از توزیع آرد‌تبرکی تا پخش نمازجماعت‌های رئیسی؛ آنتن‌ صداوسیما به‌سود‌ کیست؟

اما اعتراض رییسی به صدا و سیما برای چیست و منظورش از «عدالت تبلیغاتی» چیست؟ آیا حسن روحانی جانب اخلاق را فرو گذاشته و رفتارهایش شائبه تبلیغاتی دارد؟رییسی در نامه‌اش به علی عسگری، نوشته است: «انتظار این است به منظور برگزاری انتخاباتی «سالم، پرشور و رقابتی»، رسانه ملی خود را به رعایت عدالت تبلیغاتی ملزم بداند. متاسفانه برخلاف روال معمول، اکنون برنامه‌های جاری رییس‌جمهور محترم که یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری هستند، به طور پی‌درپی و پرحجم در صدا و سیما پوشش زنده و خبری پیدا می‌کند. از آنجا که بسیاری از برنامه‌های مزبور، جزو شوون انحصاری رییس دولت نبوده و انجام آنها متوقف به حضور ایشان نیست، از صداوسیما انتظار می‌رود با عنایت به اهداف و ماموریت‌های قانونی خود از هرگونه اقدامی که با ایجاد شائبه تبلیغ جانبدارانه به نفع یک فرد یا جریان خاص، فرآیند داوری درست و آگاهانه مردم شریف را مخدوش سازد، جدا پرهیز نماید.»

البته در این ١١٧ کلمه‌ای که حجت الاسلام رییسی خطاب به علی عسگری نوشته به درستی روشن نیست صدا و سیما در پخش کدام برنامه رییس‌جمهور بی‌عدالتی کرده است. آیا پخش سخنرانی رییس‌جمهور در مراسم روز ارتش که همه ساله به صورت زنده پخش می‌شود مصداق بی‌عدالتی تبلیغاتی است یا پخش زنده مراسم روز ملی فناوری هسته‌ای با حضور رییس‌جمهور یا پخش مستقیم افتتاح فازهای ١٧ تا ٢١ پارس جنوبی که بعد از نزدیک به یک دهه بالاخره ایران را در بهره‌برداری از میدان نفتی مشترک با قطر برابر کرد؟

رسانه ملی حامی کیست؟

اعتراض رییسی به عملکرد صدا و سیما در حالی است که از قضا رسانه ملی این روزها بیشتر از هر زمان دیگری در مظان حمایت از خود او به عنوان یکی از کاندیداهای اصولگراست. او در حالی به صدا و سیما برای پخش بخشی از برنامه‌های عادی رییس‌جمهور خرده گرفته است که صدا و سیما دوم اسفندماه زمانی که نام رییسی به عنوان کاندیدای جناح اصولگرا جدی شده بود افتتاح فاز اول خط دوم متروی مشهد و سخنرانی رییسی در آن برنامه را پوشش داد.

حجت‌الاسلام رییسی با داغ‌تر شدن فضای انتخاباتی و جدی‌تر شدن احتمال کاندیداتوری‌اش ٢٢ اسفند ماه در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما حاضر شد تا به صورت زنده به ارایه کارنامه یک‌ساله عملکردش در تولیت استان قدس بپردازد. جایی که در آن وعده داد تا پایان سال آینده امکان اسکان و اقامت ٢۴ هزار زایر نیازمند در زایرشهر امام رضا را فراهم خواهد کرد. رییسی در حالی صدا و سیما را به دلیل پوشش برنامه‌های رییس‌جمهور متهم به بی‌عدالتی تبلیغاتی می‌کند که صدا و سیما چهارشنبه ١۶ فروردین ماه درست در همان روزهایی که اخبار انتخاباتی از جمنا حاکی از انتخاب رییسی به عنوان کاندیدای اصلی بود در «شبکه تهران»، بعد از اذان مغرب و عشا، نماز او را پخش کرد. آن هم در شرایطی که سه روز بعد رسانه ملی سخنرانی رییس‌جمهور در همایش «اقتصاد مقاومتی و توسعه روستایی» را به صورت زنده نشان نداد. همان همایشی که روحانی با لحنی کنایی به صدا و سیما گفته بود «هر روستا و روستایی یک رسانه برای دولت مظلوم یازدهم است.» اینها تازه به جز برنامه‌های مختلفی است که صدا و سیما در نقد برنامه‌ها و اقدامات دولت آن هم بدون حضور کارشناسی از دولت پخش می‌کند. حمایت صدا و سیما از رییسی آنچنان واکنش‌برانگیز شد که موسوی‌لاری وزیر کشور دولت اصلاحات در گفت‌وگویی به «اعتماد» گفت: این روش جانبدارانه صدا و سیما از یک کاندیدای خاص راه به جایی نخواهد برد. او با نقل به مضمون از ناطق‌نوری گفت: ایشان به من گفتند شکست من در سال ٧۶ به خاطر صدا و سیما بود. آنقدر از من حمایت کردند که مردم به رقیب من رای دادند.

