چطور بیل و کلنگ بنایی را شهرداری می‌بیند ولی ساختمان مرتفع را نمی‌بینند؟

در حال حاضر در نظام اسلامی با آسیب فراگیر به محیط زیست مواجهیم و این در حالی است که در آیات قران و احادیث اهل بیت (ع) جایگاه ویژه ای برای آن در نظر گرفته شده است.

دادستان کل کشور ادامه داد: از ابتدای انقلاب، نسبت به محیط زیست کم توجهی داشته ایم و در برخی جاها تهاجم و تعرض و نابودی محیط زیست عملا در دستور کار عده ای قرار داشت.

وی گفت: فراموش نکرده ایم که در آن سالها عده‌ای می گفتند مردم بیایید تهران زمین می‌دهیم!

منتظری تصریح کرد: آن دوره منطق و عقلانیت را ندیده گرفتیم و بدون ملاحظه زمین‌ها را واگذار کردیم و محیط زیست عملا نابود شد.

منتظری ادامه داد: در مناطق شمال کشور تعرض به زمین‌ها بیداد می‌کند و وقتی پیگیری می ‌همه نهادها از وزارت راه و شهرسازی به گردن شهرداری می‌اندازد و شهرداری گردن منابع طبیعی و انقدر ادامه پیدا می‌کند که در نهایت به قوه قضاییه می‌رسیم و آن وقت وزیر راه و شهرسازی اینجا می‌گوید جانا سخن از ‌زبان ما می‌گویی! سوال اینجاست که چرا این نهاد مرتبط با زمین‌ها اجازه تصرف داده و پیگیری نمی‌کند؟ چطور بیل و کلنگ بنایی را شهرداری می‌بیند ولی ساختمان مرتفع را نمی بینند؟ساختمان چند طبقه با معجزه بالا نمی رود بلکه به تدریج ساخته می شود.

وی گفت: در سواحل دریا پلاژ می‌سازند در حریم رودخانه هتل می‌سازند، از کجا مجوز می گیرند؟مگر غیر از شورای شهر و شهرداری جای دیگری می‌تواند مجوز بدهد؟شهرداری‌ها مقصرند. شوراهای شهر و وزارت راه و شهرسازی مقصر است وزارت کشور هم مقصر است اما می‌گویند قوه قضاییه تخریب کند!

دادستان کل کشور تصریح کرد: در حال حاضر پرونده ساخت و سازهای غیرمجاز برای تخریب معرفی شده و این بلای خانمان‌سوز عمومی است.

وی گفت: برخی با طمع‌کاری میلیاردها تومان خرج می‌کنند و در نقاط خوش آب و هوا ویلا می‌سازند و می‌بینیم که مثلا با برخی مسئولان هم همراه شده است.

منتظری افزود: چند وقت پیش یک آقا‌زاده‌ای برای ساخت و ساز غیرمجاز و ساخت یک مجتمع تجاری در شمال کشور‌ یک پارکینگ هم پیش‌بینی نکرده بود و حکم تخریب داده شد که با توسل به مقامات از تخریب گذشت و منجر به پرداخت جریمه شد که البته در تلاش است از جریمه هم فرار کند و این بدبختی ماست.

وی گفت: مسئولی که خودش تخلف می‌کند و زمین‌خواری و دریاخواری دارد به نظر شما با چنین افرادی به کجا می‌رسیم؟ درمان این درد این است که از خودمان شروع کنیم.

دادستان کل کشور تاکید کرد: همه نهادها باید به وظایف خود عمل کنند، از وزارت شهرسازی و شهرداری گرفته تا منابع طبیعی.اما ظاهرا مقامات و منابع و پولها اجازه نمی‌دهد‌که برخی مسئولان به وظایف خود عمل کنند.

منتظری تصریح کرد: باید ستادی تشکیل شود تا همه نهادها را در ساخت و سازها با هم هماهنگ کند.

دادستان کل کشور تاکید کرد: با تدبیر باید این مساله پیگیری شود و باید از منابع اطلاعاتی مردمی استفاده کنیم، باید بسیج را به میدان بیاوریم.

وی گفت: در تهران باید به بسیجیان کارت ضابط قضایی برای منابع طبیعی داده شود و اگر تخلفی مشخص شد دادستان به عنوان مدعی العموم ورود کند.

منتظری تصریح کرد: چه تخلف دستگاه های کشور و چه تخلف اشخاص حقیقی باید با جدیت پیگیری شود و جلوی تخلفات مرتبط با زمین گرفته شود.

ضرورت برخورد جدی با مفسدان منابع طبیعی

حجت الاسلام والمسلمین منتظری در ادامه افزود: برخورد جدی و بدون اغماض با مفسدان منابع طبیعی یک ضرورت انکار ناپذیر است.

چنانچه بخش های حاکمیتی تخلف کردند دادستان باید جلوی آنها را بگیرد که حمایت رهبری، دستگاه قضا و نهادهای امنیتی را خواهند داشت.

وی گفت: تهران یکی از شهرهایی است که به شدت در معرض تهاجم زمین خواران است و باید با جدیت مورد نظارت قرار بگیرد.

دادستان کل کشور ادامه داد: دستگاه قضا باید آنقدر سلامت داشته باشد که هرکسی مورد ظلم واقع شد با قاطعیت به دادگستری برود و حقش را بگیرد اما در برخی مسایل مدعی العموم دادستان ها هستند تا حقوق عمومی استیفا شود.

وی افزود: ما نباید در برابر سفارش ها و توصیه ها از تخلفات چشم پوشی کنیم و اگر قاضی و دادستان بدون اغماض وارد شوند قطعا تخلفات کاهش می یابد.

منتظری تصریح کرد: از دادستان ها خواسته ام که حتما با روسای دادگستری، معاون اول ،دادستان کل و حتی رئیس قوه مشورت کنند.

وی گفت: اهم وظایف ما در حفاطت محیط زیست این است که پیگیر اجرای قوانین باشند و قوانین مضر محیط زیست را پیدا کنند تا برخی از قانون برای تخلف استفاده نکنند.

منتظری افزود: باید اخلاق حفظ محیط زیست در جامعه فرهنگسازی و نهادینه شود.

وی تصریح کرد: اگر مسئولان مجری قوانین محیط زیست خودشان ناسالم باشند، تخلفات هم ادامه خواهد داشت و ما باید برنامه های حفظ محیط زیست سایر کشورها را مورد بهره برداری قرار دهیم.

دادستان کل کشور گفت: رهبر انقلاب اسلامی به حفظ منابع طبیعی تاکید دارند و ما هم باید در این مساله جدی باشیم.