هلندی ها پای صندوق رای ، راست افراطی آری یا نه؟

به نقل از رادیو فرانسه ، در انتخابات سراسری هلند، مارک روته، نخست‌وزیر کنونی از حزب ‘مردم برای آزادی و دموکراسی’ رقیب جدی و سرسخت خیرت ویلدرز، نامزد حزب ‘برای آزادی’ است. انتخابات هلند یکی از مهمترین مبارزات انتخاباتی است که اروپا در سال جاری شاهد آن است.
انتخابات پارلمانی هلند با توجه به نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات‌ در فرانسه، آلمان و ایتالیا، آغازگر فصلی تازه از تحولات مهم در سراسر اروپا است.
شعارها و مبارزات تبلیغاتی در انتخابات سراسری هلند بطور عمده بر خواسته‌های اقتصادی استوار است اما ظهور سیاست‌های عوام‌گرایانه و نیروگرفتن احزاب راست افراطی در این کشور بسیار مشهود است. در عین حال، برگزاری همه‌پرسی برای خروج از اتحادیه اروپا در بریتانیا (برکسیت) و پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر در ایالات متحده آمریکا و مواضع وی در قبال مهاجران و مسلمانان، هشداری بر گسترش این گونه نگرش در هلند و دیگر کشورهای اروپایی است.

*انتخابات پارلمانی در هلند و وعده‌های عوام‌گرایانه
در هلند، کشور پادشاهی مشروطه، بطور سنتی مقام نخست‌وزیری به رهبر حزبی می‌رسد که بیشترین آراء را در انتخابات پارلمانی به‌دست آوَرَد و وی مسئول تشکیل کابینه دولت می‌شود. انتخابات پارلمانی در هلند هر چهار سال یکبار برگزار می‌شود.
از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۲ تمامی کابینه‌ها در میانه راه کناره‌گیری کردند و هیچ‌کدام نتوانستند دوره چهارساله را تکمیل نمایند. تنها در طی همین سال‌ها پنج بار انتخابات پارلمانی در این کشور برگزار شد.
مارک روته، نخست‌وزیر و نامزد حزب ‘مردم برای آزادی و دموکراسی’ در انتخابات پارلمانی، از ۱۴ اکتبر ۲۰۱۰ در راس کابینه دولت قرار دارد. او برای سومین دوره نامزد مقام نخست‌وزیری در هلند است.
خیرت ویلدرز، نامزد حزب ‘برای آزادی’ که در پی ائتلاف حزب ‘مردم برای آزادی و دموکراسی’ و حزب کارگر به اپوزیسیون دولت تبدیل شد، مصمم است تا نتایج انتخاباتی را به نفع حزب خود تغییر دهد.

*حزب راست افراطی و وعده‌های انتخاباتی عوام‌گرایانه
گیرت ویلدرز نامزد حزب راست‌افراطی ‘برای آزادی’ به رای‌دهندگان هلندی اطمینان داده است که در صورت پیروزی در انتخابات، تمامی مرزهای کشور را به روی مهاجران مسلمان خواهد بست. ممنوعیت فروش کتاب مقدس مسلمانان (قرآن)، در سراسر هلند و بستن مساجد از دیگر وعده ‌های انتخاباتی نامزد حزب راست‌افراطی ‘برای آزادی’ است. گیرت ویلدرز، ضمن ستودن برکسیت، به شهروندان هلندی وعده داده است که با الگو گرفتن از بریتانیا، زمینه خروج هلند از اتحادیه اروپا را فراهم خواهد آورد. این نامزد راست‌افراطی این وعده انتخاباتی را زیر عنوان ‘نکسیت’ با وام گرفتن از ‘برکسیت’ مطرح کرد.
خیرت ویلدرز نامزد حزب ‘برای آزادی’، خطاب به رای‌دهندگان تاکید کرد: «اگر هنوز بر این باور هستید که حزب ‘برای آزادی’، نمی تواند نخستین و برترین حزب کشور باشد، پس به آنچه در بریتانیا و آمریکا رخ داد، رای مثبت به خروج از اتحادیه اروپا (برکسبت) و پیروزی دونالد ترامپ توجه کنید. پس نتیجه می گیریم که در هلند هم پیروزی حزب ‘برای آزادی’ دور از دسترس نیست».
مارک روته، نخست‌‌وزیر و نامزد حزب ‘مردم برای آزادی و دموکراسی’، در جریان مبارزات انتخاباتی در صفحه شخصی فیس بوک خود شهروندان کشورش را به چالش کشیده و پرسید: «شما در چگونه کشوری می خواهید زندگی کنید؟».
مارک روته، خود در پاسخ به این پرسش نوشت: « من کشوری می خواهم که در آن همه بتوانیم بطور عادی در کنار هم زندگی کنیم، کشوری که به دنیا نشان دهد که نمی گذارد پوپولیسم و عوام‌فریبی بر آن حاکم شود».

