روحانی: دکتر ظریف در دنیای سیاست یک برند و چهره جذاب است

رئیس جمهور با حضور در مجلس از وزرای پیشنهادی خود دفاع کرد.

گزیده سخنان روحانی در زیر می آید:

دولت و مجلس هر دو بار سنگین انجام مطالبات ملی این مردم رشید را بر دوش داریم

راه صاف و ساده‌ای پیش روی ما نیست. برای دنیا هم مسیر حکمرانی ساده و هموار نیست تا چه رسد به ما در این منطقه پرآشوب و مشکلاتی که از گذشته برای همه ما باقی مانده است.

همه بودجه ما حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان است، هر چند در بودجه رقم بیشتری پیش‌بینی شده است.

درآمد حاصله ما حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان است. ۴۰ هزار میلیارد تومان در سال گذشته برای صندوق‌های بازنشستگی دادیم در حالیکه خود صندوق باید متکفل می‌بود.

صندوق‌های ما هم علاوه بر خزانه خالی بود. هیچ صندوقی امروز قادر نیستند به تعهدات خود عمل کنند. بالای ۴۰ هزار میلیارد تومان برای یارانه نقدی می‌دهیم. ۶۰ هزار میلیارد تومان هم سهم صندوق توسعه است.

این ۱۴۰ هزار میلیارد تومان و نصف درآمد است. اگر بدهکاری به دولت به بخش‌های مختلف را حساب کنیم چیزی باقی نمی‌ماند.

در این شرایط سخت، دولت و مجلس تصمیم گرفتند به مردم خدمت کنند. گاه باید به منطقه و جهان هم کمک کرد. این توفیق بزرگی است. اینکه رای اعتماد می‌دهید یعنی ما با هم کاری را شروع کرده‌ایم.

بهترین از این افراد در تلاش خود پیدا نکردیم. البته رای با شماست.

گرچه از برخی جاها در قانون اساسی اینطور برمی‌آید که یک‌جا به وزرا رای داده شود ولی آیین‌نامه رای به تک‌تک وزرا را پیش‌بینی کرده است.
امید ما این است هر چه سریع‌تر دولت کارش را شروع کند.

نمی‌توان گفت به این وزیر رای ندهیم که وزیر قوی‌تری بیاید. ممکن است اما مصالح و مفاسدش را باید در نظر گرفت.

شاید اولویت ما سرعت در کار باشد. برای اولین بار بود که رهبر انقلاب در سخنرانی‌ها و خطبه‌های نماز عید فطر امسال تاکید کردند هر چه سریع‌تر دولت تشکیل شود. قبل از آنکه بیاییم برای نماز، خدمت آقا بودیم فرمودند کی دولت را تشکیل می‌دهید؟ گفتم خیلی مانده تا تحلیف. تاکید کردند که دولت زودتر تشکیل شود. چرا؟ برای اینکه ما وظایف بسیار سنگینی پیش رو داریم و باید کشور را متحول کنیم.

در طول ۵ سال قبل از دولت یازدهم آمار اشتغال خالص صفر بود و همه بار به دوش دولت یازدهم افتاد. این که در یک سال بیش از ۶۰۰ هزار نفر اشتغال خالص داشته باشیم کار کمی نیست ولی با توجه به نیاز کشور و برنامه ششم عقبیم.

تقریبا ۱۲ سال از چشم‌انداز گذشته است. ما باید گام‌های بلندی برداریم. دوران جهش است. قبلا در قفل‌شده تحریم جلویمان بود. حالا که باز شده است. برخی می‌خواهند همان جای اول بایستند. باید از جایی که محترمانه ایستادید تکان بخورید.

ما برای نفت و گاز ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه می‌خواهیم. الان بیش از ۱۰۰ میلیارد آماده است.

چرا یک شبکه اجتماعی ایرانی وقتی کاربرانش می‌رسد به یک میلیون نفر هنگ می‌کند اما نمونه خارجی آن ۱۰۰ میلیون کاربر را تحمل می‌کند؟ این یعنی نیاز به تکنولوژی داریم.

یکی از بزرگترین وظایف وزارت خارجه ما در این دوره فعالیت اقتصادی است. اولا وزیر خارجه باید کنار برجام بایستد و نگذارد آمریکا و دشمنان ایران پیروز شوند. کسی که سینه‌ سپر می‌کند جلوی برجام، قهرمان میدان مبارزه در برابر استکبار است. برخی به آمریکا کمک می‌کنند.

نمی‌توانیم در شرایط امروز برای پیشرفت به سمت سعی و خطا برویم. ۴۰ سال گذشت. سن همه ما اول انقلاب کم بود. ما که سن‌بالا بودیم ۳۰ سالمان بود. امروز از ما پذیرفته نیست.