مرگ مشکوک برادر ناتنی رهبر کره شمالی در فرودگاه مالزی

مرگ مشکوک برادر ناتنی رهبر کره شمالی در فرودگاه مالزی
جزئیات قتل برادر رهبر کره‌شمالی/ قتل توسط جاسوسان زن پیونگ یانگ با سوزن سمی/کیم جونگ نام که بود؟
برادر ناتنی رهبر کره شمالی در فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور در مالزی جان خود را از دست داده است. گفته شده که او در فرودگاه دچار عارضه و درد شبیه به عوارض ناشی از بیماری شد.
رسانه‌های خبری از مرگ مشکوک برادر ناتنی کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در فرودگاه مالزی خبر داده‌اند.

خبرنگار شبکه خبری سی ان ان از هنگ کنگ گزارش داد که برادر ناتنی رهبر کره شمالی در فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور در مالزی جان خود را از دست داده است. گفته شده که او در فرودگاه دچار عارضه و درد شبیه به عوارض ناشی از بیماری شد. «فاضل احمد» ریس بخش اداره تحقیقات جنایی پلیس کوالالامپور با اعلم این خبر اشاره کره است مردی که فوت کرده نامش کیم جونگ نام بوده است. پلیس حادثه را مرگی ناگهانی» ذکر کرده اما تحقیقات درباره علت آن ادامه دارد.

این روزنامه بریتانیایی اشاره کرده است که کیم جونگ نام توسط دولت کره شمالی به قتل رسیده است. این خبر ادعایی را یونهاپ آژانس خبری دولت کره جنوبی که دولت دشمن کره شمالی قلمداد می‌شود، منتشر کرده است. برادر کیم در زمان مرگ ۴۰ ساله بوده است. گفته شده که این رویداد در صبح روز دوشنبه در فرودگاه کوالالامپور حادث شده است.

دیلی تلگراف اشاره می‌کند که او مدت‌ها از دست پلیس کره شمالی فرار می‌کرده است و این‌ زنان توانسته‌اند او را پیدا کرده و به قتل برسانند.

کیم جونگ نام که بود؟

او برادر ناتنی بزرگتر کیم جونگ اون است و از مادری به نام سونگ هی ریم در سال ۱۹۷۱ میلادی به دنیا آمده بود. او در سال ۲۰۰۱ میلادی قصد داشت با پاسپورتی جعلی با تابعیت جمهوری دومینیکن وارد توکیو شود و به دیزنی لند برای دیدار با اعضای خانواده‌اش برود و ولی بازداشت شد و به همین دلیل از جانشینی پدر محروم شد. او توسط پدرش به ماکائو تبعید شد و تا زمانی که کیم جونگ ایل در اواخر سال ۲۰۱۱ میلادی فوت کرد در آنجا زندگی کرد. سپس مخفیانه زندگی و از ترس این که برادرش او را تهدیدی برای حکومتش قلمداد نکند و او را نکشد در اختفا به سر می‌برد.

روزنامه «چوسون» چاپ کره جنوبی فاش کرده که کیم جونگ نام پیشتر برای وزارت امورخارجه کره شمالی کار می‌کرد. گفته شده است که در زمینه حل و فصل اختلاف میان کره‌شمالی با ژاپن کار کرده بود و در یک مدرسه در‌ ژاپن تحصیل کرده بود. همچنین در رسانه‌ها اعلام شده بود که ممکن است چین به دنبال رهبری جایگزین برای کره‌شمالی باشد که از اعضای خانواده کیم‌ باشد و به همین خاطر نام یکی از گزینه‌های مطرح شده بود.

چرا احتمال قتل کیم جون نام قوی است؟‌

دیلی تلگراف اشاره می‌کند که این اولین باری نبوده که دولت کره شمالی درصدد قتل برادر ناتنی رهبر کنونی کره شمالی برآمده بود. یک منبع آگاه به دیلی میل در سال ۲۰۱۵ میلادی گزارش داده بود که جاسوسان کره شمالی درصدد قتل او در ماکائو در سال ۲۰۱۱ میلادی برآمده بودند. در آن زمان تیراندازی‌ای صورت گرفته بود اما نام موفق به فرار شده بود. گفت می‌شود که نام خواستار اصلاحات در کره شمالی بوده و به همین‌خاطر مورد خشم از سوی برادرش کیم جونگ اون قرار گرفته بود. او در مصاحبه‌ای با رزونامه «شیمبون» در توکیو گفته بود که پدرش کیم جونگ ایل به دلیل آن که او پس از تحصیل در سوئیس به کشورش بازگشت و خواستار اصلاحات اقتصادی و شد و از بازار ازاد دفاع می‌کرد او را تبعید کرد».

روزنامه «گاردین» نیز با انتشار گزارشی اشاره کرده که او ۱۵ سال خارج از کره شمالی به سر برده بود. یکی از اعضای هیئت پزشکی در بخش اورژانس بیمارستان پوتراجایا در مالزی گفته که جسد او در حال حاضر در بخش پزشکی قانونی در انتظار کالبد‌شکافی است. این روزنامه اشاره کرده است که کیم جونگ نام سر ارشد کیم جونگ ایل رهبر پیشین کره شمالی بود.

او در مصاحبه ای در سال ۲۰۱۰ میلادی گفته بود که هیج علاقه‌ای به تصدی مقام رهبری کشورش ندارد و گفته بود که امیدوار است برادر کوچکترش بتواند زندگی مرفهی را برای مردم کره شمالی به ارمغان آورد.