به‌نوشته اعتماد، اما متن نامه دیگر ابراهیم رییسی به رییس‌جمهور هم جالب است. او خطاب به رییس‌جمهور نوشته: «بنده و جنابعالی پیش از آنکه حقوقدان باشیم، هر دو مفتخر به کسوت روحانیت هستیم و این انتساب، ما را به رعایت امور اخلاقی بیش از دیگران ملزم و موظف می‌نماید. اگر در صحنه انتخابات ریاست‌جمهوری، رقابت برای خدمت به مردم است و همین مایه مباهات ماست، حیف است که به شائبه نمایش‌های تبلیغاتی که داوری دیگران را درباره ما مخدوش می‌کند، آلوده شود.» حسن روحانی رییس‌جمهور در این نامه در حالی مورد اتهام «نمایش تبلیغاتی» قرار گرفته است که او در نشست خبری اخیرش برای پرهیز از استفاده از امکانات دولتی و تبلیغات پیش از هنگام از پاسخ به سوالات انتخاباتی خبرنگاران پرهیز کرد. او حتی در همان سفر به عسلویه و افتتاح فازهای پارس جنوبی که حالا رسانه‌های اصولگرا آن را نمایش تبلیغاتی می‌دانند هم حاضر به افتتاح دو طرح بزرگ پتروشیمی پردیس ٣ و متانول کاوه به عنوان بزرگ‌ترین واحد متانول دنیا نشد چرا که این دو طرح صددرصد به بهره‌برداری نرسیده بودند و تنها دو هفته دیگر به بهره‌برداری کامل آنها باقی مانده بود.

توزیع آرد تبرکی

رییسی اما با همه اینها در حالی عملکرد روحانی را نمایش تبلیغاتی دانسته است که هشتم فروردین ماه امسال و در همان بحبوحه مطرح شدن نامش به عنوان کاندیدای اصولگرایان صدها تن «آرد تبرکی» در میان محرومین خوزستان توزیع کرد. این خبر را خبرگزاری مهر منتشر کرده بود. رسانه‌های اصولگرایی مانند مشرق‌نیوز این اقدام را با عنوان عملیات بزرگ مردمی «نسیم کرامت» پوشش دادند که توسط بنیاد کرامت امام رضا در خوزستان انجام شد. اقدامی که از آن تاریخ تا ولادت امام علی ادامه داشت. نکته جالب آنکه شعار رییسی آنچنان‌که در سخنرانی‌هایش هم بیان کرده است تشکیل دولت «کار و کرامت» است.

