامه داد: در طول ۳۹ سال گذشته مردم در همه انتخابات ها حضور گسترده و چشمگیری داشته اند اما در انتخابات اخیر، شور و شعف دیگری بود. در همه استان ها، حضور و نشاط مردم به ویژه جوانان و بانوان در سراسر کشور، حضور فوق العاده ای بود.
رئیس جمهوری با یادآوری اینکه رقبای مختلف، حامیان مختلفی در سراسر کشور داشتند، افزود: همه مردم آزادانه از کاندیدای خود دفاع، شعارهای مورد نظر خود را اعلام و آنچه مطالبه آنها بود را با صدای رسا اعلام کردند و مردم با حضور ۷۳ درصدی در انتخابات شور و شعفی به تاریخ افتخارات کشور افزودند.
روحانی ادامه داد: حضور انبوه مردم در پای صندوق های رای نشان از آن داشت که ملت ایران سرزنده است و به سرنوشت خود و کشورش علاقمند می باشد و برای سرنوشت خویش و نسل های آینده از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.
رئیس جمهوری تصریح کرد: همچنین برگزاری مراسم تحلیف با حضور ۱۰۵ هیات خارجی به عنوان یک حضور کم نظیر در تاریخ ایران و اینکه بیش از نود و چند کشور و تعدادی از سازمان های بین المللی و بعضی از هیات ها از چند وزیر و معاونان حضور داشتند، همگی به معنای آن است که جامعه جهانی به ملت، انتخابات و حضور مردم ایران احترام می گذارد.
روحانی گفت: مردم ایران در طول ۴ سال دولت یازدهم در کنار دولت، تلاش های بی نظیری را انجام دادند، در سیاست خارجی با تلاشی که برادران بسیار عزیزم ظریف، عراقچی، تخت روانچی و سایر اعضای هیات داشتند، توانستند در تاریخ سیاست خارجی کشور به دنیا نشان دهند که ایرانیان همانطور که در صحنه فرهنگ، علم و دفاع پیشتاز بوده اند، در سیاست خارجی هم می توانند به خوبی با زبان و منطق قابل قبول از حقوق ملت خود دفاع کنند.
روحانی افزود: برجام در تاریخ سیاسی منطقه و جهان همواره زنده خواهد بود، چه دولت فعلی آمریکا خوشحال باشد یا نگران، برجام یک توافق چند جانبه با حمایت قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است. برجام برای صلح و امنیت جهانی به عنوان یک یادگاری است که به جهانیان اعلام کرد، مسائل پیچیده بین المللی پای میز مذاکره قابل حل و فصل است. ملت ایران به جهانیان ثابت کرد هیچ گاه دروغ نگفته و نخواهد گفت و همواره بر عهد خود پایبند است.
رئیس جمهوری ادامه داد: خارج شدن از برجام به معنای زیر پاگذاشتن یک تعهد روشن سیاسی یک دولت است. این برای کسی افتخار نیست. ایرانیان در طول تاریخ همواره بر عهد خود استوار بوده اند. همان طور که دین و آیین ما توصیه کرده است که به عهد خود مراعات کنیم و فرهنگ ایرانی آموخته است، پای این عهد خواهیم ماند تا زمانی که طرف مقابل خود به عهد خود پایبند باشد.
روحانی تاکید کرد: هیچ گاه آغازگر نقض توافق بین المللی نخواهیم بود اما اگر طرف مقابل بخواهد برابر حقوق مردم ایران تجاوزگر باشد، حتما طرف ایران پاسخ مقتضی و مناسب خواهد داد.
رئیس جمهوری از همه ایرانیان از جمله ایرانیان مقیم خارج خواست برای ساختن ایرانی آبادتر و افتخارآفرین تر در عرصه جهانی، دست در دست یکدیگر بدهند و بکوشند.
روحانی گفت: برای ساختن ایران اسلامی به همه ایرانیان سراسر گیتی نیازمندیم و همه ایرانیان که دلداده ایران و عاشق وطن خودشان هستند باید در آینده ایران سهم داشته باشند. ایران از آن همه ملت ایران است و هیچکس در ایرانی بودن، نمی تواند بگوید من از دیگران ایرانی تر هستم.
رئیس جمهوری تاکید کرد: همانطور که ایرانیان مقیم خارج همپای ایرانیان داخل، برای تعیین سرنوشت آینده کشور در پای صندوق های رای انتخابات پر شور ۲۹ اردیبهشت حضور یافتند و افتخارآفرینی کردند، اکنون نیز باید در پای صندوق تعامل با دانشگاه ها، پارکهای علمی و فناوری و بخش های اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاری حضور یابند.
وی اظهارداشت: ایرانیان مقیم خارج می توانند در تعامل فرهنگی، علمی و فناوری، برای سربلندی ایران تلاش کنند.
دکتر روحانی با بیان اینکه ‘آنچه ما از شما ایرانیان عزیز می خواهیم این است که سهم خودتان را برای پیشرفت ایران بیش از پیش افزایش دهید’ ، گفت: ایرانیان مقیم خارج سفیران فرهنگی، علمی، اقتصادی و سیاسی ملت ایران هستند و شما همانطور که در حمایت از برجام در آمریکا تلاش کردید، امروز هم می توانید برای منافع ایران و حقوق مردم ایران تلاش کنید.
وی افزود: امروز در شرایط بسیار بهتری در دولت دوازدهم هستیم. دولت تازه نفس با حمایت مردم گام های بانشاط تری در همه زمینه برخواهد داشت. امروز در زمینه روابط با جهان و در زمینه اقتصادی شرایطی به مراتب بهتر از دیروز داریم.
دکتر روحانی به ارائه اعتبارات گسترده از سوی کشورهای اروپایی، چین و کره جنوبی به ایران اشاره کرد و افزود: ایران در مسیر پیشرفت و تعالی خواهد بود. برای پیشرفت کشور، سهم ایرانیان خارج همواره سهم ارزشمندی بوده است و آمارها نشان می دهد که در یکسال گذشته بیش از ۵۰۰ نفر از تحصیل کردگان ایران در ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا به ایران بازگشته اند که بخش عمده این رقم از آمریکا بوده است.
دکتر روحانی با بیان اینکه ایران تنها نقشه جغرافیایی سرزمین ما نیست و هر جا که ایرانیان جمع می شوند آنجا ایران است، خطاب به ایرانیان مقیم آمریکا گفت: شما در حمایت از برجام در آمریکا تلاش کردید و امروز هم می توانید برای منافع ایران و حقوق مردم ایران تلاش کنید. لابی اصلی ملت ایران در آمریکا، شما ایرانیان فرهیخته و سربلند هستید.
پیش از سخنان رئیس جمهوری ، دکتر نفیسی و خانم دکتر ارفع نیا از ایرانیان مقیم و همچنین دکتر خوشرو نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل متحد سخنانی کوتاه ایراد کردند.