شکست “ترامپ هلند” در انتخابات

شکست “ترامپ هلند” در انتخابات
به نظر می رسد یکی از انگیزه های مشارکت بالای ۸۰ درصد هلندی ها در انتخابات اخیر نگرانی از احتمال پیروزی “خرت ویلدرز” در انتخابات سراسری بوده باشد.
نتایج اولیه از شمارش آرا حاکی است “خرت ویلدرز” سیاستمدار راستگرای ضد اسلام هلندی در انتخابات سراسری روز چهارشنبه این کشور شکست خورده و نتوانسته است به عنوان حزب پیروز نخستین جایگاه را کسب کند.شکست

به نقل از سی ان ان در انتخاباتی که پرمشارکت ترین انتخابات هلند در ۳ دهه گذشته لقب گرفته ، نتایج نظر سنجی از رای دهندگان در انتخابات نشان می دهد حزب حاکم راست میانه ” آزادی و دموکراسی مردم” (وی وی دی) به رهبری نخست وزیر فعلی این کشور توانست پیشتاز آرا شود و با کشب حداقل ۳۲ کرسی از ۱۵۰ کرسی پارلمان حزب پیروز لقب گیرد.

حزب آزادی آقای ویلدرز نیز نتوانست به رغم برخی نگرانی ها به جایگاه نخستین حزب دست یابد و به احتمال زیاد به مکان دوم یا سوم خواهد رسید و با دو حزب همردیف دیگر ۱۹ کرسی پارلمان را از آن خود خواهد کرد.

بسیاری از احراب هلندی اعلام کرده بودند حتی در صورت پیروزی حزب آزادی حاضر و مایل به ائتلاف با این حزب برای تشکیل دولت نیستند.

ویلدرز دیشب در نخستین واکنش به نتایج اولیه آرا در مطلبی در توییتر خود نوشت :” رای دهندگان به حزب آزادی از شما سپاسگزارم . ما کرسی هایی را در مجلس به دست آورده ایم و کار ما با روته هنوز تمام نشده.”

در این دوره از انتخابات نزدیک به ۸۱ درصد از ۱۳ میلیون واجد شرایط هلندی به پای صندوق های رای رفتند و این میزان مشارکت انتخاباتی مردم هلند در ۳ دهه گذشته بی سابقه است.

پیش از انتخابات بسیاری از ناظران از احتمال پیروزی راست های افراطی در انتخابات اخیر هلند ابراز نگرانی می کردند اما با نتایج اولیه اعلام شده به نظر می رسد می توان این برداشت را کرد که اکثریت مردم هلند با رای خود سیاست های افراط گرایانه حزب آزادی و خرت ویلدرز را به چالش کشیدند و به آن نه گفتند.

“مارک روته” نخست وزیر هلند لحظاتی پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات با اعلام پیروزی حزب متبوعش نتایج این دوره از انتخابات سراسری هلند را نه مردم این کشور به سیاست های عوامگرایانه دانست.

بازنده بزرگ این دوره از انتخابات حزب کارگر است . این حزب در حالی که در ائتلاف حاکم هلند است و در پارلمان کنونی ۳۸ رسی دارد با یک افت فاحش به احتمال زیاد تنها موفق به کسب ۹ کرسی پارلمان خواهد شد و ۲۹ کرسی خود را از دست خواهد داد.

این دوره از انتخابات هلند تحت تاثیر تنش اخیر دیپلماتیک و سیاسی بین هلند و ترکیه قرار گرفت و برخی ناظران از این بیم داشتند که بالا گرفتن تنش ممکن است به مباحث مربوط به مهاجران در هلند دامن زده و به نفع کمپین انتخاباتی ویلدرز باشد، اما به نظر می رسد مشارکت گسترده و بیش از پیش بینی مردم هلند در انتخابات به نفع جریان راست میانه و لیبرال طرفدار اتحادیه اروپا تمام شده باشد.