واکنش مجلس به اقدامات رییسی

این اقدام رییسی اما با واکنش‌های زیادی هم در همان زمان مواجه بود. از جمله محمود صادقی، نماینده تهران این اقدامات رییسی را با استناد به ماده ۶٨قانون اساسی و ممنوعیت هرگونه فعالیت تبلیغاتی با استفاده از امکانات بیت‌المال را جرم و قانون‌شکنی خواند. صادقی، نماینده تهران در توییت خودش با زبان کنایه‌آمیز نوشته بود: آغاز عملیات بزرگ مردمی توزیع صدها تن «آرد تبرکی»در بین مردم خوزستان؛ آرد از سیب‌زمینی مغذی‌تر است؟! اشاره صادقی به «سیب‌زمینی» همان اقدام دولت نهم در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری دهم و توزیع رایگان سیب‌زمینی بود. اما این نامه علاوه بر واکنش‌های زیادی که در فضای مجازی داشته با واکنش چهره‌های سیاسی هم همراه بوده است. علاوه بر این آرین‌منش، دبیر حزب موتلفه خراسان رضوی هم به جماران گفت: قرار نیست به خاطر اینکه انتخابات در پیش است فعالیت‌های کشور در طول یک ماه مانده به برگزاری انتخابات، متوقف و رییس‌جمهور و مسوولان کشور ممنوع‌التصویر شوند. آیا در گذشته فعالیت‌های دولت‌ها از هر جناحی که بوده‌اند، زمان انتخابات از سوی صدا و سیما متوقف می‌شده است؟ به نظر نمی‌رسد که در گذشته همچنین چیزی بوده باشد و قانون انتخابات هم در این موارد ساکت است.

انتقادات اقتصادی

با تمام اینها اما رییسی در کنار قالیباف دو کاندیدای پرکار اصولگرا هستند که هیچ فرصتی را برای حمله به اقدامات دولت از دست نمی‌دهند. ابراهیم رییسی که رییس‌جمهور را از فعالیت‌های تبلیغاتی برحذر داشته با حضور زودهنگام در جمع‌های انتخاباتی دیروز در جمع فعالان اقتصادی کارآفرین بخش خصوصی، تعاونی و اصناف حاضر شد و عملکرد اقتصادی دولت را زیر سوال برد. از جمله گفته بود: وضع فعلی مناسب اقتدار این نظام و شایسته مردم نیست که جوان بیکار ما از خانواده خود خجالت بکشد. یا اینکه چرا دولت فقط از ۳۰ درصد ظرفیت متخصصان بهره می‌برد؟ هرچه هست ظاهرا رقابت برای ابراهیم رییسی جدی است. اما او با این حمله زودهنگام انتخاباتی به رقیبش پیروز خواهد شد؟ باید منتظر ماند و دید.

صدا و سیما و عدالت تبلیغاتی

همچنین علی شکوهی روزنامه‌نگار در یادداشتی که روزنامه اعتماد آن را منتشر کرده، نوشته است: دیروز جناب رییسی دو نامه برای دو نفر نوشت. نامه اول خطاب به رییس صدا و سیما و با این درخواست که صدا و سیما خود را به رعایت عدالت تبلیغاتی ملزم بداند تا برگزاری انتخاباتی سالم و پرشور و رقابتی میسر شود.

شخصا خوشحالم که آقای رییسی هم به فکر اجرای قانون است و هم نگران اخلاق و این هر دو از نیازهای اساسی جامعه امروز ما محسوب می‌شود اما به گمانم سخنان ایشان جای حاشیه‌نویسی هم دارد.

١- آقای رییسی می‌گوید از صدا و سیما انتظار می‌رود که مطابق «اهداف و ماموریت‌های قانونی خود» عمل کند. مطابق قانون، صدا و سیما در هنگام شروع رسمی تبلیغات انتخاباتی نامزدها باید از انتشار اخبار و مطالب و فیلم و عکس نامزدها به شکل نابرابر خودداری کند و برای همه نامزدها شرایط تبلیغاتی مساوی پدید آورد. با توجه به اینکه هنوز زمان تبلیغات رسمی شروع نشده، طرح این سخن وجهی ندارد.

٢- رییس‌جمهوری یک مقام رسمی و در حال انجام وظایف قانونی خویش است و طبیعی است که صدا و سیمای رسمی کشور اخبار و گزارش این فعالیت‌ها را منتشر کند مگر اینکه در ایام تبلیغات رسمی برای انتخابات ریاست‌جمهوری قرار گرفته باشیم. صدا و سیما حق ندارد به بهانه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری در آینده، فعالیت‌های عادی خودش را مختل کند.

