امیدوارم روزی به اعتصاب، انتقاد و راهپیمایی به دیده فرصت بنگریم!

اتفاقاتی که در کشور ما رخ می دهد اگر کار کارشناسی صورت گیرد عمدتا ریشه در بیکاری دارد،
به گزارش خبرنگار اعزامی روزنامه امین محسن رحیمیان که در جمع اصحاب رسانه و د ر حاشیه بازدید از کارخانه فولاد ظفر بناب سخن می گفت افزود: سیستم حاکمیتی اگر به نتیجه برسد که موانع تولید را کنار بگذارد شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود. ملت ما ملت بردباری هستند و شریف، از سویی معتقدم آزادی به شکل مدون باشد و خود سانسوری کنار برود یقینا در کشور ما فساد کاهش می یابد، من امیدوارم نگاه ما در داخل به پدیده هایی مثل اعتصاب، راه پیمایی و انتقاد امنیتی نباشد و به دیده فرصت بنگرند. وی گفت: این مجموعه برای ۶۵۰ نفر به صورت مستقیم و برای دو هزار نفر به صورت غیر مستقیم اشتغال زایی ایجاد کرده است که این امر پیرو سخنان مقام معظم رهبری در حوزه ایجاد اشتغال می‌باشد. مدیر فولاد ظفر بناب خاطر نشان ساخت: به عقیده بنده بعضی مدیران فعلا با کلمه مدیریت بی گانه هستند. هیچ گاه واگذاری صنایع به بخش خصوصی با هدف اصلی اش انجام نشده است. یک قسمت فولاد مبارکه اصفهان نیز به بخش خصوصی واگذار شده بود. مگر فولاد مبارکه سود دهی ندارد؟ بنابراین یکی از دلایلی که منجر به تحقق نیافتن خصوصی سازی واقعی و مواجه شدن تعداد زیادی از واحد های صنعتی با شکست شده، دقت نکردن به امر شایسته سالاری است.
رحیمیان به موانعی که بر سر راه صادرات محصولات فولادی دارد اشاره کرد و گفت: یک قسمت صادرات محصولات به سیاست های دولتی مرتبط است؛ رایزنی هایی که مسئولین دو کشور با همدیگر ارتباط برقرار می کنند.
وی تاکید کرد: ما راغب به صادرات هستیم، اما برخی عوامل موانع صادرات هستند و لازم است تا سریعا این موارد رفع شود. ما در داخل کشور به لحاظ بازاریابی هیچ مشکلی نداریم اما لازم است تا دولت بستر لازم را برای صادرات محصولات با کیفیت فراهم و تشویقات صادراتی را سهل سازد چون گردش مالی در کارخانجات بسیار مهم و حیاتی است.
مدیر مجتمع فولاد ظفر بناب با اشاره به موارد متعددی از مشکلات مربوط به تولید و انتقاد از اخذ سودهای کلان از تولید کنندگان توسط بانک ها ادامه داد: مشکلات متعددی، تولید داخلی را تهدید می کند و به عنوان مثال تا زمانی که سیستم بانکی کشور اصلاح نشود و بانک ها فقط و فقط به فکر دستیابی به منافع اقتصادی خودشان باشند وضعیت تولید روز به روز بدتر و بدتر می شود.
رحیمیان اذعان داشت: انتظار داریم دولت محترم در کنار حمایت تسهیلاتی از واحدهای تولیدی و صنعتی مشکل دار، مشوق هایی را نیز برای واحدهایی که علی رغم وجود مشکلات فراوان خودشان را سرپا نگه داشته اند بیندیشد تا آن هایی که به خاطر مالیات های سنگین، قدم در حوزه تولید نمی گذارند تشویق به کارآفرینی شده و وارد حوزه ارزشمند و خطیر تولید شوند.
وی هزینه های بانکی را نصف هزینه های نیروی انسانی اعلام کرد و گفت: این موضوع یکی از اصلی ترین و اساسی ترین موانع تولید است. یکی از مهم ترین اقداماتی که باعث تشویق به حضور در حوزه مهم و حساس تولید می شود، کاهش مالیات کارخانجات فعال است. در صورت تحقق این مهم، سایر تولید کنندگان نیز تشویق می شوندکه علاوه بر گام نهادن در فعالیت های تولیدی و صنعتی، توجه ویژه به امر کیفیت کالاهای تولیدی را سرلوحه اهداف خود قرار دهند.
رحیمیان با بیان اینکه یکی از موارد بسیار مهمی که به تولیدات صنعتی آسیب می رساند، جدایی دانشگاه ها از صنعت است، تصریح کرد: بنده از زمانی که مدیریت این مجتمع را بر عهده داشتم، با دانشگاه تبریز، مراغه، بناب قرار داد بستیم تا اساتید و دانشجویان طی بازدید از مجتمع فولادی، مشکلاتی که در خصوص خط تولید بود را بررسی و راهنمایی کنند و طی نامه ای به دانشگاه تبریز، خواستار اعزام پایان نامه های دانشجویان دکتری و فوق لیسانس به این مجموعه شدم تا ایرادات این کارخانه را ارائه دهند و تمامی هزینه هایشان را متقبل می شوم.
وی در ادامه سخنان خود از در نظر گرفتن جایزه برای کسانی که بتوانند ایرادی برای محصولات این کارخانه پیدا کنند خبر داد و تصریح کرد: در سال ۹۵ برای مشتریانی که بتوانند ایرادی از محصولات و رفتار کارکنان این کارخانه پیدا کنند جایزه در نظر گرفته ایم.
رحیمیان افزود: قابل درک نیست با وجود تعداد زیادی از فارغ التحصیلان حوزه صنعت، هنوز در زمینه تولیدات و چرخه صنعتی با مشکلات متعددی روبه رو باشیم! چون متاسفانه دانشگاه فقط بر روی دانش تئوری تمرکز داشته و دور از هرگونه دانش عملی است.
وی ادامه داد: وزیر تجارت عراق در نمایشگاه اربیل از ما درخواست صادرات را مطرح کرد اما به دلیل فراهم نبودن بسترهای لازم این اتفاق رخ نداد و دولت باید با افزایش تشویق صادراتی از جمله دریافت سریع ارزش افزوده که برای صادرات وجود دارد گردش مالی در کارخانه ها تسریع پیدا کند زیرا گردش مالی مانند خون در صنعت است.