استقبال از یک پیام

سرمقاله: استقبال از یک پیام
?وحید خدادادی
حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان صبح دیروز چهارشنبه تهران به مقصد عمان ترک کرد و قرار است در ادامه عازم کویت شود، مسافرتی که به گفته روحانی با دعوت سلطان عمان و امیر کویت صورت گرفته، در واقع در پاسخ به پیام ۲۰ روز پیش شیخ صباح الخالد الصباح، معاون اول نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه کویت به تهران است. اخیرا دولت کویت از طرف شش کشور حوزه خلیج فارس، کشورهای جنوبی این خلیج پیامی مبنی بر اینکه اراده این شش کشور برای روابط بهتر با جمهوری اسلامی ایران و حل و فصل سوء تفاهم ها و ارتقاء روابط از طریق گفت‌وگو و مذاکره میان طرفین است ارسال کرد. رئیس جمهور همچنین با اشاره به نامه‌ای که اخیرا از سوی فرستاده امیر کویت به مقامات کشورمان تحویل داده شد، گفت: ایران هیچگاه به فکر تجاوز و دخالت در امور داخلی کشورها و همچنین تحمیل عقاید دینی، مذهبی و سیاسی خود به کشورهای دیگر نبوده است.
این روزها که کشورهای منطقه همه انرژی شان را برای دفاع از خودشان جمع کرده اند و تمرکز اصلی آنها بر تهدیدات ایران و اقتصاد و سیاست خارجی شان است که دیگر به طور جدی امنیتی شده است، اگر اتفاقات ریز و درشتی که در چند وقت اخیر اتفاق افتاده را همچون تکه های یک پازل در کنار هم قرار دهیم می توانیم دلایل و اهمیت این سفر را بیش از پیش درک کنیم! در چند روز پیش شاهد مکالمه تلفنی ترامپ با نتانیاهو و اردوغان و البته برخی دیگر از مسئولان دولت های منطقه بوده ایم.
سایت المانیتور فاش کرد که اسراییل قصد دارد در دو مورد با ترامپ به گفتگو بنشیند ، ابتدا نتانیاهو قصد دارد درباره ایران و حزب‌الله با ترامپ صحبت کند و همچنین وی را متقاعد نماید تا از نزدیکی روابط خود با روس ها برای ایجاد شکاف بین ایران و روسیه استفاده کند. هر چند روزنامه چپگرای اسرائیلی «یودیعوت آحارونوت» به نتانیاهو هشدار داده که جنگ ایران و آمریکا د رنهایت به ضرر اسراییل تمام خواهد شد از آن جا که این کشور در تیررس موشک های ایران از سمت لبنان و سوریه قرار دارد.
از سوی دیگر سفر منطقه ای رجب طیب اردوغان و دیدار از کشورهای منطقه از جمله از بحرین و سعودی و قطر نیز بعد از مکالمه تلفنی وی با ترامپ بودار است! همه این اتفاقات در حالی رخ می دهد که وضعیت سازمان های تروریستی نظیر داعش و پ.ک.ک نیز در حال تغییر است!
کشورهای منطقه اقدامات اخیر ایران را تعمیق فرقه گرایی تلقی می کنند و معتقدند ایران از هویت شیعه برای سازمان دهی و توسعه جمعیت شیعه و در تضاد با سیاست های غرب برای جاه طلبی های امپریالیستی اش استفاده می کند!
دوندگی ترامپ علیه ایران جبهه جدیدی را در منطقه ایجاد کرده است، ترامپ گفت و گویی هایی را برای توقف ایران با حیدر العبادی که تحت کنترل ایران است بعد از عربستان و قطر آغاز کرده است و علنا وی را تهدید کرده است که این تلاش ها درگیری های جدیدی را در عراق آغاز خواهد کرد!
ترامپ در حال متقاعد کردن کشورهای منطقه برای کنترل و متوقف کردن ایران است! وی در حال افزایش ایران هراسی در منطقه است و به سعودی‌ها رسما اعلام کرده که مکه در تیررس موشک های ایران است! تبدیل ایران به تهدید مشترک امنیتی و دفاعی، هدفی است که ترامپ و البته نتانیاهو بازی می کنند.
مطالب عنوان شده نشان می دهد پیام امیر کویت شاید در راستای همین اتفاقات باشد که به نوعی از ایران خواسته شده در تعدیل این سیاست ها قدم بردارد یا شاید خواهان امتیازاتی برای همراهی با ایران هستند! که البته گمان اول نزدیک به واقعیت است از آن رو که برخی در طول راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال به تصویر امیر کویت اهانت کردند و تصویر این اهانت در فضای مجازی پخش شد و البته واکنش مقامات کویتی را به دنبال داشت ، بهرحال متن پیام هر چه باشد با استقبال ایران مواجه شده است.
اگر همه این گمانه زنی ها درست باشد، پاسخ ایران آنقدر مهم است که خود رییس جمهور تصمیم گرفته است به این سفر برود. شاید پیام امیر کویت و پاسخ ایران می تواند گرهی از روابط باز کند، توئیت های امیدوار کننده معاون سیاسی روحانی اهمیت این سفر را نشان می دهد.