٣- گفته می‌شود دکتر روحانی نامزد ریاست‌جمهوری است و طبعا باید این نکته را در پوشش خبری رسانه ملی مد نظر قرار بدهند.

این سخن درستی است اما قانونا از چه زمانی باید رییس‌جمهوری مستقر را مشمول این سانسور خبری قرار داد؟ یک ماه قبل؟ شش ماه؟ یک سال؟ هر زمانی را انتخاب کنیم محل اشکال است چون زمان تبلیغات انتخاباتی مشخص است و تعمیم قوانین این مرحله به ایام قبل معنا ندارد.

۴- آیا واقعا صدا و سیما نسبت به دولت جانبدارانه عمل می‌کند؟ این ادعا محل بحث است و ده‌ها نمونه و مدرک و برنامه را می‌توان نشان داد که از آن جز تخریب دولت و شخص دکتر روحانی چیزی درنمی‌آید. دولت شاکی است که در ۴ سال گذشته صدا و سیما علیه دولت عمل کرد و اکنون یک شبکه رسما در اختیار نهاد خاصی است که علیه دولت و مشخصا دستاورد سیاست خارجی دولت و برجام کار و تلاش می‌کند. اخبار و گزارش‌های مردمی صدا و سیما به انکار دستاوردهای دولت می‌پردازد و سخنان رییس‌جمهوری در بسیاری مواقع منتشر نمی‌شود. درباره دستاوردهای دولت در حوزه‌های مختلف برنامه تولید نمی‌شود و سهم منتقدان در مناظره‌ها و میزگردها بیش از طرفداران و مسوولان دولتی است. بر این فهرست می‌توان موارد فراوانی را افزود.

۵- بسیاری بر این باورند که صدا و سیما نسبت به آقای رییسی بسیار جانبدارانه برخورد کرده است. شواهد و قرائن این امر هم زیاد است. از وقتی مساله شرکت ایشان در انتخابات جدی شد، صدا و سیما به یاد نمازجماعت آقای رییسی افتاد و در شبکه‌های مختلف نمازجماعت ایشان را پخش می‌کند. در ایام تعطیلات نوروز و در تشریح خدمات آستان قدس به زائران، رییسی در دست‌کم سه گفت‌وگوی شبه‌تبلیغاتی در صدا و سیما شرکت داده شد در حالی که این کار را مسوولان دیگر آستان قدس هم می‌توانستند انجام بدهند. هنگام ثبت‌نام ایشان در وزارت کشور هم به صورت زنده خبر آن منتشر شد و هم به بخشی از مصاحبه وی پوشش داده شد. همه اینها می‌تواند دلیل بر این واقعیت باشد که اگر صدا و سیما بخواهد به عدالت تبلیغاتی پایبند نباشد، حتما به سمت ایشان غش می‌کند و نه دکتر روحانی.

۶- استفاده از بیت‌‌المال برای کار تبلیغاتی خلاف است و این را نباید فقط در حوزه صدا و سیما جست‌وجو کرد. آیا نمی‌توان پرسید چرا آقای رییسی به مسوولان نهادهای دیگر نامه ننوشت و از آنان نخواست که از بودجه عمومی برای تبلیغ ایشان استفاده نکنند؟ اکنون ده‌ها خبرگزاری و سایت و کانال خبری به نفع رییسی در حال فعالیت هستند و همه آنان هم از بودجه عمومی برخوردارند. نباید پرسید چرا ایشان به این موضوع حساس نیستند؟ حتی نباید پرسید که بسیاری از فعالیت‌های ایشان در ارتباط با آستان قدس رضوی این روزها جنبه تبلیغاتی دارد و چرا از انجام آن خودداری نمی‌کنند؟

٧- نکته آخر اینکه نامزدهای انتخاباتی فقط آقایان روحانی و رییسی نیستند. صدا و سیما هر اقدامی برای مطرح کردن آقای رییسی پیش از زمان رسمی تبلیغات انتخاباتی انجام دهد ظلم به نامزدهای دیگری است که به این رسانه راه ندارند. ایشان چرا به این واقعیت اعتراض نمی‌کند؟