*هلند را بار دیگر بزرگ کنیم
خیرت ویلدرز، رقیب سرسخت نخست‌وزیر، کارزار انتخاباتی خود را با انتشار یک توئیت آغاز کرد: «هلند را بار دیگر بزرگ کنیم».
نامزد حزب ‘برای آزادی’ تلاش کرد تا از ظهور دونالد ترامپ در ایالات متحده آمریکا بهره بگیرد. او در واکنش به پیروزی ترامپ در انتخابات ماه نوامبر ۲۰۱۶، در یک پیام توئیتری تاکید کرد: «آمریکایی‌ها کشور خود را بازپس گرفتند، همانطور که ما پس خواهیم گرفت».
هدف خیرت ویلدرز در هلند، برپا نمودن حرکت ‘بهار میهن‌پرستانه’ در سراسر اروپا است و انتظار دارد که این حرکت در کوتاه مدت از سوی رای‌ دهندگان فرانسوی و آلمانی نیز دنبال شود. احزاب سیاسی با نظریاتی هم‌تراز با حزب ‘برای آزادی’، در هر دو کشور فرانسه و آلمان، خود را برای مبارزات انتخاباتی پیش‌رو آماده می‌کنند.

*شعارهای عوام‌فریب و نژادپرستانه
شهروندان هلندی در حالی به پای صندوق‌های رای می‌روند که موج شعارهای تبلیغاتی عوام‌فریبانه، سیاست‌های ضدمهاجرتی، مواضع اسلام ‌ستیزانه و سیاست خروج از اتحادیه اروپا، در محور مبارزات گروه‌های افراطی قرار داشت. نتایج انتخابات نشان خواهد داد که آیا شهروندان هلندی نامزد ضداسلام‌گرایی، ضدمهاجرت و مخالف حضور در اتحادیه اروپا را برخواهند گزید یا به شعار زندگی در جهانی فارق از پوپولیسم و سیاست‌های عوام‌فریبانه رای می‌دهند.
از جمعیت ۱۷ میلیونی هلند، ۱۳ میلیون تن واجد شرایط رای دادن هستند. جمعیتی حدود ۸۴۰ هزار تا ۹۶۰ هزار تن از شهروندان هلند را مسلمانان تشکیل می‌دهند. بعبارتی حدود ۵ درصد جمعیت هلند، مسلمان هستند.
پیش‌بینی‌ها و نظرسنجی‌های انجام شده در روزهای منتهی به انتخابات سراسری پارلمانی در هلند حاکی از آن است که حزب ‘مردم برای آزادی و دموکراسی’ در این انتخابات ۲۳ تا ۲۷ کرسی از مجموع ۱۵۰ کرسی پارلمان را کسب خواهد کرد. همین حزب در جریان انتخابات پیشین ۴۰ کرسی پارلمان را در اختیار گرفت. پیش‌بینی می‌شود که حزب راست‌افراطی ‘برای آزادی’ هم با کسب ۱۳ درصد آرا هلند‌ی‌ها، ۱۹ تا ۲۳ کرسی را بدست‌ آورد.
یک ناظر انتخاباتی با یادآوری سه دوره پیشین انتخابات پارلمانی در هلند، تاکید دارد که میزان آرایی که به نفع حزب افراطی ‘برای آزادی’ به صندوق‌ها ریخته شد از پیش‌بینی‌ها بر اساس نظرسنجی‌های قبل از انتخابات، به مراتب کمتر بود.
تبدیل شدن حزب ‘برای آزادی’ به حزبی قدرتمند در پارلمان، نیازمند کسب شمار بالایی از آرایی است که روز چهارشنبه به صندوق‌ها ریخته می‌شود. هر چند که سیاست‌های اسلام‌ستیزانه، ضد مهاجرت و موافق خروج از اتحادیه اروپا، توجه بخش بزرگی از رای‌دهندگان هلندی را جلب نموده است اما نگاه رای‌دهندگان هلندی با آنچه در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا رخ داد، متفاوت است.