ایران به رتبه ۱۸ اقتصاد جهانی رسید

ایران به رتبه ۱۸ اقتصاد جهانی رسید
سخنگوی دولت در نشست خبری روز سه شنبه( پنجم بهمن ماه) گفت: ۴۵ هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به نظام بانکی تا پایان سال جاری پرداخت می شود.

محمد باقر نوبخت روز سه شنبه در نشست خبری خود ضمن تسلیت به مناسبت درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی و حادثه حریق و فروریختن ساختمان پلاسکو افزود: کشور پشتوانه ای را از دست داد و در حادثه پلاسکو خسارات جانی و مالی فروانی به تعدادی از هموطنان وارد آمد.

وی ادامه داد: ضمن عرض تسلیت به این مناسبت ها، باعث خرسندی است که در این اتفاق هم نمادی از فرهنگ اسلامی – ایرانی در ارائه ایثار و فداکاری از سوی هموطنان آتش نشان فداکار به جهان منعکس شد.

سخنگوی دولت با اشاره به گزارش امیدوار کننده از اصلاح نظام بانکی که در هیات وزیران آیین نامه اجرایی آن به تصویب رسیده است، اظهار داشت: با تصویب آیین نامه اجرایی تبصره ۳۵ قانون بودجه سال ۹۵ کل کشور، ۴۵ هزار میلیارد تومان برای تادیه بدهی دولت به نظام بانکی و افزایش سرمایه ۶ بانک دولتی، از سوی دولت فراهم شد.

نوبخت افزود: با این اقدام صورت های مالی بانک ها اصلاح خواهد شد و قدرت تسهیلات دهی آن ها افزایش می یابد.

وی ادامه داد: در این آیین نامه به بانک های عامل دولتی اجازه داده شد نسبت به بخشودگی جرائم کسانی که تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون تومان دریافت کرده اند، اقدام کنند و دولت موظف شد تا سقف ۱۰ هزار میلیارد تومان نسبت به بخشودگی سود تسهیلات زیر ۱۰۰ میلیون تومان متقبل شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد اگر افرادی که زیر ۱۰۰ یملیون تومان تسهیلات دریافت کرده‌اند اصل پول خود را به بانک بپردازند، بانک ها جریمه را خواهند پرداخت و دولت سود آن را پرداخت خواهد کرد.

**اعطای ۱۴ هزار و ۲۸۹ میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای تولیدی

نوبخت با اشاره به فعالیت های دولت و برنامه های اقتصادی آن برای رشد تولید ناخالص داخلی گفت: تا تاریخ چهارم بهمن ماه سال جاری، به ۲۰ هزار و ۵۰۳ واحد تولیدی، جمعا ۱۴ هزار و ۲۸۹ میلیارد تومان تسهیلات اعطا شده است که بخشی از این واحدها از طریق استانداری و بخشی به صورت مستقیم به بانک ها مراجعه کرده اند.

**اختصاص بیش از ۳۹ هزار و ۷۳۲ میلیارد تومان به طرح های عمرانی

وی افزود: تا تاریخ چهارم بهمن ماه سال جاری، همچنین ۳۹ هزار و ۷۳۲ میلیارد تومان به طرح های عمرانی تخصیص داده شد که پیش بینی شده بود جمعا ۳۷ هزار میلیارد تومان پرداخت شود که تا پایان سال قطعا این رقم افزایش خواهد یافت.

**ایران در رتبه ۱۸ اقتصاد جهانی

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه آثار این اقدامات در رشد اقتصادی نمایان می شود، خاطرنشان کرد: بر اساس گزارش صندوق بین المللی بانک جهانی که روز گذشته منتشر شد، اقتصاد ایران یکی از باثبات ترین اقتصاد های دنیا است و کشور برای نخستین بار به جایگاه هجدهم در اقتصاد جهانی دست یافت.

**خروج ۳۹ هزار تاکسی فرسوده از ناوگان حمل ونقل

رییس سازمان برنامه و بودجه در خصوص برنامه های دولت برای رفع آلودگی هوا گفت: دولت تا چهارم بهمن ماه ۳۹ هزار تاکسی فرسوده را از ناوگان حمل و نقل شهری خارج کرد.