از هر چهار ازدواج در آذربایجان شرقی یکی به طلاق منجر می شود

مدیرکل ثبت احوال آذربایجان شرقی گفت: متاسفانه از هر چهار مورد ازدواج در آذربایجان شرقی یک مورد به طلاق منجر می شود.

احد جودی افزود: طبق گزارش سامانه ثبت احوال که هر سه ماه یک بار آمار ها را به روز کرده و در ۹ ماهه سال جاری ۲۶ هزار و ۹۶۸ مورد ازدواج ثبت ‌شده داشتیم که از این تعداد ۸۴ درصد معادل ۲۲ هزار و ۷۰۰ ازدواج در سطح شهر تبریز و ۱۶ درصد معادل چهار هزار و ۲۷۰ ازدواج مربوط به روستاهای استان بوده است.

جودی در ادامه به آمار طلاق در استان اشاره کرد و گفت: ۶ هزار و ۷۳۷ مورد طلاق در استان به ثبت رسیده که از این تعداد ۹۰٫۳ درصد معادل ۶ هزار و ۸۴ مورد مربوط به طلاق های شهری و ۹٫۷ درصد معادل ۶۵۰ مورد طلاق مربوط به روستاها بوده است.

وی با بیان اینکه نسبت ازدواج به طلاق چهار به یک است و به عبارتی آمار طلاق افزایش داشته است اظهار داشت: در آذربایجان شرقی از هر چهار ازدواج یکی منجر به طلاق می شود؛ این در حالی است که در روستا ها از هر ۶ ازدواج یکی منجر به طلاق می شود.

وی با بیان اینکه آذربایجان شرقی در خصوص نرخ ازدواج ثبت‌ شده در کشور در سال ۹۴ آذربایجان شرقی با ۹٫۳ درصد رتبه ۱۶ را به خود اختصاص داده است، گفت: بیشترین نرخ ازدواج در استان مربوط به شهرستان ملکان و کمترین نرخ ازدواج نیز مربوط به شهرستان هریس است.

مدیر کل ثبت احوال آذربایجان شرقی نیز در خصوص آمار طلاق‌های ثبت‌ شده در استان گفت: بیشترین آمار ثبت ‌شده طلاق مربوط به تبریز، مراغه، مرند و کمترین آمار ثبت ‌شده طلاق مربوط به شهرستان هریس، ورزقان، عجب‌ شیر، خداآفرین، چاروایماق و جلفا است که این آمار نیز به دلیل عدم وجود دفتر ثبت طلاق در این شهرستان‌ها بوده است.

جودی گفت: طلاق و دیر ازدواجی یکی از معضلاتی است که جامعه ما بیشتر با آن درگیر است. این در حالی است که دختر یا پسر بعد از رسیدن به سن قانونی می توانند ازدواج کنند ولی این یک معضل اجتماعی است نه معضل قانونی!

وی در ادامه تصریح کرد: در ۹ ماهه امسال، ۳ هزار و ۱۱۷ مورد ازدواج زنان در سنین کمتر از ۱۵ سال به ثبت رسیده است.

وی اذعان داشت: آمارهای امروزی بیانگر ازدواج های زود انجام گرفته و با تدوام بیشتر است. بیشترین آمار طلاق در شمال شهر تهران که نیز اغلب آن ها از سواد علمی بالایی برخوردار هستند. طلاق یک معضل اجتماعی است که مهم ترین دلایل آن فرهنگ است. در حال حاضر ما از فرهنگ خود غافل شده و با فرهنگ غرب نیز بیگانه هستیم و مانده ایم چه کنیم؛ بنابراین باید فرهنگ اسلامی ایرانی را رواج داده و به آن مسلط باشیم.