جنگ زرگری ترامپ  و کره شمالی!

پس از تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه کره شمالی بر سر ادامه برنامه هسته‌ای، پیونگ یانگ اعلام کرد با اقدامی “هزار برابر بدتر” این تحریم‌ها را تلافی خواهد کرد! اکنون ترامپ اعلام کرده اگر کره شمالی به تهدید کردن آمریکا ادامه دهد، با “آتش و خشمی که دنیا به خود ندیده” با آن‌ها برخورد خواهد کرد، اکنون باید دید رهبر کره شمالی چگونه روی دست تهدید اخیر ترامپ بلند شود؟ به نقل از رویترز متیس وزیر دفاع آمریکا اظهار داشته که اقدامات حکومت جمهوری دمکراتیک خلق کره به طرز بی‌شرمانه‌ای برتری‌جویانه است! و اگر چنین روندی ادامه داشته باشد به پایان حکومت این کشور منجر می شود! مروری اجمالی در احوال گذشته نشان می‌دهد این ادعاها پربیراه نیست! یوگسلاوی به عنوان چهارمین قدرت نظامی اروپا بعد از کش و قوس‌های میلوشویچ با کاخ سفید برای همیشه از صحنه جغرافیای جهان حذف شد و امروز ما با تجزیه این کشور و دولت‌های کوچکی همچون صربستان و مونته نگرو سر و کار داریم. در سال‌های بعد هیاهوهای صدام و تقابل وی با بوش پسر نهایتاً منجر به برچیده شدن نظام بعثی عراق و باز چند پارگی این کشور شده و هنوز بعد از گذشته بیش از یک دهه از زمان حمله نظامی آمریکا به عراق این کشور هنوز رنگ آرامش به خود ندیده و در جدیدترین اتفاقات در چند سال گذشته با پدیده تروریستی به نام داعش دست و پنجه نرم می‌کند. همین دو مورد کافی است تا متوجه باشیم تقابل مستقیم با این کشور و فریاد هل من مبارز! چه نتایجی به دنبال خواهد داشت. تهدیدات کره شمالی در سال‌های اخیر دنباله دار بوده اما همچنان که پیداست آش تا اینقدر هم شور نبوده است و همین یکه تازی‌های چند وقت اخیر سبب شد متیس در گفتگوی فوق بحث حضور هزار و ۵۰۰ سرباز در کره جنوبی و ایضاً ۵۴ هزار نیرو در ژاپن را به مقامات پیونگ یانگ یادآوری کند و در دولت اوباما نیز که سیاست‌های تازشی کره شمالی شدت گرفته بود جان کری وزیر وقت امور خارجه عازم سئول شد و در جواب سؤال رسانه‌ها مبنی بر تهدید اتمی آمریکا از سوی این کشور با تبسمی جواب داد: در آن صورت کشوری به این اسم از صحنه حغرافیای جهان حذف خواهد شد. هر چند پیونگ یانگ معتقد دلایل سقوط کشورهایی از این قبیل مجهز نبودن به سلاح‌های اتمی است و از این رو روز به روز بر تعداد این سلاح‌ها می‌افزاید. اظهارات تیلرسون هم نشان می‌دهد آمریکا بعید می‌داند با افزایش تحریم این کشور را از سرکشی باز دارد.
روابط حسنه چین با آمریکا در دوران اوباما روند تقابل این دو کشور را به حداقل رسانده بود، اما از شواهد چنین بر می‌آید که مواضع تند ترامپ در مورد مبادلات اقتصادی با چین خصوصاً در جریان انتخابات ریاست جمهوری این کشور و همچنین اختلافات روزافزون روسیه با آمریکا سبب شده است تا در اظهارات چند وقت اخیر کره شمالی تغییراتی حاصل شود و به اصطلاح عامیانه گویا این کشورها از سیاست هندوانه زیر بغل گذاشتن بهره می‌جویند تا به این طریق روح سرکش ترامپ را رام کنند و نهایتاً وی مجبور شود برای حل بحران کره دست به دامن چینی‌ها شود و آنجاست که چین منافع اقتصادی خود را بر آمریکا تحمیل نماید.
از طرفی بزرگترین عامل توجیه حضور پر بار نظامی ایالات متحده آمریکا در شرق آسیا وجود کره شمالی و بهانه حفظ امنیت کشورهای منطقه از جمله ژاپن و کره جنوبی است. بنابراین به نظر می‌رسد برخی مشکلات اقلاً در کوتاه مدت خیال تمام شدن ندارد و وجود برخی دولت‌ها برای برخی توجیهات ضروری است. هر اقدامی علیه این کشور منوط به بهانه‌های جدید برای حضور در منطقه است! و البته معاملات پشت پرده ابرقدرت‌ها! و اینکه کره شمالی کی روی میز بازی رو خواهد شد؟ خواسته‌های چین و روسیه از آمریکا برای بازی کردن این برگ چه خواهد بود؟ هر چند گاهی نیز چنین به نظر می‌رسد ترغیب کره به رفتارهایی از این قبیل تعمداً صورت می‌گیرد با توجه به آنکه ترامپ نشان داده رفتارهایش حساب و کتاب ندارد، به نوعی این تهدیدات ترغیب آمریکا از سوی ابرقدرت‌های زاویه دار برای آفریدن ویتنامی دیگر یا حداقل سرگرم کردن این کشور به یک جنگ
پر هزینه است!
کره موشک آزمایش می‌کند. آمریکا تحریم می‌کند. کره قسم می‌خورد انتقام بگیرد. آمریکا این تهدیدات را غیرقابل‌تحمل می‌خواند. کره موشک دیگری آزمایش می‌کند. و آن‌وقت چه؟ اینجاست که لفاظی به استراتژی می‌رسد. اما معلوم نیست که پشت “آتش و خشم” ترامپ استراتژی وجود داشته باشد؟!
سیاست خارجی ایالات متحده مملو از جنگ‌های پوچ، تراژیک و به شدت ویران کننده‌ای است که جز دنبال کردن برخی لایه‌های گمراه دستگاه تبلیغات رسمی، هیچ هدف واقعی نداشته‌اند. جز این چگونه می‌شود گرفتار شدن‌های بی فایده و پرهزینه آمریکا در ویتنام، عراق، سوریه، افغانستان، لیبی، یمن و چندین نزاع دیگر را توجیه کرد؟
مرور زمان نشان خواهد داد که آیا آمریکا به سلامت از این مهلکه عبور خواهد کرد یا ترامپ آینده‌ای جدید برای این کشور ترسیم خواهد کرد!؟
وحید خدادادی